جمعه 22 آذر 1398 |

پاسخ به سوالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-31

09:28:0    1397/12/08

پاسخ به سوالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-31

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران پاسخ می دهد.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: جانباز دارای ۲۲ درصد و احراز شده ارتش می‌باشم که پرونده‌ام در سال 94 به بنیاد استان مازندران ارسال شد. مسئولین کمیته احراز بنیاد برای بررسی احراز پرونده در آذر ماه ۹۷ به مازندران آمدند و پرونده احراز شده ارتش را رد کردند و خواستار صورت سانحه هم‌زمان می‌باشند. با توجه به مصوبه ابلاغی مجلس به کجا مراجعه کنیم؟

پاسخ: تعیین درصد جانبازی از سوی کمیسیون پزشکی بنیاد بر اساس آیین نامه درصد جانبازان صورت می‌پذیرد و لذا صرف احراز ملاک اعمال درصد جانبازی می‌باشد چنانچه ایشان فاقد صورت سانحه بالینی هم‌زمان هستند و می‌توانند بر اساس تبصره بند الف ماده ۸۷ قانون برنامه ششم دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به انجام تشریفات و فرآیند این دستورالعمل از طریق یگان و نیروی مربوطه اقدام و در صورت انجام این فرآیند تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد اعلام آن از سوی نیرو به بنیاد از حداقل ۵ درصد جانبازی برخوردار گردند.

سؤال: مدت 30 سال در وزارت علوم خدمت کردم و در سال 91 بازنشسته شدم. تمامی شرایط قید شده ماده 87 بند ج قانون خدمات رسانی به ایثارگران را دارم آیا می‌توانم جهت تکمیل سنوات خدمت تا 35 سال اعاده به خدمت شوم؟
پاسخ: در صورتی که شرایط مندرج در بند (ج) ماده ۸۷ قانون برنامه ششم از جمله داشتن سن زیر ۶۵ سال، عدم استفاده از سنوات ارفاقی و داشتن مدرک لیسانس (شرایط عمومی برای بازنشستگی) داشته باشند می‌توانند از تسهیلات این بند برای بازگشت به کار استفاده نمایند.

سؤال: در مصاحبه معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد به مستثنی بودن جانبازان 50 درصد در قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان اشاره شده ولی چرا بعضی از جانبازان بازنشسته شاغل بلاتکلیف هستند؟
پاسخ: موضوع استثناء جانبازان ۵۰ درصد از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری می‌باشد که در صورت حصول نتیجه مراتب برای اطلاع این عزیزان اعلام خواهد شد.

سؤال: آزاده و جانباز 25 درصد هستم. آیا کسر ساعات کار جانبازان در صورت عدم استفاده از آن در مانده مرخصی سالیانه ذخیره می‌گردد یا خیر؟
پاسخ: در حال حاضر به موجب رأی وحدت رویه و دیوان عدالت اداری کسر ساعت کاری جانبازان قابل ذخیره شدن نمی‌باشد.

سؤال: فرزند جانباز زیر ۲۵ درصد هستم و در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت پیمانی استخدام شده‌ام، آیا امکان تغییر وضعیت به رسمی زودتر از حد معمول وجود دارد؟ لازم به ذکر است که بنده از سهمیه جهت استخدامی استفاده نکرده‌ام، چون در زمان استخدام هنوز سهمیه زیر ۲۵ درصد جانبازی اجرا نشده بود.


پاسخ: در مورد افرادی که بر اساس ماده (21) قانون جامع و با سهمیه ۲۵ درصد از طریق آزمون جذب شده‌اند، دستگاه محل اشتغال موظف است پس از سه ماه نسبت به تبدیل وضعیت استخدام ایشان اقدام نمایند و درصورتی‌که خارج از سهمیه موضوع این ماده جذب شده‌اند، دستگاه می‌بایست با اخذ مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور برای تبدیل وضعیت آنان اقدام لازم به عمل آورد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :