دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر - ۳4

1398/01/28

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر - ۳4

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

حیات:

سؤال: جانباز 40 درصد حالت اشتغال بنیاد هستم که در سال ۶۸ به استخدام رسمی بنیاد جانبازان درآمدم و تا آخر سال ۱۳۸۰ یعنی ۱۳ سال تمام در بنیاد خدمت کردم. سال ۸۰ بازخرید شدم و به حالت اشتغال جانبازی رفتم و تاریخ کمیسیون حالت اشتغالم سال ۸۰ می‌باشد. سؤال بنده این است که آیا در موقع بازنشستگی ۱۳ سال خدمت در بنیاد محاسبه می‌شود؟
پاسخ: اگر منظور از انتقال سابقه خدمتی ناشی از اشتغال ایشان به سابقه خدمتی قانون حالت اشتغال باشد، به موجب ماده (7) آیین‌نامه اجرایی قانون حالت اشتغال، موضوع تصویب‌نامه شماره 9866/ت 245 هـ مورخ 02/07/1374 هیئت وزیران «حقوق حالت اشتغال از تاریخ صدور رأی از کارافتادگی از سوی کمیسیون پزشکی تا رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی (30 سال خدمت) پرداخت می‌گردد» و پس از اتمام 30 سال خدمت از پاداش پایان خدمت برخوردار خواهند شد؛ بنابراین سابقه خدمتی خارج از قانون حالت اشتغال قابل محاسبه برای بازنشستگی و پاداش پایان خدمت نمی‌باشد.

سؤال: اینجانب در اغتشاشات سال 96 سرباز نیروی انتظامی بودم و از ناحیه صورت مجروح شدم. الان خود ناجا 10 درصد جانبازی به من داده است. آیا اگر پرونده‌ام را به بنیاد شهید و امور ایثارگران بدهم جزو جانباز بنیاد هم خواهم شد و همسرم هم می‌تواند در کنکور از سهمیه جانبازی من استفاده کند؟
پاسخ: چنانچه ایشان بر اساس مصادیق تعیین شده در آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق علمی شهید و سایر مصادیق ایثارگری، مصوب 1393 جانباز شناخته شده و درصد جانبازی دریافت دارند همسر ایشان بر اساس میزان درصد جانبازی از سهمیه کنکور، موضوع ماده (70) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و بند (الف) ماده (90) قانون برنامه ششم توسعه برخوردار خواهند شد.

سؤال: پدر اینجانب 6 ماه سابقه ایثارگری دارد و من هم کارمند رسمی دیوان عدالت اداری می‌باشم. می‌خواستم بدانم که می‌توانم از معافیت پرداخت حق بیمه و معافیت از پرداخت مالیات استفاده نمایم؟
پاسخ: اگر منظور از 6 ماه سابقه ایثارگری، رزمندگی می‌باشد، فرزندان رزمندگان مشمول معافیت پرداخت حق بیمه و مالیات مستند به ماده (37) و ماده (56) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نمی‌گردند.

سؤال: مدت هفت سال است که با شرکت‌های پیمانکار فضای سبز شهرداری تبریز به‌صورت قراردادی مشغول به کار هستم. آیا می‌توانم به عنوان برادر شهید از مزایای ماده 8 کمیسیون ماده 16 استفاده کنم؟
پاسخ: به موجب ماده (16) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان و تبصره (2) ماده (58) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، خواهر و برادر شهید مشمول رسیدگی به شکایات ایشان در کمیسیون ماده 16 نمی‌گردد.

سؤال: با توجه به متن قانون در تبصره 2 ماده 21 بخش 16 امور ایثارگران قانون برنامه پنجساله ششم توسعه که می‌گوید: والدین، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان و رزمندگان با حداقل شش‌ماه سابقه حضور در جبهه، شاغل در کلیه دستگاه‌های مشمول ماده (2) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و مؤسسات تابعه آنها و شرکت‌های عمومی و دولتی، در صورت تنزل از پست سازمانی بالاتر، مشروط به عدم محکومیت آنها بر اساس آرای مراجع قضائی یا اداری به تنزل پست، از کلیه حقوق و مزایای همان پست سازمانی یا همتراز شغل و پست قبلی برخوردار می‌شوند. آیا فرزند جانباز زیر 25 درصد می‌تواند با استناد به این بند قانونی استیفای حقوق خود را در سازمانی که در آن شاغل هست پیگیری نماید؟ و یا این قانون مختص خود جانباز است؟
پاسخ: به موجب تبصره (2) بند (ژ) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه، فرزندان جانبازان مشمول این حکم نمی‌باشند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :