یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 |

ادبیات پایداری در کما به سر می برد

1397/08/12 نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت و گو با حیات:

ادبیات پایداری در کما به سر می برد

حیات: اگر بخواهیم به شکل کلی ادبیات پایداری را مورد بحث و بررسی قرار هیم متوجه خواهیم شد که ادبیات پایداری در کما به سر می برد.

اکبر صحرایی نویسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به موانع پیش روی حوزه نشر در بخش ادبیات کودک گفت: ادبیات پایداری جدا از سایر بخش های ادبیات نیست. اما اگر بخواهیم به شکل کلی این مقوله را مورد بحث و بررسی قرار هیم متوجه خواهیم شد که ادبیات پایداری در کما به سر می برد. از آنجایی که حوزه ادبیات کودک از پیچیدگی ها و حساسیت های بالایی برخوردار است مسلما می طلبد که توجه بیشتری به این بخش شود.

اکبر صحرایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات با بیان این که کاهش تیراژ کتاب نشان دهنده وخامت اوضاع ادبیات است، گفت: امروز ما نویسندگان متبحر و زبر دستی در بخش ادبیات کودک و نوجوان نداریم. چنانکه بسیاری از نویسندگان ما سن بالایی دارند و ممکن است طی سال های آینده با از دست دادن آنها با فقدان اسف بار نبودن نویسنده واقعی رو برو شویم.

صحرایی با ابراز تاسف نسبت به بی توجهی مسئولان در حوزه کتاب تصریح کرد: این که با مشکل کمبود نویسنده مواجه هستیم برای آن است که به شکل حرفه ای با این موضوع برخورد نکرده ایم و استراتژی خاصی نداشته ایم و همین امر سبب شده تا ادبیات کشورمان به اغما برود. ما هنوز نمی دانیم که یک نویسنده از کجا می آید، چه آموزش هایی می بیند و دست آخر چگونهتبدیل به نویسنده می شود.

وی با بیان این که ما در دانشگاه ها گرایشی تحصیلی به نام داستان نویسی نداریم اذعان کرد: نپرداختن به بخش های مختلف حوزه ادبیات در دانشگاه ها سبب شده تا امروز نتوانیم نویسندگان حرفه ای چندانی داشته باشیم. این امر در بخش کتاب پایداری بیش از هر جای دیگر به چشم می خورد. برای همین سایر نویسندگان هم با جدیت لازم موضوع ادبیات و ادبیات پایداری را دنبال نمی کنند.

این نویسنده با اشاره به حرفه ای بودن نویسندگان خارجی گفت: مسلما اگر کودکان و خانواده هایشان بخواهند به سراغ ادبیات پایداری بروند با یک سری کتاب های دم دستی مواجه می شوند چراکه نگاه حرفه ای به این زمینه ندارند و به همین خاطر ورود کتاب های ترجمه خارجی سبب خواهد شد تا اولویت خانواده ها تغییر پیدا کند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :