یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 |

ایثارگری با وجود فرهنگ اربعین کم رنگ نمی شود

1397/08/18 برگزیده جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر در گفت و گو با حیات:

ایثارگری با وجود فرهنگ اربعین کم رنگ نمی شود

حیات: اگر بتوانیم فرهنگ اربعین را که نشات گرفته از فرهنگ ایثار است، در داخل کشورمان ترویج کنیم بدون شک روحیه ایثارگری در جامعه هیچ زمانی کم رنگ نخواهد شد.

حائز رتبه سوم در بخش گزارش چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه در حوزه ایثار و شهادت در خصوص فرهنگ ایثار در جامعه گفت: مردم در ادوار مختلف و در تمامی حوزه ها از خود ایثارگری نشان داده اند و توانسته اند با از خودگذشتگی باری را از روی دوش جامعه بردارند. نمونه بارز این موضوع را می توان در هشت سال دفاع مقدس مشاهده کرد.

مهدی بخشی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات ادامه داد: اما این اواخر به خاطر بروز برخی از مشکلات اقتصادی روحیه ایثار در بین مردم کاهش پیدا کرده است و برخی جو روانی بدی را به جامعه القا کرده انند. اما با این وجود می بینیم که مردم در مراسم اربعین روحیه ایثارگری را بار دیگر به نمایش گذاشتند و با راهپیمایی خود نشان دادند که این روحیه رنگ نمی بازد.

خبرنگار خبرگزاری مهر قم با اشاره به برخی از کاستی ها در جهت ترویج فرهنگ ایثار گفت: کاستی هایی در فضای مجازی دیده می شود که سبب شده تا برخی از افراد نسبت به فرهنگ ایثار بی توجه شوند. رسانه های معاند، اخباری را تبلیغ می کنند که بر ضد ارزش های ماست و در مقابل اخباری را پر رنگ جلوه می دهند که ارتباط چندانی به فرهنگ و ارزش های جامعه ندارد.

وی ادامه داد: با این وجود مردم همیشه هوشیارانه برخورد کرده اند. نمونه آن تصاویری است که مردم در مسیر راه پیمایی اربعین منتشر کردند. این تصاویر از نکته سنجی و تیز بینی مردم پرده بر می داشت که با استقبال بسیار خوبی در فضای مجازی مواجه شد. طوریکه اگر بتوانیم فرهنگ اربعین را که نشات گرفته از فرهنگ ایثار است در داخل کشورمان ترویج کنیم بدون شک روحیه ایثارگری در جامعه هیچ زمانی کم رنگ نخواهد شد.

بخشی با تاکید بر این که رسانه ها نقش موثری در ترویج فرهنگ ایثار دارند بیان کرد: امروز ما رسانه های قابلی داریم که در انعکاس اخبار از توان بالایی برخوردارند. به همین خاطر می توانیم از وجود چنین رسانه هایی در ترویج فرهنگ ایثار بهره مند شویم. امروز در جامعه می بینیم افراد بسیاری که با روحیه فداکاری در شهرهای مختلف تلاش می کنند کاستی های موجود جامعه را در حد توان جبران کنند. بسیاری از جهادگرانی که بدون هیچ گونه چشم داشتی برای خدمت به مردم در مناطق محروم حضور پیدا می کنند و با احداث مدرسه، مسجد و... در مسیر ایثارگری گام بر می دارند.

وی در خصوص آنکه چگونه می توان به نشر فرهنگ ایثار بیشتر توجه کرد گفت: ما نیاز به سوژه هایی داریم که نشر فرهنگ ایثار را بتواند از جهات گوناگون نشان دهد. اگر هر فرد و مسئولی، با مشاهده ایثارگری فردی،آن را در اختیار رسانه ها قرار دهد بدون شک می توان در حوزه ایثار و ازخودگذشتگی بیشتر از گذشته کار کرد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :