جمعه 28 تیر 1398 |

پاسخ به سوالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-32

1397/12/15

پاسخ به سوالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-32

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران پاسخ می دهد.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: پدرم از رزمندگان دوران دفاع مقدس است که از طرف نیروی انتظامی به منطقه اعزام شده‌اند و دارای 8 ماه خدمت داوطلبانه می‌باشد ولی با مراجعه به بنیاد از پذیرفتن سهمیه خودداری کردند و نتوانستم در سیستم سجایا ثبت‌نام کنم. برای استفاده از سهمیه باید به کجا مراجعه کنم؟
پاسخ: بر اساس ماده (4) قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رزمندگان در زمره جامعه هدف بنیاد نمی‌باشند و بنیاد تکلیفی برای این عزیزان ندارد. لذا ایشان می‌توانند مراتب خواسته خود را از طریق دبیرخانه شورای راهبردی هماهنگی خدمات رسانی به رزمندگان مستقر در مدیریت ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح پیگیری نمایند.

سؤال: آیا بعد از تعیین درصد و صدور کارت ایثارگری، کمیسیون ماده 3 استان مجدداً می‌تواند نسبت به احراز ایثارگری اقدام کند؟
پاسخ: چنانچه بنیاد به هر طریقی مطلع یا تشخیص دهد که پرونده احراز فردی دارای ایراد، مخدوش یا جعل باشد می‌تواند پرونده احراز ایشان را مجدداً مورد بررسی و با تطبیق مستندات پرونده با مصادیق احراز موضوع آیین نامه اجرایی تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری، مصوب 1393 هیئت محترم وزیران، نسبت به تجدیدنظر در احراز ایثارگری ایشان اقدام نماید.

سؤال: در خصوص بیمه جانبازان زیر 25 درصد چه اقداماتی صورت گرفته است؟ در مورد تخفیف شهریه دانشگاه آزاد برای جانبازان زیر 25 درصد چه تسهیلاتی وجود دارد؟ چرا جانباز زیر 25 درصد خدمات کمتری نسبت به فرزند جانبازان بالای 25 درصد دریافت می‌کنند؟
پاسخ: الف. اگر منظور «بیمه» در سؤال ایشان بیمه تکمیلی باشد، بر اساس مصوبه 19/10/1387 مجلس شورای اسلامی انجام بیمه تکمیلی کلیه ایثارگران شاغل آزادگان، جانبازان و عائله تحت تکفل آنان و خانواده شاهد به عهده بنیاد می‌باشد.
ب. بر اساس صدر بند (ث) ماده (88) قانون برنامه ششم توسعه انجام تکالیف مربوط به این بند ازجمله معافیت از پرداخت 30 درصد شهریه فرزندان جانبازان زیر 25 درصد منوط به تأمین منابع و اعتبار آن در بودجه سنواتی می‌باشد که این بنیاد در فرایند تهیه لایحه بودجه از سوی دولت و تصویب قانون بودجه در مجلس پیشنهاد لازم برای تأمین اعتبار برای اجرای این بند را ارائه نموده است که در صورت تصویب، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد از معافیت 30 درصد شهریه دانشگاه برخوردار خواهند بود.
ج. اگرچه جانبازان زیر 25 درصد از عموم خدمات و تسهیلات برای جانبازان بالای 25 درصد برخوردار می‌باشند لیکن اعطای تسهیلات و خدمات بر مبنای میزان درصد جانبازی و عدم توانایی‌های جسمی جانبازی انجام می‌گردد براین اساس جانبازان زیر 25 درصد به تناسب با جانبازان بالای 25 درصد از خدمات و تسهیلات کمتری برخوردار می‌باشند.

سؤال: اینجانب از دو سال پیش مدیرعامل یک شرکت دولتی بوده‌ام و دو ماه پیش حکم ابقای اینجانب برای مدت دو سال صادر شده است اما به یکباره به طرزی غیرمتعارف فرد دیگری را به جای من معرفی کردند. آیا مطابق با بند ث ماده 87 قانون برنامه ششم می‌توانند حقوق و مزایا و بیمه مرا قطع کنند؟ در ضمن اینجانب عضو هیئت علمی دانشگاه هستم و به دلیل مرخصی بدون حقوق آنجا هم حقوق نمی‌گیرم. آیا می‌توانند همین موضوع را دستاویز قطع حقوق و بیمه قرار دهند؟
پاسخ: بند (ث) ماده (87) قانون برنامه ششم ناظر بر عدم تعدیل و قطع رابطه استخدامی و اشتغال ایثارگران موضوع این بند توسط دستگاه محل اشتغال ایشان می‌باشد؛ بنابراین تغییر پست‌های مدیریتی به دلیل اینکه قابلیت حفظ نبوده و دائمی نمی‌باشد، مشمول این بند نمی‌گردد و لذا ایشان می‌تواند با ایجاد رابطه استخدامی مجدد خود با محل اشتغال سابق (هیئت علمی دانشگاه)، رابطه بیمه درمانی و بازنشستگی خود را نیز برقرار و مرتفع نماید.

سؤال: جانبازان با مدرک کارشناسی ارشد با چند سال سابقه و چند سال سن بازنشسته می‌شوند؟ چرا در وزارت... جانبازان را با داشتن کارشناسی ارشد قبل از رسیدن به 35 سال سابقه و 65 سال سن بازنشسته می‌کنند؟
پاسخ: بند (ر) قانون برنامه ششم توسعه حکم عام بوده و صرفاً ناظر بر مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری نمی‌باشد و منظور از آن استفاده ایثارگران از مزایا و تسهیلات بند (الف) ماده (103) این قانون و اصلاحیه آن مصوب 1395 برای ادامه خدمت جانبازان با مدرک لیسانس تا 35 سال می‌باشد. بر این اساس جانبازان، فرزندان شهدا و شاغل در این وزارتخانه می‌توانند بر اساس بند (ر) ماده (88) قانون برنامه ششم با مدرک لیسانس تا 35 سال ادامه خدمت دهند.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :