یکشنبه 30 تیر 1398 |

مروری بر زندگی سه عالم دینی

1397/08/16

مروری بر زندگی سه عالم دینی

چهارشنبه 16ابان سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) است و همچنین پنجشنبه سالروز شهادت امام رضا(ع) است. به همین مناسبت مروری کوتاهی بر زندگی و شهادت ایشان خواهیم داشت.

به گزارش حیات، آخر این هفته به مناسبت رحلت سه تن از ائمه اطهار تعطیل رسمی اعلام شده است که در ادامه مروری بر زندگی این بزرگواران خواهیم داشت:

رحلت پیامبر اکرم(ص):

حضرت محمد(ص) در سال 571 م که مصادف با هفده ربیع الاول بود، در مکه چشم به جهان گشودند و در چهل سالگی از طرف پروردگار متعال به پیامبری برگزیده شدند. حدود سیزده سال در مکه به صورت پنهان و نیمه پنهان به تبلیغ دین اسلام اقدام نمودند. سپس در نتیجه فشارهای روزافزون کفار و مشرکان به مدینه هجرت کردند. آن حضرت پس از بازگشت از «حجه الوداع» به مناسبت های مختلف به رحلت خود اشاره نموده و یاران و پیروانشان را آماده می کردند. از جمله توصیه های آن حضرت به پیروانشان آن بود که: «مبادا پس از من از سنت من دست بردارید و به بدعت گذاری در دین بپردازید. بدانید که بعد از من با فتنه ها و آزمایش های زیادی مواجه خواهید شد. اگر می خواهید در همه این پیشامدها از خطر در امان باشید، از کتاب خدا و عترت من دست برندارید. ای مردم، من در بین شما این دو چیز را به یادگار می گذارم و در روز قیامت از آنها سؤال خواهم کرد». آن حضرت در سن 63 سالگی در 28 صفر سال یازدهم هجری چشم از جهان فانی فرو بستند.

شهادت امام حسن مجتبی(ع):

امام حسن مجتبی(ع) در شب نیمه رمضان سال سوم هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند و حدود هفت سال از دوران زندگی پیامبر اکرم(ص) را درک کردند و حدود سی سال با پدر بزرگوارشان حضرت علی بن ابی طالب(ع) ملازمت داشتند. امام حسن(ع) پس از شهادت حضرت علی(ع) در کوفه، با درخواست و بیعت یاران آن حضرت و اهالى کوفه، خلافت را پذیرفت و راه و روش عدالت پرور پدر بزرگوارشان را تداوم بخشیدند و به مدت ده سال مقام امامت را به عهده داشتند ولیکن فتنه انگیزى هاى معاویه بن ابی سفیان و شرارت هاى سران سفاک سپاه او امام حسن مجتبی(ع) را واداشت که براى حفظ اصل اسلام و در نظر گرفتن مصلحت مسلمانان، با معاویه صلح کند و حکومت را به طور موقت و مشروط به وى سپارد. حکومت اموی پس از تحمیل صلح بر امام حسن(ع) گرچه به بسیاری از اهداف خود رسیده بود، ولی همچنان وجود آن حضرت مانع از اجرای برخی از نیّات پلید آنان بود. بر این اساس تصمیم گرفت از هر راه ممکن امام(ع) را به شهادت برساند. آن حضرت در 28 صفر سال پنجاه هجری در سن 47 سالگی به دستور معاویه بن ابی سفیان و به دست جعده دختر اَشْعَثِ بنِ قِیس با زهر مسموم شدند و به شهادت رسیدند.

شهادت امام رضا(ع):

علی بن موسی الرضا(ع) هشتمین امام شیعیان اثنی عشری است. امام رضا(ع) پس از شهادت امام کاظم(ع)، در سال 183 هجری قمری به امامت رسیدند. مدت امامت ایشان ۲۰ سال است که همزمان با سال های پایانی خلافت هارون الرشید، خلافت امین (چهار سال) و 5 سال اول خلافت مأمون عباسی بوده است. آن حضرت بیشتر مدت زمان زندگی خویش را در شهر زادگاه شان مدینه حضور داشتند ولی در سال201 هجری قمری به اصرار مأمون عباسی و بالاجبار راهی شهر مرو محل خلافت این خلیفه عباسی شدند. در مرو مأمون آن حضرت را مجبور به پذیرش عنوان ولایتعهدی کرد. با تمام کوشش های مأمون که مایل بود بر شخصیت اجتماعی امام (ع) لطمه وارد سازد ولیکن بر خلاف انتظار او روز به روز محبوبیت امام(ع) و عظمت و توجه جامعه نسبت به ایشان افزایش می یافت. لذا مأمون تصمیم به قتل آن حضرت گرفت و ایشان را در سال 203 هجری با زهر مسموم کرد. آن حضرت در سن 55 سالگی، آخر صفر سال 203 هجری قمری به شهادت رسیدند و در طوس به خاک سپرده شدند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :