سه شنبه 28 خرداد 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-22

1397/10/08

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-22

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: سؤال: جانباز ۲۵ درصد بسیجی هستم و حالت اشتغال بنیاد می‌باشم. در سال ۷۰ الی ۷۴ در یک سازمان دولتی مشغول کار بودم و کلاً با احتساب شغل‌های دیگرم ۱۸ سال سابقه تأمین اجتماعی دارم. حال می‌توانم جهت تکمیل بیمه‌ام و بازنشستگی مجدداً به آن سازمان برگردم؟
پاسخ: کلیه جانبازان به استناد ماده (4) قانون تسهیلات استخدامی اجتماعی جانبازان ـ مصوب 1374 و جانبازان 25 درصد به بالا بر اساس ماده (60) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در صورت بازخریدی، استعفا و تعدیل از دستگاه‌های ماده (3) این قوانین (غیر از موارد ناشی از آرای مراجع قضایی و اداری) منفک شده باشند، می‌توانند اعاده و بازگشت به کار یابند و تا رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی ادامه خدمت دهند.

سؤال: قانون تخفیف شهریه برای فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد از چه زمانی اعمال خواهد شد؟
پاسخ: اجرای جزء (1) از بند (ت) ماده (88) قانون برنامه ششم توسعه مربوط به معافیت 30 درصد شهریه جانبازان، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد منوط به تأمین منابع در قانون بودجه سنواتی می‌باشد که این موضوع از طریق بنیاد در فرایند لایحه بودجه برای تأمین منابع آن در قانون بودجه سال 1398 در حال انجام می‌باشد.

سؤال: فرزند جانباز 25 درصد و مشغول به کار در سازمان دولتی به صورت قرارداد کار معین و دارای کد شناسه از سازمان اداری و استخدامی هستم. از بنیاد نامه‌ای برای تبدیل وضعیت ارائه کردم و اداره کل امور ایثارگران و گزینش وزارت جهاد هم با رسمی شدن من موافقت کرد. سازمان تعدادی مجوز استخدام از سازمان اداری و استخدامی دریافت کرده و دارای پست بلاتصدی هم هست اما اداره کل امور اداری اعلام می‌کند که امکان تبدیل وضعیت نیست و حتماً باید در آزمون شرکت کنم. آیا راهی جز قبولی آزمون وجود دارد؟
پاسخ: به موجب ماده (21) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگران مشمول باید پس از سه ماه به رسمی قطعی تبدیل وضعیت شوند؛ لذا دستگاه محل خدمت ایشان موظف است مشروط به اینکه مجوز استخدام از سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه اخذ کند نسبت به تبدیل وضعیت ایشان اقدام نماید.

سؤال: فرزند جانباز 30 درصد و آزاده هستم. مأموریت آموزشی فرزندان جانباز از طریق دیوان عدالت اداری لغو شده. حال با توجه به انتخاب واحد این ترم و اینکه در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنم چه راه‌کاری ارائه می‌کنید که این بخشنامه آسیب‌های کمتری به این قشر وارد نماید. آیا چاره‌ای در خصوص قانونی کردن مأموریت آموزشی فرزندان جانباز 25 درصد و بالاتر اندیشیده‌اید؟
پاسخ: لغو و ممنوعیت مأموریت آموزشی مربوط به فرزندان جانبازان می‌باشد که این موضوع بر اساس رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و علیرغم دفاعیات این معاونت به عنوان دفاع از مصوبات دولت و حقوق جامعه ایثارگری صورت پذیرفته که مراتب برای رفع موانع قانونی و اجرایی از طریق دیوان عدالت اداری و مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

سؤال: جانباز 40 درصد حالت اشتغال هستم. می‌خواستم در مورد مبلغ دریافتی حقوق از بنیاد سؤال کنم. با توجه به اینکه بنده مدرک لیسانس به بنیاد تحویل داده‌ام و با توجه به اینکه در قانون آمده است باید حقوق فوق لیسانس محاسبه شود چرا دریافتی بنده بسیار پایین است؟ خواهشمندم من را راهنمایی کنید.
پاسخ: به موجب ماده (38) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران احکام حقوق و مزایای مشمولان بسیجی و وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این ماده بر اساس قوانین و مقررات نیروهای مسلح و توسط یگان خدمتی محاسبه و از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت می‌گردد و نحوه اعمال مدارک تحصیلی جدید جانبازان و آزادگان مشمول این ماده نیز بر اساس مقررات استخدامی سپاه که لزوماً از طریق دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیروهای مسلح اخذ شده باشد محاسبه و لحاظ می‌گردد، بنابراین ایشان می‌توانند مراتب را از طریق یگان محل خدمت یا کارگزینی سپاه پیگیری نمایند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :