یکشنبه 30 تیر 1398 |

رونق ادبیات پایداری نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد

1397/08/15 رحیم مخدومی نویسنده در گفت و گو با حیات:

رونق ادبیات پایداری نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد

حیات: برای رونق ادبیات پایداری در جامعه که به آن تاکید بسیاری می شود نیاز به قرارگاه فرهنگی و برنامه ریزی دقیق داریم تا بتوانیم با تهیه چشم اندازی روشن و واضح برای هدفی مشخص فعالیت کنیم.

مدیر مسئول موسسه فرهنگی، هنری رسول آفتاب در خصوص شرایط کنونی حوزه ادبیات کودک و نوجوان گفت: با توجه به نیاز مبرمی که در این حوزه احساس می شود می بینیم که تلاش چندانی برای تغییر شرایط انجام نمی شود درحالی که ما فضای بسیاری برای کار داریم. از آنجایی که ادبیات بر شکل گیری شخصیت کودکان نقش و تاثیر بسزایی دارد می طلبد که برنامه ریزی دقیق و مدونی در حوزه نشر کتاب برای کودکان و نوجوانان شکل بگیرد. این درحالی است که امروز بر ادبیات پایداری بیشتر از گذشته تاکید می شود پس باید توجه داشت که برنامه ریزی نقش موثری در موفقیت های حوزه نشر دارد.

رحیم مخدومی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات بر سیاست گذاری مسئولان بالا دستی در حوزه نشر کتاب کودک و نوجوان تاکید کرد و ادامه داد: با این که بزرگسالان به شکل تفننی به کتاب هایی ادبی رجوع می کنند اما می بینیم که اولویت اصلی مسئولان به ادبیات بزرگسالان توجه دارد و کودکان در این اولویت بندی سهم چندانی ندارند.

این نویسنده ادبیات پایداری اشتیاق کودکان را برای کتاب خوانی بیش از بزرگسالان عنوان کرد و گفت: برخلاف بزرگسالان که برای گرایش به سمت کتاب خوانی نیاز به هزینه و فرهنگسازی بسیاری دارند، می بینیم که کودکان در هر سنی شوق و شور بیشتری برای کتاب خوانی از خود نشان می دهند. این روند بازگو کننده آن است که اگر سیاست گذاری کلانی در این راستا شکل بگیرد مسلما می تواند جلوی بسیاری از مشکلات به وجود آمده را بگیرد.

مخدومی، نویسندگی در بخش کودک و نوجوان را دارای پیچیدگی های خاص خود خواند و تصریح کرد: برخی از روی ظاهر فکر می کنند چون کتاب کودک و نوجوان از حجم کمی برخوردار است و اکثر صفحات کتاب ها دارای تصاویر است مسلما فعالیت فرهنگی در بخش کودک و نوجوان راحت است اما شناخت نیازهای کودکان و همچنین نوشتن به زبان آنها کار چندان راحتی نیست.

وی ادامه داد: برای این که بتوان کتابی را در بخش ادبیات پایداری به کودکان معرفی کرد که از آن استقبال به عمل آید نیاز است که هر کتاب از تصویرگری مناسبی برخوردار باشد تا علاوه بر همخوانی با روحیه کودکان بتواند روی آنها تاثیرات لازم را بگذارد. همین مسائل سبب خواهد شد تا هزینه ها در سرمایه گذاری و زمان انتشار کتاب افزایش پیدا کند. از سوی دیگر چاپ خوب و توزیع مناسب خود از دیگر مولفه هایی است که در گرایش کودکان به کتاب خوانی نقشی تعیین کننده دارد.

نویسنده کتاب «خواب ها و خاطره ها» با درخواست نسبت به ایجاد سیاست های مشخص در حوزه نشر کتاب گفت: امروز مسئولان نسبت به نیازهای ادبی جامعه واکنش نشان نمی دهد و در این رابطه هیچ گونه تحقیقی صورت نمی گیرد تا به من به عنوان ناشر اعلام کند جامعه نیاز به چه کتاب هایی دارد. برای افزایش انگیزه و امید باید از قبل افق های روشنی ترسیم شود تا نویسندگان و ناشران با عزمی راسخ در این حوزه قدم بردارند.

مخدومی با تاکید بر این که فعالیت های فرهنگی به یک قرارگاه بیدار نیاز دارد تصریح کرد: اگر می خواهیم از این شرایط خارج شویم و ادبیات پایداری که به آن تاکید بسیاری می شود در جامعه رونق بیشتری پیدا کند نیاز به یک قرارگاه فرهنگی و برنامه ریزی دقیق داریم تا بتوانیم با تهیه چشم اندازی روشن و واضح برای هدفی مشخص فعالیت کنیم. امروز پرداختن به ادبیات سلیقه ای است و همین موضوع در به نتیجه نرسیدن ادبیات پایداری هم تاثیرگذار بوده است.

وی در پایان گفت: از سوی دیگر باید ارتباطی بین مسئولان و خط مقدم حوزه ادبیات برقرار کنیم. چرا که تصمیم گیرندگان به شکل محدود پای درد و دل و دغدغه نویسندگان می نشینند. هر زمان که بتوانیم این ارتباط را پایدار و هموار کنیم مسلما در آینده ای نزدیک این شرایط تغییرات محسوسی را به خود خواهد دید.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :