سه شنبه 28 خرداد 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران ایثارگر-23

1397/10/12

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-23

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود. 

سؤال: فرزند شهید و کارمند راه‌آهن با 20 سال سنوات خدمت هستم. راه‌آهن با استفاده من از مزایای سنوات ارفاقی 10 سال برای بازنشستگی ایثارگران موافقت نمی‌کند. آیا مسیری هست که اقدام کنم؟ خواهش می‌کنم راهنمایی بفرمایید.
پاسخ: الف. فرزندان و همسران شهدای شاغل مستند به بند (خ) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه از 8 سال سنوات ارفاقی برای بازنشستگی بهره‌مند می‌باشند.
ب. آیین نامه اجرایی این بند توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تهیه و در شرف انجام مراحل تصویب در دولت می‌باشد که در صورت تصویب و ابلاغ آن از سوی دولت، ایشان می‌توانند با سابقه بالای 22 سال و با استفاده از 8 سال سنوات ارفاقی برای بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند گردند.

سؤال: لطفاً توضیحی در مورد اصلاح ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بدهید و اینکه امکان اصلاح این ماده هست؟ و در مورد بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه نیز توضیح بدهید.
پاسخ: طرح اصلاح بند (الف) ماده (90) قانون برنامه ششم توسعه و تبصره ماده (70) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای اصلاح سهمیه و افزایش نصاب علمی ایثارگران مشمول مواد مذکور برای ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از سوی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ارائه شده که موضوع با مخالفت بنیاد در کمیسیون ذیربط در مجلس در حال بررسی می‌باشد که تاکنون به تصویب نرسیده است.

سؤال: در سال 85 به صورت پیمانی وارد اداره راه و ترابری شهرستان ... شدم. 15 سال سنوات خدمت دارم و برای تبدیل وضعیت به رسمی به اداره کل راه و شهرسازی استان مکاتبه کردم ولی متأسفانه ترتیب اثر داده نشده است. چه اقدامی باید برای این مشکل انجام دهم؟
پاسخ: به موجب ماده (21) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگران مشمول باید پس از سه ماه به رسمی قطعی تبدیل وضعیت شوند؛ لذا دستگاه موظف است مشروط به اینکه مجوز استخدام از سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه اخذ کند نسبت به تبدیل وضعیت ایشان اقدام نماید.

سؤال: آیا تبصره 2 بند ذ ماده 87 قانون برنامه ششم شامل فرزندان جانبازان 25 درصد هم می‌شود؟
پاسخ: تبصره (2) بند (ذ) ماده (87) قانون برنامه ششم شامل فرزندان جانبازان 25 درصد نمی‌گردد.

سؤال: جانباز ۲۵ درصد حالت اشتغال هستم. آیا حق سنوات به من تعلق می‌گیرد؟
پاسخ: الف. به موجب تبصره (3) ماده (40) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران «مشمولان حالت اشتغال هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه امتیازات متصور برای شاغلان هم‌طراز (مانند پاداش پایان خدمت و ...) برخوردار می‌گردند.
ب. طبق ماده واحده قانون حالت اشتغال و ماده 7 آیین نامه اجرایی آن مصوب 1373 هیئت محترم وزیران، مشمولان حالت اشتغال همانند شاغل تلقی و با استفاده از کلیه حقوق و مزایای مربوطه و دو گروه بالاتر پس رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی بازنشسته می‌گردند.
پ. بر اساس اصلاحیه تبصره (5) قانون حالت اشتغال مبنا و مبدأ پرداخت و برقراری حقوق ازکارافتادگی جانبازان حالت اشتغال، تاریخ صدور رأی ازکارافتادگی کلی توسط کمیسیون پزشکی بنیاد می‌باشد.
بنابراین ایشان از تاریخ صدور رأی حالت اشتغال و پس از 30 سال سابقه و رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی، بازنشسته شده و از همه امتیازات مقرر برای شاغلان ازجمله پاداش پایان خدمت برخوردار می‌گردند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :