چهارشنبه 22 آبان 1398 |

مادرم شهادت برادرم را باور نداشت

1397/09/10 برادر شهید غلام حق شناس در گفت و گو با حیات:

چشم مادرم پس از 36 سال به جمال برادر شهیدم روشن شد

حسین حق شناس برادر شهید غلام حق شناس در خصوص پیدا شدن پیکر این شهید بعد از 36 سال گفت: چند روز پیش بود که سردار باقرزاده به منزل ما آمد و خبر از پیدا شدن پیکر شهید حق شناس داد. با این که در ابتدا فکر می کردیم ایشان برای سر زدن به خانواده شهدا به اصفهان سفر کرده است، اما در آن دیدار فیلمی را به همراه داشتند که تفحص پیکر برادرم را نشان می داد.

حسین حق شناس در گفت و گو با پایگاه خبری حیات ادامه داد: سردار باقر زاده نامه ها و مدارک شناسایی برادرم را نشان داد که با گذشت 36 سال همچنان سالم مانده بود، حتی سربندی که شهید حق شناس به پیشانی بسته بود نه تنها سالم مانده بلکه رنگ آن تغییری هم نکرده بود.

وی در خصوص نحوه اعزام برادرش به جبهه اذعان کرد: بهمن ماه سال 60 بود که برادر شهیدم برای عزیمت به جبهه شناسنامه خود را دستکاری می کند و دو سال سنش را بالا می برد.  ایشان متولد سال 44 بود اما با دستکاری کردن تاریخ تولد توانست راهی جبهه شود. شهید علاوه بر شرکت در عملیات بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد در عملیات رمضان که تیرماه سال 61 برگزار شد شرکت کرد و در آنجا به شهادت رسید.

برادر شهید حق شناس ادامه داد: در تاریخ بیست و سوم تیرماه سال 61 بود که ایشان مفقود الاثر شدند. اواخر دهه هفتاد بود که به ما اعلام کردند که شهادت او محرز شده است. در دیداری که با سردار باقرزاده داشتیم ایشان اعلام کرد که هجدهم مهرماه پیکر برادرم را در شرق بصره شناسایی کردند.

حسین حق شناس ادامه داد: مادرم تا اواخر دهه 70 همچنان منتظر بازگشت برادرم بود و باور نداشت که او شهید شده است. وقتی شهدای گمنام را می آوردند مادرم در تشییع پیکر آنها شرکت می کرد تا این که در سال 79 یا 80 بود که وقتی محرز شدن شهادت غلام را به ما اعلام کردند، مادرم واقعیت را قبول کرد.

حسین حق شناس در خصوص وصیتنامه برادرش گفت: شهید حق شناس قبل از شهادتش نامه ای به همراه وصیتنامه خود ارسال می کند و می گوید این آخرین نامه ای است که می فرستد. شهید در بخشی از وصیتنامه خود می گوید: «بارالها مرگ و شهادت مرا در راه خودت قرار بده، افسوس که من بیشتر از یک جان در کالبد وجودم ندارم که بتوانم با ایثار و از خودگذشتگی، اسلام عزیز را یاری نمایم. خدایا شکر می کنم که این نعمت را به من دادی که بتوانم در برابر تو و در راه دفاع مقدس، لذت های دنیوی را فراموش کنم و فقط در راه تو نظر داشته باشم...»

وی در خصوص زمان برگزاری مراسم تشییع شهید حق شناس اعلام کرد: مراسم تشییع قرار است فردا از شاهین شهر اصفهان به سمت شهر گلگاب برگزار شود و مراسم خاکسپاری هم ساعت 9 صبح در گلزار شهدای شهر گلگاب انجام خواهد شد. مراسم ختم ایشان هم در مسجد جامع شهر گلگاب طی روزهای یکشنبه، دوشنبه انجام خواهد شد. در همین راستا مراسم هفتم شهید حق شناس هم در روز پنجشنبه بعد از ظهر برگزار خواهد شد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :