یکشنبه 30 تیر 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-25

1397/10/26

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-25

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: جانباز 25 درصد هستم و با 30 سال سابقه در سال 91 از وزارت بهداشت بازنشسته شده‌ام. حکم حقوقی بنده با محاسبه میانگین دو سال آخرین حکم حقوقی صادر شده است. آیا در حقوق اینجانب تضییع شده است؟
سؤال: جانباز 25 درصد و کارمند بنیاد هستم و می‌خواهم بازنشسته شوم. مبنای محاسبه آخرین دریافتی هست یا دریافت میانگین دو سال. ضمناً بیمه تأمین اجتماعی هستم.
سؤال: پدرم جانباز و آزاده بازنشسته بانک هستند. در مورد حقوق بازنشستگی مبنا آخرین حقوق دریافتی باید محاسبه شود یا میانگین دو سال آخر؟
پاسخ: الف. به موجب ماده واحده قانون نحوه بازنشستگی جانبازان معلولین و شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور مصوب 1367، حقوق بازنشستگی مشمولان این قانون بر اساس آخرین حقوق قبل از بازنشستگی محاسبه می‌گردد.
ب. به استناد ماده (2) آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه بازنشستگی جانبازان، معلولین و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور، مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی مشمولین این آیین نامه شاغل در بخش دولتی بر اساس آخرین مبلغ مندرج در حکم بازنشستگی و برای شاغلین بخش‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی بر اساس ضوابط حاکم بر قانون تأمین اجتماعی در محاسبه حقوق بازنشستگی عمل می‌گردد.
پ. بر اساس ماده (40) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، حقوق بازنشستگی شهدا، جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال، معادل آخرین حقوق و مزایای دریافتی تعیین می‌گردد.
ت. حقوق بازنشستگی سایر جانبازان بر اساس ضوابط و مقررات حاکم بر نحوه بازنشستگی حقوق بازنشستگی صندوق مربوط (میانگین دو سال آخر) محاسبه و پرداخت گردد.

سؤال: اینجانب با مدرک فوق لیسانس و با 28 سال سابقه بازنشسته شدم و البته از 2 سال سنوات ارفاقی استفاده کردم. وقتی به اداره مربوطه (دانشگاه) جهت بازگشت بکار تا 35 سالگی مراجعه کردم می‌گویند به علت استفاده از سنوات ارفاقی این امکان وجود ندارد. آیا درست می‌گویند در غیر این صورت راهکار چیست؟ در ضمن جانباز 25 درصد و 52 سال سن دارم.
پاسخ: با عنایت به قید و شرط «بدون سنوات ارفاقی» در بند (چ) ماده (87) قانون برنامه ششم، آن دسته از جانبازانی که با استفاده از سنوات ارفاقی بازنشسته شده به طوری که برای یک بار از تسهیلات مقرر برای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کردند مشمول استفاده از تسهیلات بند مذکور برای بازگشت به کار نمی‌باشند.

سؤال: سال 62 مجروح شدم ولی به دنبال احراز جانبازی نرفتم و در سال 88 بازنشسته شدم. سال 96 مسئله جانبازی‌ام را پیگیری کردم و 5 درصد جانبازی گرفتم. وقتی گواهی آن را برای محل کارم که سازمان دولتی است بردم قبول نکردند و گفتند جانبازی شما در حقوق بازنشستگی محاسبه نمی‌شود. این این موضوع درست است؟
پاسخ: حقوق بازنشستگی کارکنان بر اساس میانگین دو سال آخرین حقوق و مزایای مستمر مشمول کسور حق بیمه محاسبه و پرداخت می‌گردد؛ بنابراین از آنجا که در زمان اشتغال ایشان به عنوان جانباز نائل نشده بودند مزایا و تسهیلات جانبازی در حقوق و مزایای ایشان اعمال نشده و تبعاً در حقوق بازنشستگی محاسبه نگردیده است و در قوانین و مقررات موضوعه مرتبط با ایثارگران نیز حکمی دال بر اعمال فوق‌العاده‌های ایثارگری در زمان بازنشستگی ایثارگران وجود ندارد و البته این موضوع در شورای حقوقی سازمان اداری و استخدامی کشور برای تعیین راه‌حل قانونی در حال بررسی و انجام می‌باشد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :