سه شنبه 29 مرداد 1398 |

خارجی ها از مشکلات دارویی مصدومان شیمیایی بی خبر هستند

1397/09/14 گفت و گوی حیات با بانوی شیمیایی حاضر در کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی:

دنیا از تحریم های دارویی مصدومان شیمیایی بی خبر است

حیات: زمانی که ما مشکلاتی از قبیل تامین دارو را با انجمن ها و نمایندگان کشورهای خارجی حاضر در اجلاس منع گسترش سلاح های شیمیایی در میان می گذاشتیم، متوجه می شدیم که آنها در بی خبری کامل به سر می برند و نمی دانند که چه ظلمی بر ما تحمیل شده است.

مهری ملکاری جانباز 65 درصد شیمیایی سردشتی در خصوص حضورش در بیست و سومین کنفرانس منع سلاح های شیمیایی در لاهه گفت: من به عنوان یک راوی در این کنفرانس شرکت کردم که در اصل خودم یکی از قربانیان حملات شیمیایی عراق به سردشت هستم. تیر ماه سال 66 بود که با حملات نیروهای بعث عراق، فرزند و همسر خود را از دست دادم و خودم به دلیل استنشاق گازهای شیمیایی از ناحیه چشم و ریه دچار عفونت های بسیاری شدم.

مهری ملکاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات ادامه داد: هدف از حضور من در کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی، رساندن پیام مجروحان، مصدومان و جانبازان حملات شیمیایی به کشورهای جهان بود. از آنجایی که ایران در حصار تحریم ها قرار گرفته، نبود دارو برای مصدومان شیمیایی مشکلات بسیاری را برای آنها به همراه داشته است. زمانی که ما مشکلاتی از قبلی تامین دارو را با انجمن ها و نمایندگان کشورهای خارجی حاضر در این اجلاس در میان می گذاشتیم، متوجه می شدیم که آنها در بی خبری کامل به سر می برند و نمی دانند که چه ظلمی بر ما تحمیل شده است.

ملکاری با اشاره به وضعیت جسمانی خود گفت: از زمانی که ما هدف بمباران شیمیایی قرار گرفتیم تا به امروز که چیزی بیش از سی سال از آن زمان می گذرد من هنوز از ناحیه ریه و چشم به شدت دچار مشکل هستم. طوری که با نبود اکسیژن کافی دچار ضعف جسمی شدید می شوم. من قبلا از داروهای خارجی برای درمان و کنترل عوارض بیماری هایم (که نشات گرفته از استشمام گازهای شیمیایی است) استفاده می کردم اما امروز با وجود فراگیر شدن تحریم های اقتصادی با مشکل دریافت دارو مواجه هستم. طوریکه چشمانم به قدری خشک می شوند که حتی قادر به پلک زدن نیستم.

.به بیان این بانوی جانباز شیمیایی سردشتی، دنیا هنوز هم نمی داند با بمباران های شیمیایی صدام، چه ظلمی بر مردم ایران شد و چه بر ما گذشت که نتایج درداور ان تا هم اکنون نیز ادامه یافته است.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :