شنبه 5 مهر 1399 |

کتابخانه نبض فرهنگی جامعه است

15:37:0    1399/05/14 گفت و گو با نصرت الله صمد زاده:

وجود بیش از 18 هزار عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در کتابخانه جنگ

ضرورت وجود حوزه های تخصصی و مطالعاتی در موضوعی چون جنگ نیازمند پی ریزی بنیان ها و زیر ساخت های مناسبی است که یکی از آنها تاسیس کتابخانه های تخصصی می باشد. وجود کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، این میراث گرانبها را برای سالیانِ سال و به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما برای نسل های آینده حفظ می کند.شاید بتوان گفت که بدون وجود این گونه کتابخانه ها آینده مناسبی برای مطالعات درباره جنگ متصور نیست و با فقر اطلاعاتی و حتی تحریف همراه خواهد بود. "کتابخانه تخصصی جنگ" در 31 شهریور 1379 درست به همین منظور دایر شد و تا به امروز که بیش از 20 سال از عمر آن می گذرد تبدیل به یکی از غنی ترین و پر بار ترین مراکز کتابخانه ای در حوزه دفاع مقدس شده است. وجود انواع اسناد و کُتُب راهنما، آثار ادبی، نقد و تحلیل و تاریخ نگاری و... باعث شده که هر فرد مشتاقی که به هر نحو، درگیر موضوع جنگ است، ناگزیر راهش به این کتابخانه بیفتد. از این رو در آستانه 40 سالگی دفاع مقدس ؛ پایگاه خبری حیات تصمیم گرفته سری به این کتابخانه زده و با مدیر مسئول آن گفت و گویی داشته باشد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری حیات ، نصر الله صمد زاده، مدیر کتابخانه تخصصی جنگ که سال هاست با حساسیت و دقتی مثال زدنی به جمع آوری آثار حوزه جنگ و دفاع مقدس پرداخته در پاسخ به پرسش خبر نگار حیات،در رابطه با فلسفه و چرایی تاسیس کتابخانه اظهار داشت:  اینکه ما در هر زمینه تخصصی نیازمند جمع آوری منابع و آثار مربوط به آن حوزه هستیم امری بدیهی است ، چرا که اگر بخواهیم میراث تاریخی ما  باقی مانده و در طول زمان از میان نرود، باید به جمع آوری اصولی ، علمی و حداکثری آثار مکتوب بپردازیم. علاوه بر این درباره موضوع جنگ، در همه جای دنیا زمینه های مطالعاتی فراوانی وجود دارد و خروجی آن ها را می توانیم در هنر ، ادبیات و فرهنگ کشورهای مختلف ببینیم. ما هم از این قائده مستثنی نیستیم و  موضوع معاصری چون «دفاع مقدس» تا به امروز حجم زیادی از آثار مکتوب، چه ادبی و چه تاریخی را در بر گرفته، به همین جهت؛ و با افزایش روز افزون این منابع، نیاز به جمع آوری سیستماتیک این نوشتار ها به شدت احساس می شد. 
وی در رابطه با علت انتخاب نام « کتابخانه تخصصی جنگ» برای این مجموعه اظهار داشت: قصد ما از ابتدا تاسیس یک مرکز علمی  و تخصصی بوده است و مانند بسیاری از مراکز دیگر با مقاصد تبلیغی و ترویجی کتابخانه را تاسیس نکردیم به همین دلیل نام آن را « کتابخانه تخصصی جنگ» نهادیم. به عقیده من اگر ما بتوانیم بطور صحیح و علمی کار گرد آوری را انجام دهیم آنگاه می توانیم ادعا کنیم که بخشی م از کار می تواند تبلور تمام ارزش هایی باشد که  « دفاع مقدس» با خود داشته است.


صمد زاده ضمن اشاره به تلاش هایی که طول سال ها برای ارتقاء و تکمیل این مجموعه انجام شده به تشریح دقیق فعالیت ها پرداخت و گفت: همان طور که اشاره کردم، علاوه بر گرد آوری و سازمان دهی منابع ما تلاش کرده ایم که با فراتر رفتن از این حدود، کلیت جنگ را در نظر بگیریم و در بستر آن از هر موضوعی استقبال کنیم. مضامینی چون ، شهید و شهادت، جهاد و مقاومت، پرداختن به مقوله جنگ از دیدگاه جهانی و بخصوص اثرات تغییر دهنده جنگ در ممالک مختلف، موضوعاتی هستند که تلاش کرده ایم آنها را هم در دایره بایگانی کلی کتابخانه قرار دهیم. موضوعاتی چون جنگ افغانستان، بوسنی، فلسطین، جنگ های جهانی ، جنگ عراق، لبنان  و درگیری های منطقه ای، کتاب هایی که به تغییرات سیاسی در منطقه و تاثیر گروه های تروریستی مثل داعش در سال های اخیر می پردازند، را نیز می توان در کتابانه ما یافت اما تمرکز اصلی بر آثار حوزه« دفاع مقدس» است.  

وی ادامه داد: بیش از 23 هزار عنوان کتاب تخصصی به زبان فارسی، لاتین و عربی، که نزدیک به 18 هزار عنوان آن به موضوع «دفاع مقدس» می پردازد. همچنین بیش از 17 هزار عنوان نشریه تخصصی و سایر آثار در این زمینه که در مجموع به بیش از 40 هزار عنوان می رسد در کتابخانه تخصصی جنگ گرد آوری شده است. 


این کتابخانه به عنوان بخشی از ساختمان حوزه هنری در اختیار ما قرار کرفته و  با انواع پژوهشگران، دانشجویان، مرکز آموزشی  فرهنگی و مطالعاتی و حوزه های نشر در ارتباط است.
مدیر کتابخانه تخصصی جنگ در رابطه تاثیر کتابخانه در رشد و بالندگی و استقبال از ادبیات دفاع مقدس گفت: تلاش ما همواره بر این بوده که به رسالت فرهنگی خود نیز تا جای ممکن عمل کنیم. معتقدم که کتابخانه و بخصوص کتابخانه تخصصی نقش اساسی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد بنابراین نیاز به نگاهی استراتژیک احساس می شود و ما همواره تلاشمان به این سمت و سو بوده است که تاثیر فرهنگی ایجاد کنیم. در زمینه ترویج کتابخوانی معتقدم که کار ترویجی یک عمل فرهنگی است که بدون در نظر گرفتن سود شخصی به دنبال آگاهی بخشی به جامعه است و باعث تقویت بنیان های فرهنگ ملی می شود. اگر چه اکنون فعالیت های ترویجی در زمینه رشد ادبیات دفاع مقدس ضعیف است و نیاز است که متولیان و سیاست گذاران فرهنگی شناخت مناسبی از فعالیت های ترویجی داشته باشند و با شناخت عمیق در این زمینه برنامه ریزی کنند. 


وی در پایان ضمن اشاره به اهمیت سیاست‌گذاری مناسب در رونق و گسترش ادبیات دفاع مقدس گفت: درست است که به لحاظ کمی آثار منتشره در حوزه دفاع مقدس بالاست اما باید بدانیم موضوع صرفاً به بحث کمی خلاصه نمی‌شود، بحث اصلی این است که بتوانیم با برنامه‌ریزی فرهنگی مناسب در سطح ملی علاقه و توجه به این حوزه را گسترش دهیم، در این صورت است که می‌توانیم ادعا کنیم ادبیات دفاع مقدس توانسته مثال در سال جاری رشد کمی و کیفی مؤثری داشته باشد. به عقیده من کتابخانه نبض فرهنگی هر جامعه‌ای است و وضعیت فرهنگی را در جامعه نشانمان می‌دهد، بدون شناخت عمیق از زیرساخت‌ها و بدون داشتن راهبُرد بلندمدت، نمی‌توانیم به صِرف افزایش تیراژ کتاب‌ها درباره وضعیت کتاب و نشر و مطالعه قضاوت کنیم. ما در طی این سال‌ها تلاش کرده‌ایم با برنامه‌ریزی‌های مختلف، در جهت رشد حداکثری کارمان حرکت کنیم، اینکه تا چه میزان موفق بوده‌ایم یا خیر چیزی است که باید مخاطبان قضاوت کنند. 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران