جمعه 26 مهر 1398 |

کمبود اعتبار مانع اجرای قوانین ایثارگری است

1397/06/04 تاکید مشاور امور ایثارگران استاندار خوزستان در گفت و گو با حیات:

کمبود اعتبار مانع اجرای قوانین ایثارگری است

حیات: متاسفانه اعاده به خدمت ایثارگران و یا ارائه شغل های همتراز آنان با کمبود اعتبارات مالی مواجه شده است. ما در استانداری آمادگی لازم برای اجرای مصوبات را داریم و حتی کارهای مقدماتی برنامه ششم توسعه را هم انجام داده ایم اما نیازمند بودجه لازم برای عملی کردن این قانون هستیم.

ماندنی ذراتی، مشاور استاندار خوزستان در امور ایثارگران، اشتغال را یکی از مهمترین دغدغه های خانواده ایثارگران در سراسر کشور برشمرد و گفت: از آنجایی که استان خوزستان خود در خط مقدم جبهه و جنگ حضور داشت مسلما تعداد ایثارگران و خانواده های آنها در این استان بیش از سایر استان هاست، به همین دلیل مشکلات این استان فراگیر است و باید تلاش بیشتری برای رفع ان به خرج داد.

ماندنی ذراتی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات ادامه داد: زمانی استان خوزستان به عنوان یکی از قطب‌ های اقتصادی کشور محسوب می شد و افراد بسیاری از سایر استان ها برای کسب شغل و درآمد به خوزستان مهاجرت می کردند، اما امروز عکس این موضوع را شاهد هستیم.

ذراتی با اعلام اینکه استانداری از تمامی شرکت های دولتی تقاضای استخدام ایثارگران را داشته است، اذعان کرد: استانداری خوزستان از هیچ کوششی برای رفع مشکلات خانواده های شاهد و ایثارگر، مضایقه نکرده است.

این جانباز دوران دفاع مقدس با تاکید بر این که استانداری خوزستان از کارآفرینی جامعه ایثارگری استقبال می کند، بیان کرد: در سطح استان افرادی برای ایجاد اشتغال پایدار به دنبال کارآفرینی هستند. ما هم در این بین پیگیر پرداخت تسهیلات بانکی به آنها بوده ایم تا با پرداخت خارج از نوبت این تسهیلات بتوانیم روند اشتغال زایی در استان و خانواده ایثارگران را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: اگر کسی از خانواده ایثارگران بخواهد کارآفرینی کند مشخصا ما از او حمایت خواهیم کرد. در بخش کشاورزی، شیلات و دام و طیور ما فرصت هایی برای استفاده داریم اما نبود بودجه مناسب و تسهیلات کافی سبب شده تا کارآفرینی کمی با چالش مواجه شود. از سوی دیگر خشکسالی اجازه فعالیت بیشتر را به ما نمی دهد. ما زمانی پنج رودخانه پر آب کشور را در استان داشتیم، اما امروز به دلیل خشکسالی مجبور هستیم بسیاری از فعالیت های کشاورزی را کاهش دهیم.

ذراتی با اشاره به مصوبه وزارت نفت مبنی بر اینکه زنان نمی توانند در پالایشگاه ها و مراکز نفتی مشغول به کار شوند، تصریح کرد: با این که این مصوبه از سوی وزارت نفت ابلاغ شده اما تا حد امکان با رایزنی هایی که داشتیم سعی کردیم زنان و دختران خانواده ایثارگر را در مراکز نفتی که نیازمند نیروی اداری و یا آزمایشگاهی هستند استخدام کنیم. در کل باید بگویم از هیچ فرصتی در جهت حل مشکلات شغلی خانواده ایثارگران دریغ نکرده ایم.

مدیرکل سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خوزستان در خصوص آخرین وضعیت شغل همتراز و یا اعاده به خدمت ایثارگران در استان خوزستان گفت: متاسفانه اعاده به خدمت ایثارگران و یا ارائه شغل های همتراز آنان با کمبود اعتبارات مالی مواجه شده است. ما در استانداری آمادگی لازم برای اجرای مصوبات را داریم و حتی کارهای مقدماتی برنامه ششم توسعه را هم انجام داده ایم اما نیازمند بودجه لازم برای عملی کردن این قانون هستیم که متاسفانه از سوی دولت این بودجه تامین نشده است. تا این زمان ما فقط توانستیم مزایای مقطع تحصیلی بالاتر را به طور کامل به ایثارگران بپردازیم و مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.

ماندنی ذراتی در خصوص شرایط درمانی استان خوزستان گفت: زمانی به خاطر وجود بدهی‌های استانداری و بنیاد به بیمه ها مشکلاتی در خصوص وضعیت درمانی خانواده ایثارگران به وجود داشت. استاندار خوزستان هم با رایزنی هایی که با بیمه ایران انجام داد در مجموع مشکلات را در حد توان رفع کرد. تا اینکه خانواده ایثارگران زیر مجموعه بیمه دی قرار گرفتند و سبب شد مشکلات آنان تا حدود بسیاری حل شود.

وی در پایان افزود: امروز هم برای جبران کمبودها با وزارت کشور در ارتباط هستیم و تمام کاستی ها را گزارش می دهیم. مشخصا با ارتباطات شکل گرفته توانسته ایم نیازها و دغدغه های ایثارگران استان خوزستان را تا حد بسیاری رفع کنیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :