جمعه 16 خرداد 1399 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر - ۳۳

09:59:0    1397/12/22

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر - ۳۳

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران پاسخ می دهد.

به گزارش پایگاه  خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.


سؤال: برخی از شهرهای استان آذربایجان غربی از جمله نقده از مناطق جنگی محسوب شده و تمامی ادارات از افزایش ۲۰ درصدی حقوق بهره‌مند شدند. با توجه به اینکه جانبازان حالت اشتغال نیز کارمند شاغل دولت محسوب می‌شوند خواهشمند است جهت بهره‌مندی جانبازان حالت اشتغال ساکن شهرهای مناطق جنگی از این مزایا را پیگیری و مساعدت فرمایید.

پاسخ: اگرچه بر اساس ماده واحده قانون حالت اشتغال مصوب ۱۳۷۲، جانبازان مشمول این قانون همانند شاغل تلقی و تابع مقررات نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و در حال حاضر تابع قانون مدیریت خدمات کشوری می‌باشد. لیکن در آنجا که قانون حالت اشتغال قانون خاص می‌باشد، ضوابط و مقررات مربوط به برقراری حقوق و مزایای مربوط بر اساس آیین‌نامه اجرایی آن موضوع تصویب‌نامه شماره ۹۸۶۶/ت ۲۴۵ هـ مورخ ۲/۷/۱۳۷۳ عمل می‌گردد.

سؤال: همسر اینجانب جانباز ۳۵ درصد و حالت اشتغال می‌باشد. اینجانب کارمند رسمی دانشگاه تهران با ۲۷ سال سابقه خدمت می‌باشم. آیا سنوات ارفاقی برای بازنشستگی شامل حال بنده می‌شود؟

پاسخ: بر اساس تبصره (۱) ماده (۲۴) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، همسران جانبازان زیر ۵۰ درصد می‌توانند از سنوات ارفاقی تا ۵ سال برای بازنشستگی بر اساس آیین‌نامه‌ای که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد بهره‌مند گردند که آیین‌نامه پیشنهادی این تبصره توسط بنیاد و با همکاری دستگاه‌های ذیربط تهیه و برای سیر مراحل تصویب به دولت ارسال شده که در صورت تصویب و ابلاغ آن از سوی دولت ایشان می‌توانند از سنوات ارفاقی موضوع این تبصره برای بازنشستگی پیش از موعد استفاده نمایند.

سؤال: آیا همسر شهید می‌تواند با وجود دختر که کارمند می‌باشد حقوق خود را حین حیات یا برای بعد حیات خود به نوه‌ پسری‌اش که مریض می‌باشد انفال با بخشش کند؟

پاسخ: در زمان حیات می‌توانند حقوق خود را به هر شخصی که تمایل دارند ببخشند لیکن بر اساس قانون و مقررات حاکم، بنیاد یا دستگاه پرداخت حقوق نمی‌تواند حقوق ناشی از شهید را به حساب شخص دیگر واریز نمایند الا به موجب حکم مراجع قضایی و در زمان فوت نیز برابر قانون حالت اشتغال، سهم ایشان از حقوق شهید به سایر عائله تحت تکفل شهید تقسیم خواهد شد و در صورتی که عائله‌ای از شهید نباشد حقوق ناشی از حقوق حالت اشتغال شهید قطع می‌گردد و امکان بخشیدن یا انتقال به غیر نمی‌باشد.

سؤال: فرزند جانباز ۷۰ درصد می‌باشم و در وزارت نفت با سابقه 8 سال به‌صورت شرکتی و با مدرک کارشناسی در واحد ایمنی و آتش‌نشانی مشغول خدمت هستم. آیا با این شرایط شامل رسمی شدن هستم یا خیر؟

پاسخ: به موجب تبصره ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگران مشمول باید پس از سه ماه به رسمی قطعی تبدیل وضعیت شوند؛ لذا دستگاه محل خدمت ایشان موظف است مشروط به اینکه مجوز استخدام از سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به تبدیل وضعیت ایشان اقدام نماید.

سؤال: جانباز ۲۰ درصد شیمیایی و دارای صورت سانحه موج انفجار و احراز از بنیاد و البته فاقد مدرک همزمان هستم که البته توسط کمیسیون سپاه تأیید شده است. هر بار که به کمیسیون پزشکی می‌روم درصد موج تأیید نمی‌شود. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

پاسخ: بر اساس بند (ج) ماده (۲) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان و آیین‌نامه تعیین درصد جانبازی، مصوب ۱۳۸۹ هیئت محترم وزیران مرجع تشخیص، تعیین و تأیید درصد جانبازی بر اساس ضوابط و آیین‌نامه مذکور و مستندات پزشکی مثبته کمیسیون پزشکی بنیاد می‌باشد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :