سه شنبه 6 خرداد 1399 |

اعضای بدن فرزند جانباز به چهار نفر زندگی بخشید

15:4:0    1397/08/14

اعضای بدن فرزند جانباز به چهار نفر زندگی بخشید

اهدای اعضای فرزند جانباز در تبریز به چهار نفر زندگی دوباره بخشید.

به گزارش پایگاه خبری حیات ، "محمد عالم دوست"، جوان ۲۸ ساله تبریزی و فرزند جانباز متوفا عالم دوست، چهارم آبان ماه جاری به دنبال سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده و به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز انتقال یافت. خانواده‎ این جوان با اعلام رضایت نسبت به اهدای اعضای وی، نام او را به عنوان احیاگر سلامت در یادها ثبت کردند.
اعضای محمد، امروز (چهاردهم آبان ماه) در بخش اهدای عضو مرکز آموزشی و درمانی امام رضا (ع) تبریز اهدا شد. کبد، قلب و دو کلیه این جوان ۲۸ ساله تبریزی زندگی بخش چهار فرد نیازمند به اهدای عضو و منتظر در صف پیوند شد.

حجت پورفتحی معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز دوشنبه 14 آبان 1397 در حاشیه پیوند اعضای این فرزند جانباز گفت: بیمار در 5 آبان ماه جاری به دلیل تصادف به بیمارستان امام رضا(ع) تبریز منتقل شد.
وی ادامه داد: روز گذشته مرگ مغزی بیمار توسط تیم پزشکی بیمارستان تأیید و با اعلام این موضوع به خانواده فرد در همان روز رضایت اهدای عضو دریافت شد.
پورفتحی گفت: کبد این بیمار به یک بیمار زن 45 ساله پیوند زده شد و 2 کلیه هم به 2 مرد 47 و 44 ساله در این بیمارستان اهدا می شود.
وی افزود: قلب اهدا شده به دلیل اینکه گیرنده ای با گروه خونی A+ در تبریز وجود نداشت به تهران ارسال شد.
مادر فرزند جانبازی که اعضای بدنش اهدا شده است نیز اظهار داشت: محمد فرزند آخر من بود و سال ها پیش در این خصوص به من تأکید کرده بود که اگر برای من اتفاقی افتاد نسبت به اهدای اعضای بدنم رضایت دهید.
زینب دربانی افزود: به جای اینکه اعضای بدن جگر پاره ام در دل خاک مدفون شود رضایت دادم تا به فرزندان دیگر مادران جان دوباره دهد. چرا که ایثار و از جان گذشتگی را به خوبی از پدر خود آموخته بود.
وی با اشاره به اینکه همسرم جانباز 60 درصد بود که 5 سال پیش به لقاء الله پیوست، افزود: او جانش را برای این مردم فدا کرده بود و امروز فرزندم جا پای پدر گذاشت.
دکتر افشار زمردی، جراح و اورولوژیست نیز می‏‌گوید: پیوند کلیه در تبریز از سال ۱۳۶۹ و توسط دکتر «بهلولی» شروع شده و تا کنون حدود ۱۵۰۰ عمل پیوند کلیه در تبریز انجام شده است.
پیوند قلب و کبد در سال جاری برای نخستین بار در تبریز انجام شده و طبق آخرین آمار، شمار پیوند کبد تا کنون، پنج مورد، پیوند کلیه ۳۸ مورد (۱۶ مورد پیوند از مورد مرگ مغزی) و پیوند قلب، دو مورد بوده و پیوند مغز استخوان نیز در سال گذشته، ۲۵ مورد بود که در شش ماه اول امسال به ۲۸ مورد رسیده است.
اهدای اعضای هر مورد مرگ مغزی می‌تواند به نجات هشت نفر منجر شود، هم‌چنین یک الی ۵۳ بافت بدن در مرگ معمولی نیز یک الی ۵۳ نفر را از مرگ و نقص عضو نجات می‌دهد./ایثار اذربایجان

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :