شنبه 23 آذر 1398 |

مشکلات جانبازان اعصاب و روان باعث انزوایشان شده است

10:0:0    1397/06/21 تاکید مدیر عامل کانون آرامش جانبازان اعصاب و روان در گفت و گو با حیات:

مشکلات جانبازان اعصاب و روان باعث انزوایشان شده است

حیات: عدم کنترل بعضی رفتارها باعث کناره گیری بسیاری از جانبازان اعصاب و روان از مجامع عمومی شده است

مدیرعامل کانون آرامش جانبازان اعصاب و روان که خود نیز جانباز 30 درصد است در خصوص فعالیت های انجام شده در تشکل مذکور گفت: از آنجایی که بنده جزو معتدمین معین بنیاد محسوب می شدم در بسیاری از امور پیگیر مشکلات جانبازان اعصاب و روان بودم تا این که احساس کردم این پیگیری ها به تنهایی نتیجه چندان موثری ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم با ایجاد یک تشکل مستقل نیازهای جانبازان اعصاب و روان را مجدانه پیگیری کنیم.

جواد اسکویی در گفت و گو با خبرنگار حیات با اشاره به مشکلات جانبازان اعصاب و روان اذعان کرد: این عزیزان مصائب و مشکلات خاص و ویژه ای دارند و نمی توان مسایل و نیازهای آنها را با سایر جانبازان یکسان دانست بنابراین بر طرف کردن مشکلات آنها نیازمند عزمی جدی است.

وی افزود: این دسته از جانبازان عزیز از آنجایی که گاهی کنترل چندانی روی اعصاب و رفتار خود ندارند، ممکن است مواقعی، برخوردهای خوبی با اطرافیان و حتی خانواده خود نداشته باشند که این عدم توانایی آنها در کنترل اعصاب به خاطر فشارهای روحی ناشی از دوران دفاع مقدس است. به همین دلیل این جانبازان به خاطر مشکلات این چنینی سعی می کنند از مجامع عمومی فاصله بگیرند.

اسکویی که خود جانباز 30 درصد اعصاب و روان است در ادامه گفت: با دلایل ذکر شده این بزرگواران گاهی توانایی دفاع از حقوق قانونی خود را ندارند و همین امر سبب شده است برخی از آنها درصد جانبازی پایین تری نسبت به مجروحیت خود بگیرند. برخی از این عزیزان که مجروحیتشان حاد است حتی توانایی تصمیم گیری ندارند و نیازمند آن هستند که فردی امور زندگی آنها را به دست بگیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه مردم عادی متوجه شرایط خطیر این جانبازان نیستند که چگونه با مشکلات دست پنجه نرم می‌کنند، حتی برخی از آنها به خاطر مشکلات اعصاب و روانی که دارند به بیماری‌های دیگری هم دچار می‌شوند و زندگی برای آنها و خانواده هایشان بسیار سخت می شود. به همین خاطر تلاش کردیم با تشکیل کانون آرامش جانبازان اعصاب و روان دنبال مطالبات آنها باشیم.

جواد اسکویی با تشریح فعالیت های کانون آرامش جانبازان اعصاب و روان گفت: کانون ما پیگیر نیازهای دارویی، بستری شدن جانبازان در بیمارستان، مشکلات حقوقی و قضایی، تهیه جهیزیه برای فرزندان ایشان و... است. البته همزمان هم سعی داریم با سایر تشکل ها و گروه های اجتماعی برای رفع برخی مشکلات دیگر ایشان در ارتباط باشیم.

اسکویی با اعلام اینکه 40 هزار جانبازان اعصاب و روان در کشور زندگی می کنند توضیح داد: طبق آماری که به دست ما رسیده می دانیم که حدود 40 هزار جانباز اعصاب و روان به شکل رسمی در کشور حضور دارند، اما ان طور که معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران می گوید تعداد این جانبازان بسیار بیشتر است.

معتمد معین بنیاد با اشاره به تعداد جانبازانی که با کانون آرامش جانبازان اعصاب و روان در ارتباط هستند، تصریح کرد: از آنجایی که این جانبازان اعتماد چندانی به اطرافیان خود ندارند به همین خاطر برقراری ارتباط با آنها کار بسیار سختی است. ولی ما تلاش کردیم شرایطی را مهیا کنیم تا برخی از آنها که شرایط روحی بهتری نسبت به سایرین دارند با شناخت و اعتمادی که به ما پیدا می کنند خودشان به کانون رجوع کنند. ما هم بعد از رجوع مدارکشان را دریافت می کنیم و پیگیر کارهای آنها می شویم.

مدیرعامل کانون آرامش جانبازان اعصاب و روان در خصوص همکاری آنها با بنیاد شهید و امور ایثارگران اذعان کرد: بنیاد در حد توان خود به ما کمک کرده است ولی ما نمی توانیم همه نیازهای خودمان را از طریق بنیاد پیگیری کنیم بلکه با ارتباط با سایر گروه ها و انجمن های اجتماعی باید بخشی از مشکلات را رفع کنیم. در شرایط فعلی ما عضو کارگروه فرهنگی و بهداشت و درمان تشکل های شاهد و ایثارگر بنیاد هستیم و سعی داریم تا چند ماه آینده به دو کارگروه دیگر هم بپیوندیم تا بتوانیم کارهای موثرتری در این راستا انجام دهیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :