شنبه 23 آذر 1398 |

بیانیه انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی

14:20:0    1397/09/17

بیانیه انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی

بیانیه انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی منتشر شد.

به گزارش حیات، در بیست و سومین اجلاس منع گسترش سلاح های شیمیایی و چهارمین بازنگری کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی، بیانیه انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی قرائت شد.

متن بیانیه انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی را در زیر می خوانید:

همانطوری که می دانید تصویب کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی و اجرایی شدن کامل این معاهده بسیار مهم بین المللی حاصل تجربه دردناک جنایات گذشته مخصوصا تجربه بی توجههی به فجایع صدام حسین بعثی به پروتکل ۱۹۲۵ ژنو و تهاجم گسترده او علیه مردم ایران در چند دهه گذشته بوده است. امروز خرسندم اعلام نمایم فرصت گسترش فعالیتهای جامعه مدنی همراه با اقدامات حاکمیتی در این سازمان و کشورم باعث شنیده شدن صدای قربانیان سلاح های شیمیایی شده است.

حاصل بهره گیری و کاربرد عراق از سلاح های شیمیایی علیه نیروهای ایرانی ،رنج های مداوم بیش از ۱۰۰ هزار قربانی سلاح های شیمیایی است که بعد از گذشت سه دهه از حملات شیمیایی هنوز بیش از 63 هزار نفر از آنها از عوارض و پیامدهای جدی و مزمن ان در رنج بسیار قرار دارند رنج های مداوم ما قربانیان سلاح های شیمیایی پس از سه دهه هنوز بی شمار است و ما هر روز شاهد مرگ دوستان قربانیانمان هستیم.

علاوه بر رنج های ناشی از ضایعات جسمی، روحی و نیاز مداوم به درمان ، محدودیتهای حاصله در خصوص محیط زندگی و لزوم تغییر سبک زندگی برای کاهش آلام و رنج ها هزینه هنگفتی را به ما تحمیل کرده است. ناتوانی قربانیان سلاح های شیمیایی فعالیت های انها را در عرصه های زندگی و فعالیتهای اجتماعی بسیار محدود کرده است.

در کشور من ایران برنامه هایی برای کاهش مشکلات شروع شده است ولی فعالیتهای انجام شده به دلیل هزینه های زیاد ، ناکافی است. در حال حاضر نیاز به یک شبکه حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی در حوزه سلامت، حقوقی و خدمات اجتماعی بصورت جدی ضروری است تا با راه اندازی و توسعه بیمارستان، مراکز توانبخشی و تدوین برنامه های بهبود زندگی قربانیان و همچنین طرح دعاوی حقوقی و مستند سازی انجه بر آنان گذشت ، در یک تعامل سازنده بین المللی و با محوریت سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی نسبت به تامین زیر ساخت های مناسب و انجام برنامه ها فعالیت نماید.

اقای رییس، دبیر کل ، اعضا و همکاران محترم اینجانب به عنوان دبیر بک تشکل مردم نهاد ، از طرف 5 هزار قربانی بد حال عضو خود تشکیل صندوق ویژه کمک به قربانیان سلاح های شیمیایی از بودجه عادی سازمان را برای اجرای موارد فوق در یک برنامه 5 ساله پیشنهاد می کنم . همچنین تصویب قانون پرداخت غرامت جنگی توسط کشورها سازمانها و شرکت های سازنده فروشنده و بکارگیرنده سلاح های شیمیایی در تهاجم شیمیایی رژیم صدام حسین و نقض کنندگان پیمان منع سلاح های شیمیایی را برای تامین منابع مالی اجرای برنامه های پیشنهادی و ایجاد زیر ساختهای لازم بعنوان بخشی از اقدامات تنبیهی ایشان و حمایت از قربانیان مورد تاکید قرار می دهم.

لازم می دانم در این قانون تامین هزینه های بهداشتی درمانی و عوارض و هزینه های ناشی از محدودیتهای زندگی بوجود آمده از طرف مسببین این جنایات یک تکلیف و وظیفه قانونی و بین المللی شناخته شود. همچنین درخواست می نمایم کمک های مالی و حمایتی سازمان بصورت مستقیم برای ۵۰۰۰ اعضای بدحال خود مستقیما به این انجمن پرداخت شود تا برنامه های سلامت و امید به زندگی قربانیان سلاح های شیمیایی با نظارت بازرسان آن سازمان توسعه یابد. اقای رییس دبیرکل اعضا و همکاران محترم سلامت بعنوان یک حق اجتماعی در اساسنامه سازمان بهداشت جهانی و اعلامیه حقوق بشر ذکر شده و تحریم دارویی هم نقض اعلامیه حقوق بشر است. تحریم مراودات مالی ایران باعث شد کمتر بانکی حاضر به تبادل مالی با ایران شده و ایران دیگر مقصد واردات دارو و مواد اولیه دارویی نباشد. تحریم های بین المللی ناقض حقوق شهروندان ایران شده است و قربانیان سلاح های شیمیایی از کمبود دارو رنج می برند . با تشکر از فرصتی که در اختیار من گذاشتید.

جمعیت حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :