یکشنبه 4 فروردین 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-29

1397/11/24

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-29

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود. 
سؤال: فرزند جانباز ۵۰ درصد هستم. مهر امسال جذب آموزش‌وپرورش شدم. با توجه به اینکه فرزندان ایثارگران ۳ ماه بعد از استخدام باید رسمی شوند اما اداره قبول نمی‌کند و می‌گوید باید در سال آینده در آزمون جامع قبول شوید و بعد از قبولی در آزمون جامع رسمی شدن شما انجام خواهد شد. به نظر شما نمی‌توانیم تا قبل از امتحان جامع اقدام کنیم؟
پاسخ: چنانچه بر اساس ماده (21) قانون جامع و با سهمیه ۲۵ درصد از طریق آزمون جذب شده‌اند، دستگاه محل اشتغال موظف است پس از سه ماه نسبت به تبدیل وضعیت استخدام ایشان اقدام نمایند و درصورتی که خارج از سهمیه موضوع این ماده جذب شده‌اند، دستگاه می‌بایست با اخذ مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور برای تبدیل وضعیت آنان اقدام لازم به عمل آورد.

سؤال: جانباز ۲۵ درصد می‌باشم و در سال ۸۴ حالت اشتغال شدم. با توجه به اینکه متولد ۱۳۴۲ هستم چه سالی بازنشسته می‌شوم؟ آیا سنوات به ما تعلق می‌گیرد؟
پاسخ: به موجب ماده (7) آیین‌نامه اجرایی قانون حالت اشتغال، موضوع تصویب نامه شماره 9866/ت 245 هـ مورخ 02/07/1374 هیئت وزیران «حقوق حالت اشتغال از تاریخ صدور رأی از کارافتادگی از سوی کمیسیون پزشکی تا رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی (30 سال خدمت) پرداخت می‌گردد» و پس از اتمام 30 سال خدمت از پاداش پایان خدمت برخوردار خواهند شد.

سؤال: آیا به جانبازان زیر 20 درصد که در دانشگاه آزاد در مقطع ارشد هستند طرح معافیت از شهریه یا تخفیف تعلق می‌گیرد؟
پاسخ: اجرای جزء (1) از بند (ث) ماده (88) قانون برنامه ششم توسعه مربوط به معافیت 30 درصد شهریه جانبازان، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد منوط به تأمین منابع در قانون بودجه سنواتی می‌باشد که این موضوع از طریق بنیاد در فرایند لایحه بودجه برای تأمین منابع آن در قانون بودجه سال 1398 در حال انجام می‌باشد و در صورت تأمین اعتبار و منابع آن این عزیزان می‌توانند از معافیت موضوع این بند برخوردار گردند.

سؤال: فرزند دوم خانواده و در حال حاضر سرباز هستم. در سال 90 پدر من 25 سابقه جبهه و 5 درصد سابقه جانبازی داشت که با استفاده از همین سوابق برادر بزرگتر بنده کامل معاف شدند. حدود دو سالی هست که مدارک پدر من تکمیل و در حال حاضر 25 درصد جانبازی دارند که نسبت به قبلاً 20 به درصد جانبازی ایشان اضافه شده است. آیا من می‌توانم از این 20 درصد برای کسری زمان خدمت استفاده کنم؟
پاسخ: در صورتی که فرزند دوم جانباز ۲۵ درصد در حال خدمت بوده و غیبت نداشته باشد بر اساس بند ۷ ماده ۴۵ قانون اصلاح قانون نظام وظیفه مشمول کسر خدمت به ازای هر درصد ۱۲ روز می‌باشد.

سؤال: با عنایت به برنامه ششم توسعه مبنی بر تداوم اشتغال جانبازان با مدرک لیسانس تا 35 سال، آیا این موضوع شامل تداوم وضعیت حالت اشتغال تا 35 سال می‌شود یا نه؟ بعضی از دستگاه‌ها به جانبازان حالت اشتغالی که 30 سال خدمتشان در حال اتمام است فشار آورده‌اند که در صورت تداوم خدمت تا 35 سال باید به محل کار برگردید.
پاسخ: به موجب نظریه شماره 1552148 مورخ 12/09/1396 سازمان اداری استخدامی کشور اعاده به خدمت جانبازان مشمول قانون حالت اشتغال با استناد به حکم بند (چ) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه، ضمن احراز شرایط مندرج در این بند، منوط اخذ گواهی کمیسیون پزشکی بنیاد دایر بر توانایی انجام خدمت می‌باشد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :