دوشنبه 6 بهمن 1399 |

 پاسخ به 20 پرسش پرتکرار ایثارگران/ گزارش نشست مجازی معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران

14:18:0    1399/08/24

پاسخ به 20 پرسش پرتکرار ایثارگران/ گزارش نشست مجازی معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران

نشست پرسش و پاسخ مجازی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعضاء گروه انجمن رزمندگان و جانبازان 19 آبان ماه 99 برگزار شد. محمود پاکدل در این جلسه به 20 پرسش پرتکرار و کاربردی از جانبازان عضو این انجمن پاسخ گفت.

 

به گزارش خبرنگار حیات، محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در این گفت و گوی مجازی، به پرسش های جانبازان معزز جامعه ایثارگری پاسخ گفت و درباره مسائل، قوانین و مراحل اجرای خدمات رسانی به ایثارگران توضیح داد. 

رفع شبهات در رابطه با مبلغ کمک معیشت ایثارگران

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید گفت: همانطور که بر اساس قانون مقرر شده است، کسانی که مشمول بند ب ماده 88 برنامه ششم توسعه می‌شوند معادل حداقل حقوق کارکنان دولت به آنان پرداخت می‌شود. همانطور که اطلاع دارید، حداقل حقوق کارکنان دولت بر اساس مصوبه 25 فروردین 1399 معادل یک میلیون هشتصد هزار تومان است.

وی در پاسخ به پرسش های برخی از ایثارگران که میزان کمک معیشت را مبلغی بالاتر می دانستند، نیز اظهار داشت: مبلغ دو میلیون و هشتصد هزار تومان به کارکنان قرارداد کار معین، رسمی و پیمانی مربوط می‌شود که اگر دریافتی آنها کمتر از این مقدار شد، می‌توانند مابه‌تفاوت آن را دریافت کنند.

وی افزود: همانطور که اطلاع دارید در ابتدا کمک معیشت برای معسرین و رزمندگان در نظر گرفته شده بود و سابقه این اقدام به سپاه پاسداران بر می­گردد. در قانون بودجه همان سال بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف شد که به جانبازان زیر 25 درصد نیز بسته کمک معیشت ارائه دهد. ما بر اساس قانون ابتدا حداقل حقوق را در نظر گرفتیم اما از آنجایی که اعتبارات سیستم ساتا به طور کامل تامین نشده، مبلغی کمتر از حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت می‌شود.

انتقال پرونده از ساتا به بنیاد ممکن است

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین درباره انتقال پرونده کمک معیشت جانبازان از ساتا به بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان کرد: جلسات متعددی بین ما، سازمان برنامه بودجه و ستاد کل نیروهای مسلح انجام شده است. بر این اساس، چنانچه دولت  امکان بار مالی حدود 40 هزار نفر از جانبازانی که از ساتا کمک معیشت دریافت می‌کنند را داشته باشد و این مابه‌تفاوت از سوی دولت برای بنیاد تامین اعتبار شود، پرداخت بسته کمک معیشت به تمامی این عزیزان را بنیاد شهید و امور ایثارگران بر عهده خواهد گرفت.

نزدیک به 50 هزار نفر از کمک معیشت بهره مند شده اند

وی درباره قطع کمک معیشت نیز عنوان کرد: برای جانبازان مذکر اشتغال همسر وجود ندارد اما در مورد جانبازان مونث، چون نفقه آنها برعهده همسرشان است، اگر همسر شاغل باشد، باید به پرداخت نفقه همسرش بپردازد و از همین جهت شامل عزیزان جانباز مونث نمی‌شود.

اولویت در پرداخت کمک معیشت درصد جانبازی است

پاکدل همچنین در خصوص ایثارگرانی که در نوبت کمک معیشت هستند نیز خاطر نشان کرد: همانطور که می­دانید براساس ماده تصویب­نامه هیات وزیران در خصوص آیین­نامه اجرایی کمک معیشت اعلام شده که در سقف اعتبارات تخصیص یافته برای بنیاد باید اقدام صورت گیرد. الویت‌بندی ما بر اساس درصد جانبازی، شرایط سنی، بیماران صعب­العلاج و معلولین است که به محض تامین اعتبار،مبلغ به عزیزان پرداخت خواهد شد. تا به امروز حدود 49 هزار و پانصد نفر از عزیزان از کمک معیشت بهره­مند شدند. 

آزمون اختصاصی استخدامی ایثارگران

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثار گران در بخش دیگری از صحبت‌هایش در خصوص نحوه استخدام فرزندان شهید و فرزندان جانبازان بالای 70 درصد به ارائه توضیحاتی پرداخت.

وی در این باره گفت: با قول سازمان اداری و استخدامی قبل از پایان سال جاری یک آزمون اختصاصی برای فرزندان شهید و فرزندان جانبازان 70 درصد برگزار خواهد شد. حدود 30 هزار نفر مشمول بهره‌مندی از بند ج ماده 87 برنامه ششم توسعه هستند که انشالله با برگزاری آزمون اختصاصی، مشکل استخدام این عزیزان نیز رفع می‌شود.

استخدام فرزندان جانبازان به جای پدرانشان

پاکدل همچنین در خصوص جایگزینی فرزندان جانبازان به جای پدر در قانون الحاق یک ماده 48 گفت: در این قانون این طور عنوان شده که اگر ایثارگری بازنشسته یا دچار از کارافتادگی شده باشد، یکی از فرزندانش می‌تواند جایگزین پدر شود. اما در قانون الحاقیه دوم این موضوع تغییر کرد. البته در بنیاد برای تبصره دوم ماده 21 ، بحث‌های زیادی انجام دادیم که نهایتا منتج به اصلاحیه‌ای برای این ماده شده است. اکنون نیز این اصلاحیه را به معاون حقوقی بنیاد ارائه دادیم. در این اصلاحیه به صراحت این طور عنوان شده که همان ماده 48 سابق زنده شود و به عنوان یکی از تبصره‌های ماده 21 در دستور کار قرار گیرد.

آمادگی کمیسیون پزشکی بنیاد در شرایط کرونایی

وی در خصوص کمیسیون پزشکی جانبازان نیز توضیح داد: باتوجه به شرایط کرونایی و اینکه استان‌ها آمادگی برگزاری کمیسیون‌ها را ندارند، در حال حاضر کمیسیون پزشکی تعطیل شده است. البته در استان تهران این موضوع برقرار است و بر اساس صحبتی که با دکتر حبیب‌الهی داشتم، ایشان نیز آمادگی خود را در صورت برقراری  شرایط مناسب در استان‌ها برای فرستادن پزشکان به نقاط مختلف جهت برقراری کمیسیون پزشکی اعلام کرده‌اند.

واگذاری خودرو در دستور کار

پاکدل درباره واگذاری خودرو به جانبازان 50 درصد نیز بیان کرد: از سال 93 تاکنون چندین بار درخواست خود را برای تامین اعتبار این مسئله به دولت ارائه  دادیم اما متاسفانه تا این لحظه بار مالی این موضوع تامین نشده است. اما ما همچنان پیگیر موضوع هستیم.

ماموریت آموزشی فرزندان جانبازان

وی همچنین درباره ماموریت آموزشی فرزندان جانبازان نیز گفت: در این خصوص تاکنون قانونی وجود نداشته است اما آیین نامه اجرایی دولت ابلاغ شد و تعدادی از دستگاه‌ها آن را اجرا کردند ولی هیات عمومی دیوان عدالت اداری این بخشنامه را به دلیل مغایرت آیین‌نامه با قانون لغو کرد. تا زمانی که قانون درباره این مسئله اصلاح نشود، ماموریت آموزشی فرزندان جانبازان عملیاتی نخواهد شد.

تامین مسکن جانبازان

پاکدل همچنین درباره تفاهم‌نامه‌های بنیاد شهید نیز توضیح داد: در تفاهم ‎‌نامه‌ها ما تفکیکی نکرده‌ایم اما همیشه الویت با درصد‌های جانبازی بالاتر است. وگرنه فرزندان جانبازان پایین‌تر از 25 درصد نیز از مزایای تفاهم اشتغال بهره‌مند می‌شوند. در بحث مسکن نیز به جز محدودیت‌هایی که در ماده 7 داریم مابقی می‌توانند درخواست خود را ارائه دهند. حتی برای فرزندان جانبازان زیر 25 درصد از "مسکن اقدام ملی" پیگیر هستیم و هرگز تاکید ما بر جانبازان بالای 25 درصد نبوده است.

وی همچنین درباره وام اشتغال به فرزندان جانباز نیز بیان کرد: ما به دنبال این هستیم که انشالله قانون تغییر کند تا به این ترتیب انگیزه‌های اشتغال در بخش‌های خصوصی را بالا ببریم. به خصوص با در نظر گفتن وام در جهت ایجاد انگیزه تلاش بسیاری انجام شده تا در نهایت به یک اشتغال پایدار برسیم. 

تکریم جانبازان واجب است

پاکدل همچنین درباره تکریم جانبازان زیر 25 درصد گفت: همانطور که گفتم به دلیل شیوع ویروس کرونا در بسیاری از استان‌ها کمیسیون پزشکی انجام نمی‌شود­. البته اگر استانی متقاضی این موضوع باشد، این اتفاق رخ می­دهد اما هیچ یک از همکاران بنیاد حق ندارند نسبت به جانبازان زیر 25 درصد بی­احترامی کنند. تکریم و احترام به این عزیزان برهمه واجب است و قدم های آنان بر دیدگان ماست. باید تاکید کرد ، چنانچه خدایی ناکرده، هر یک از کارکنان ما به عزیزان ایثارگر بی احترامی کنند و این گزارش به ما برسد سریعا به هیات تخلفات معرفی خواهیم شد. 

هزینه دارو و درمان بیماری‌های خاص فرزندان ایثارگران

وی همچنین در خصوص هزینه دارو و درمان بیماری‌های خاص فرزندان جانبازان و ایثارگران نیز گفت: در زمینه هزینه دارو و درمان بخشنامه­هایی در معاونت بهداشت و درمان وجود دارد که عزیزان می‌توانند از طریق دکتر عباسپور(معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران) پیگیر کار خود باشند. وامید است که با تدابیر اتخاذ شده جانبازان عزیزمان دغدغه ای نداشته باشند.

فرزند معلول یا ناتوان جسمی

در خصوص کسانی که فرزند معلول یا ناتوان جسمی دارند، عزیزان می­توانند با رای کمیسیون پزشکی بنیاد از مزایای ماده 22 قانون جامع بهره­مند شوند که در حال حاضر مبلغی به میزان 560 هزار تومان به آنان تعلق می­گیرد.

موظفیم طبق قانون عمل کنیم!

پاکدل همچنین درباره ارائه خدمات بنیاد شهید به جانبازان توضیح داد: ما تنها می­توانیم مطابق قانون به جانبازان خدمت­رسانی کنیم. برای مثال  در ماده 7 قانون جامع تصریح شده کسانی که می­توانند از مسکن استفاده کنند، کدام گروه­ها هستند یا اینکه در ماده 21 مشخص شده که کدام گروه­ها می­توانند از این خدمات استفاده کنند. اما برخی قسمت های قانون که کماکان موضوع مسکوت گذاشته شده و به صورت عام مطرح شده است، ما خدمات را به همه جانبازان عزیز ارائه می‌دهیم. بیمه، مالیات، وام و هدیه ازدواشج، وام مسکن و مسائلی از این دست از جمله این موارد به شمار می­آید. اما جایی که قانون به صراحت بیان کرده خدمات  مربوط به جانبازان 25 درصد به بالا است، ما هم باید طبق قانون عمل کنیم.

تخفیف شهریه دانشگاه خانواده ایثارگران

وی همچنین درباره تخفیف شهریه دانشگاه خانواده ایثارگران نیز اظهار داشت: در خصوص هزینه­های آموزشی و معافیت فرزندان جانبازان زیر 25 درصد  از شهریه دانشگاه، معاونت فرهنگی بنیاد پیگیر موضوع بوده و اعداد و ارقامی را برای تصویب آماده کرده­اند که در بودجه 1400 گنجانده شود. 

جانبازان فاقد مدارک بالینی

پاکدل همچنین درباره جانبازان فاقد مدارک بالینی و صورت سانحه بالینی نیز عنوان کرد: برابر با تبصره بند الف ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه، تمام کسانی که مجروح شده­اند و مدارک بالینی ندارند، بایستی  توسط شورای عالی پزشکی یگان مربوطه خود مورد تایید قرار گرفته و به بنیاد شهید ارسال شود. در صورت تایید بنیاد باید حداقل 5 درصد جانبازی برای  آنها اعمال شود. تا به امروز قریب به 7 هزار پرونده را بررسی کرده و تاکنون پرونده­ای را مسکوت نگذاشتیم. 

سهام بانک دی

وی همچنین درباره سهام بانک دی نیز توضیح داد: در این خصوص بین معاونت توسعه مدیریت ، معاونت تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و بانک دی کارگروهی تشکیل شده که هنوز به نتیجه معینی نرسیده است. به محض به نتیجه رسیدن این کارگروه این موضوع را به اطلاع همه عزیزان می­رسانیم. 

تفاهم نامه های خوبی برای تامین مسکن امضا کرده ایم

پاکدل  همچنین درباره وام مسکن جانبازان نیز گفت: بحث وام اشتغال و مسکن دو موضوع جداگانه است. کسی نمی­تواند وام مسکن بگیرد و از آن برای  ایجاد اشتغال استفاده کند. هر کدام از این وام­ها تابع مقررات خود هستند. امسال نزدیک به 20 درصد به وام مسکن اضافه کردیم و تفاهم­نامه­های خوبی نیز در این رابطه بین بنیاد، وزارت راه و شهرسازی و استانداری­ها انجام شده و زمینه برای واگذاری زمین به صورت انفرادی و تجمیعی  فراهم شده است. به این ترتیب ایثارگران عزیز باید از بنیاد شهید استان­های خود این موضوع را پیگیری کنند.

موضوع حق پرستاری جانبازان

وی در پایان درخصوص موضوع حق پرستاری جانبازان گفت: حق پرستاری آیین­نامه خاصی دارد که براساس (کا) تعریف شده است. یک (کا) معادل حداقل حقوق قانون کار است. پزشکان کمیسیون پزشکی برحسب میزان ساعاتی که یک فرد نیاز به مراقبت و پرستاری دارد، درصدی از (کا) را لحاظ می­کنند و بر این اساس در سیستم ثبت شده و ماهم در پایان هرماه این مبلغ را در غالب حقوق پرداخت می کنیم.

انتهای گزارش

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران