یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 |

ادبیات پایداری از محتوای ضعیفی برخوردار است

1397/08/12 نویسنده ادبیات پایداری کودک و نوجوان در گفت و گو با حیات:

ادبیات پایداری از محتوای ضعیفی برخوردار است

خورشاهیان گفت: نسل های جدید با ارزش ها و مفاهیم دفاع مقدس کمتر آشنا هستند، اما استفاده از روش های مستقیم درباره این نسل ها جوابگو نیست، در نتیجه برای انتقال موثر این مفاهیم باید از روش های غیرمستقیم در ادبیات داستانی استفاده کرد.

هادی خورشاهیان شاعر و نویسنده ادبیات و کودک و نوجوان در حاشیه مراسم تجلیل از مروجان ادبیات پایداری کودک و نوجوان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات اظهار کرد: ادبیات داستانی درکشور ما تقریبا یک سده قدمت دارد، همچنین ادبیات داستانی دفاع مقدس نیز بیش از 30 سال است که به وجود آمده و نسبت به قدمتش پیشرفت خوبی داشته است اما کاستی های بسیاری دارد.

وی با انتقاد از این که کتاب های حاضر در ادبیات پایداری از محتوای ضعیفی برخوردار هستند گفت: در ادبیات دفاع مقدس و همین طور ادبیات کودک و نوجوان کمی ضعیف عمل کرده ایم، به این علت که برخی از افراد فعالیت در این حوزه را راحت قلمداد می کنند و اجازه داده اند افراد آماتور و بدون تخصص وارد این عرصه می شوند که متعاقبا با تولید محصولات بی کیفیت مواجه شده ایم.

خورشاهیان ادامه داد: در سطح جامعه تمامی مسائل باید با هم رشد پیدا کنند. به عنوان مثال مسائل معیشتی و اقتصادی یک جامعه روی تمامی مباحث از جمله هنر و ادبیات تاثیر به سزایی دارد. با این وجود نمی توان توقع داشت که حوزه ادبیات در سطح بالاتری نسبت به سطح اقتصادی مردم قرار بگیرد. در نهایت ادبیات برای رسیدن به سطح ایده آل هنوز راه دارد.

این نویسنده ادبیات و کودک و نوجوان افزود: در حال حاضر ما در دوره ای زندگی می کنیم که 40 سال از انقلاب اسلامی و نزدیک به 30 سال از پایان جنگ ایران و عراق گذشته ولی نسل های سوم و چهارم انقلاب با مفاهیم انقلابی و ارزش های ایران اسلامی کمتر از سایر نسل آشنا هستند، بنابراین ما برای انتقال درست این مفاهیم به کودکان و نوجوانان باید از روش های مختلفی استفاده کنیم.

وی درباره انتقال این مفاهیم به روش های مختلف ادامه داد: ادبیات داستانی بستر مناسبی برای انتقال این مفاهیم به نسل های جدید است. به عنوان مثال ما می توانیم داستان زندگی انسان های موفق و اخلاق مدار را برای کودکان روایت کنیم و در انتهای داستان به صورت غیرمستقیم اشاره کنیم که این انسان ها همان رزمندگان، آزادگان، شهدا و جانبازان دفاع مقدس هستند. به این معنا که باید ابتدا داستان روایت شود، مخاطبان جذب شخصیت های داستان شوند و در قسمتی از ماجرا متوجه وجود شخصیت های واقعی در دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی شوند.

مبینا آقاخانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :