چهارشنبه 29 خرداد 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-26

1397/11/03

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-26

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: رزمنده و جانباز هستم. فرزندم از سال 88 تا حال ابتدا به صورت شرکتی و سپس به صورت قراردادی در یکی از ادارات دولتی مشغول خدمت است. استخدام وی بدون استفاده از سهمیه استخدامی بوده و عادی جذب شده است. آیا ماده 21 قانون شامل وی می‌شود و می‌تواند به رسمی قطعی تبدیل وضعیت شود؟ آیا تبصره 2 بند (و) ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه هنوز معتبر است یا خیر و فرزندم باید در آزمون استخدامی شرکت کند؟
پاسخ: الف. به موجب ماده (21) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمول این ماده که از طریق سهمیه 25 درصد جذب دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون شده‌اند، دستگاه مربوطه ازجمله دستگاه محل خدمت ایشان موظف است وضعیت استخدامی آنان را پس از سه ماه به وضعیت استخدام رسمی تبدیل نمایند، لذا دستگاه محل اشتغال ایشان مشروط به داشتن مجوز استخدام از سازمان اداری و استخدامی کشور و سایر مراجع مربوطه می‌بایست نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی نامبرده را به وضعیت رسمی اقدام نماید.
ب. افراد تبصره (1) بند (و) ماده (44) قانون برنامه ششم توسعه شامل فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان که به استناد بند (4) ماده (76) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یکی از تبصره ماده (21) این قانون، دارای اعتبار و دائمی می‌باشد، از رعایت حداکثر سن معاف می‌باشند. مشمولان این از شرط آزمون عمومی استخدامی معاف ولیکن آزمون در بین خود ایثارگران و بر اساس امتیازات و ضرایب و اولویت‌های تعیین شده صورت می‌گیرد.

سؤال: جانباز 25 درصد شیمیایی هستم و در سال 65 بنیاد جانبازی 25 درصد بنده را تأیید و تا دو سال حقوق پرداخت کرد. پس از تجمیع نهادها درصد بنده کاهش یافت و 15 درصد شد و حقوقم قطع شد. پس از 13 سال دوباره کمیسیون تشکیل شد و جانبازی بنده 25 درصد شد و پس از سه سال حالت اشتغال شدم و از سال 83 حقوق می‌گیرم. با توجه به اینکه مبنای بازنشستگی دریافت حقوق می‌باشد الان بیش از 33 سال از اولین حقوق بنده می‌گذرد. چگونه می‌توانم موضوع را پیگیری کنم تا بازنشسته شوم.
پاسخ: به موجب تبصره (3) ماده (40) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران «مشمولان حالت اشتغال هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه امتیازات متصور برای شاغلان همطراز (مانند پاداش پایان خدمت و ...) برخوردار می‌گردند. طبق ماده واحده قانون حالت اشتغال و ماده 7 آیین نامه اجرایی آن مصوب 1373 هیئت محترم وزیران، مشمولان حالت اشتغال همانند شاغل تلقی و با استفاده از کلیه حقوق و مزایای مربوطه و دو گروه بالاتر پس رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی بازنشسته می‌گردند.
بر اساس اصلاحیه تبصره (5) قانون حالت اشتغال مبنا و مبدأ پرداخت و برقراری حقوق ازکارافتادگی جانبازان حالت اشتغال، تاریخ صدور رأی ازکارافتادگی کلی توسط کمیسیون پزشکی بنیاد می‌باشد. بنابراین ایشان از تاریخ صدور رأی حالت اشتغال و پس از 30 سال سابقه و رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی، بازنشسته شده و از همه امتیازات مقرر برای شاغلان ازجمله پاداش پایان خدمت برخوردار می‌گردند.

سؤال: اینجانب جانباز 70 درصد و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد معادل دکترا هستم و در سال 1391 بازنشسته حالت اشتغال ارتش با 30 سال سابقه شده‌ام. سؤالم این است که آیا بازگشت به کار و حالت اشتغال تا 35 سال شامل حال من و امثال من می‌شود یا خیر؟ ثانیاً چنانچه در بخش خصوصی مشغول به کار شوم می‌توانم تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی علاوه بر بیمه نیروهای مسلح و در نهایت دریافت حقوق بازنشستگی از دو صندوق بازنشستگی فوق‌الذکر گردم؟
پاسخ: الف. به موجب بند (ز) ماده (42) قانون مدیریت خدمات کشوری، یکی از شرایط اشتغال و استخدام افراد داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کار می‌باشد و چون جانبازان مشمول حالت اشتغال دارای حکم از کارافتاده کلی از کمیسیون پزشکی بنیاد یا کمیسیون مربوط در نیروهای مسلح می‌باشد لذا مشمول بازگشت به کار نمی‌باشند.
ب. اشتغال جانبازان مشمول حالت اشتغال، به سبب و بر اساس قوانین دیگر به شرطی که پست تصدی نماید و همچنین به موجب تبصره (2) ماده (39) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و بند (ح) ماده (88) قانون برنامه ششم منعی ندارد.

سؤال: فرزند شهید و از کارکنان بیمارستان تأمین اجتماعی هستم. با وضعیت استخدام رسمی ده سال و هفت ماه سابقه دارم. کی و با چه شرایطی می‌توانم درخواست بازنشستگی بدهم؟
پاسخ: الف. فرزندان و همسران شهدای شاغل مستند به بند (خ) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه از 8 سال سنوات ارفاقی برای بازنشستگی بهره‌مند می‌باشند.
ب. آیین نامه اجرایی این بند توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تهیه و در شرف انجام مراحل تصویب در دولت می‌باشد که در صورت تصویب و ابلاغ آن از سوی دولت، ایشان می‌توانند با سابقه بالای 22 سال و با استفاده از 8 سال سنوات ارفاقی برای بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند گردند.

سؤال: آیا بر اساس مصوبه مجلس، خبر منتشر شده با مضمون «همسران و فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخـص جانباز پنجاه‌درصد (50 درصد) و بالاتر به استثنای تسـهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‌شود. تبصره- همسران شهدا کماکان از مزایای قانون حالت اشتغال بهره‌مند خواهند بود.» از بندهای ماده الحاقی لایحه قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، پا بر جاست؟
پاسخ: به موجب بند (ز) ماده (88) قانون برنامه ششم توسعه، تنها فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز 50 درصد و بالاتر به استثناء تسهیلات خودرو، حق پرستاری، کاهش ساعت کار و حالت اشتغال برخوردار می‌باشند.» بنابراین اولاً همسران شهدا مشمول این بند نمی‌باشند؛ ثانیاً استفاده از تسهیلات حالت اشتغال نیز از استثنائات این بند می‌باشد.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :