پنجشنبه 21 آذر 1398 |

اجرای قوانین ایثارگری گرفتارِ نبود اعتبار

12:0:0    1397/06/25 مشاور امور ایثارگران استاندار قم در گفت و گو با حیات عنوان کرد:

اجرای قوانین ایثارگری گرفتارِ نبود اعتبار

حیات: مهمترین مشکلی که در راستای اجرای قوانین ایثارگری برنامه ششم توسعه وجود دارد تامین منابع مالی آن است که مسئولان دولتی باید هرچه سریع تر نسبت به این موضوع ورود کنند تا مفاد قانونی آن را بتوان عملیاتی کرد.

مشاور امور ایثارگران استاندار قم با اشاره به وظایف قانونی خود در استان قم گفت: متولی اصلی در امور ایثارگران بنیاد شهید است که در خصوص ارائه آمار آنها باید اقدام کنند. ما در سطح استان فقط وظیفه هماهنگی امور بین دستگاه ها را داریم تا کارهای حقوقی ایثارگران سریع تر انجام شود.

ولی الله تقی آغدیر در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات اذعان کرد: هر دستگاه و ارگانی برای خود مشاور امور ایثارگران را دارد و ما در وظایف محوله به آنها دخالت نمی کنیم. اگر هم ایثارگرانی برای پیگیری مطالبات قانونی خود به ما مراجعه کنند ما آنها را به سازمان های مربوطه ارجاع می دهیم.

این رزمنده دوران جنگ تحمیلی در خصوص نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه بیان کرد: مهمترین مشکلی که در راستای این قانون وجود دارد تامین منابع مالی آن است که مسئولان دولتی باید هرچه سریع تر نسبت به این موضوع ورود کنند تا مفاد قانونی آن را بتوان عملیاتی کرد.

آغدیر با اشاره به دلایل عدم پرداخت مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر به ایثارگران تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که ایثارگران در قانون برنامه ششم توسعه دارند پرداخت مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر به آنهاست که با نص صریح قانون همخوانی ندارد. سازمان امور اداری و استخدامی بر این باور است که قانون پرداخت مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر به عنوان مزایای اجتماعی تعریف شده اما برخی بر این باورند که این قانون باید در امور استخدامی ایثارگران لحاظ شود.

وی افزود: به همین خاطر دولت با همکاری مجلس باید تکلیف این قانون را مشخص کند. همچنین نیاز است تا دولت منابع مالی اجرای همه قوانین را مشخص کند تا ما اجرائیات با مشکلی روبرو نشویم.

مشاور امور ایثارگران استاندار قم در خصوص اعاده به خدمت ایثارگران گفت: انجام تکالیف قانونی ایثارگران به عهده بنیاد شهید است و ما در این زمینه آماری نداریم اما تا کنون چندین نفر برای اعاده به خدمت به ما مراجعه کرده اند که مشکل آنها با هماهنگی های انجام شده بین دستگاه های مختلف رفع شده است.

وی ادامه داد: ذکر این نکته برای چندمین بار مهم است که پیگیری مطالبات ایثارگران نیازمند تخصیص بودجه مناسب است. از آنجایی که سازمان برنامه و بودجه از استانداری حذف شده به همین خاطر پیگیری مطالبات حقوقی و مالی مشکلاتی را به همراه داشته که مسئولان باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :