یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 |

هنوز بسیاری از کشورها از حمله شیمیایی به ایران خبر ندارند

1397/08/10 دبیر انجمن سبز صلح شهرکرد در گفت و گو با حیات:

هنوز بسیاری از کشورها از حمله شیمیایی به ایران خبر ندارند

حیات: با گذشت بیش از سه دهه از پایان یافتن جنگ هنوز بسیاری از کشورهای دنیا نمی دانند ایران در جنگ تحمیلی از سوی عراق مورد هدف سلاح های شیمیایی قرار گرفت.

دبیر انجمن سبز صلح شهرکرد در خصوص سفر اعضای این انجمن برای شرکت در کنفرانس منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه هلند گفت: در این اجلاس نمایندگان بسیاری از کشورهای مختلف حضور پیدا می کنند و ما هم برای بیان بسیاری از حقایق و دفاع از حقوق کشورمان در این اجلاس حضور پیدا خواهیم کرد.

حسین ترکی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات ادامه داد: از طرفی برگزاری کنفرانس منع سلاح‌های شیمیایی تلاشی است برای مقابله با استفاده از سلاح های شیمیایی که طی سال های گذشته استفاده از آن در دنیا افزایش یافته است. به همین خاطر این کنفرانس بهترین مکان برای نشان دادن بخشی از واقعیت های دیده نشده جنگ تحمیلی علیه ایران است.

ترکی با اشاره به حضور همیشگی ایران در کنفرانس منع گسترش سلاح‌های شیمیایی اذعان کرد: امسال برای دومین سال پیاپی است که انجمن ما در این کنفرانس شرکت می کند و توانسته ایم گوشه ای از حقایق را برای جهانیان بازگو کنیم. این در حالی است که بسیاری از کشورهای دنیا هنوز نمی دانند در جنگ تحمیلی، ما از سوی عراق مورد هدف سلاح های شیمیایی قرار گرفتیم.

این جانباز 70 درصد با اشاره به تغییر دیدگاه نمایندگان کشورهای خارجی با مشاهده مستندات استفاده از سلاح های شیمیایی توسط عراق در جنگ تحمیلی گفت: وقتی به همراه جانبازان شیمیایی در لاهه هلند حضور پیدا کردیم و مستنداتی از وضعیت مصدومیت خود به خبرنگاران و نمایندگان کشورهای خارجی ارائه دادیم آنها به شدت تحت تاثیر قرار گرفتند. این در حالی است که علاوه بر جانبازان نظامی ما بسیاری از افراد بی گناه همانند زنان و کودکان در جنگ ایران و عراق مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند و عکس های منتشر شده از این عزیزان سبب شد تا برخی از نمایندگان کشورهای خارجی بعد از گذشت حدود سه دهه از پایان یافتن جنگ تازه با حقایق آشنا شوند.

ترکی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در خصوص احقاق حقوق مصدومان شیمیایی بیان کرد: تا کنون وزارت خارجه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و همچنین انجمن های فعال در حضوره منع بکارگیری سلاح های شیمیایی فعالیت های زیادی در راستای انعکاس صدای مظلومیت قربانیان سلاح های شیمیایی ایران انجام داده اند که جای تقدیر دارد. اما این را نباید فراموش کنیم که به خاطر فشارهای سیاسی خارجی برخی نمی گذارند تا صدای مظلومیت ما منعکس شود و کارشکنی های بسیاری از سوی دشمنان کشورمان صورت می گیرد.

وی در پیایان افزود: حتی در این رابطه سال گذشته یکی از مستندسازان خارجی با حضور در ایران مستند کامل و جامعی از حوادث شیمیایی تهیه کرده بود که به خاطر همین فشارهای سیاسی نتوانست فیلم خود را در لاهه به نمایش بگذارد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :