یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 |

نفوذ به‌ عقبه‌ دشمن

1397/08/18 مروری به عملیات‌ فتح‌ 3

نفوذ به‌ عقبه‌ دشمن

سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با نزدیک‌ شدن‌ «اتحادیه‌ میهنی‌ کردستان‌ عراق»- به‌ رهبری‌ «جلال‌ طالبانی»- به‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و در پی‌ تشکیل‌ قرارگاه‌ «رمضان»، به‌ برنامه‌ریزی‌ حرکت‌های‌ نامنظم‌ در داخل‌ خاک‌ عراق‌ پرداخت. همکاری‌ با این‌ اتحادیه‌ می‌توانست‌ در راستای‌ حرکت‌ قرارگاه‌ رمضان‌ مفید و موثر باشد و در همین‌ رابطه‌ سلسله‌ عملیات‌های‌ نامنظم‌ فتح‌ پایه‌ریزی‌ شد.

عملیات نامنظم فتح3 نیز در راستای گشودن جبهه چهارم جنگ در شمال عراق، طرح ریزی و توسط واحدهای تحت امر قرارگاه رمضان به همکاری نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق در 24 آبان 1365 اجرا گردید.

نیروهای شرکت کننده در این عملیات (به استعداد 2 گردان از نیروهای پاسداران ویژه و یک گردان ادوات سپاه پاسداران و 2 گردان از نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق ) توانستند با نفوذ مخفیانه به عراق و راهپیمایی طولانی به عمق 300 کیلومتری خاک این کشور برسند و به مراکز اقتصادی و نظامی شهرهای زاخو و دهوک که در نزدیکی مرز عراق با ترکیه و سوریه قرار دارد حمله نمایند. در این عملیات خسارات زیادی به تأسیسات و مراکز نظامی دو شهر زاخو و دهوک وارد شد، و حدود 500 نفر از نیروهای عراقی کشته یا زخمی شدند.موفقیت در عملیات فتح 3 زمینه را برای اجرای عملیات فتح 4 در شمال عراق فراهم کرد. این عملیات در حالی اجرا شد که مناطق مرزی ایران وعراق پوشیده از برف سنگین بود و کمک رسانی و پشتیبانی از نیروهای عمل کننده در عمق 70 کیلومتری خاک عراق، در صورت نیاز،غیر ممکن یا بسیار دشوار بود.

از دیگر دستاوردهای این عملیات می توان به انهدام مقر لشکر38 عراق‌ و شماری‌ تانک‌ و زره‌پوش‌ و20 خودرو نظامی‌ وارد نمودن آسیب ها و خسارات های کلی به‌ مراکز دولتی، مخازن‌ سوخت، گمرک‌ و ترمینال‌ بارگیری‌ نفت‌ زاخو، مراکز نظامی‌ و دولتی‌ شهر «حی‌صدام» عراق‌ و چند مرکز دولتی‌ شهر دهوک‌ و ساقط نمودن یک‌ فروند چرخبال‌ اشاره کرد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :