سه شنبه 28 خرداد 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-21

1397/09/28

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران شاهد و ایثارگر-21

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران شاهد و ایثارگر سایت ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: با توجه به مجوزی که وزارت نفت برای استخدام اخذ کرده، چرا تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی و شرکتی مشمولین ماده 21 ایثارگران را از طریق شرکت در آزمون میسر کرده درصورتی که تعدادی از برادران و خواهران شهدا به علت ایجاد محدودیت سنی از شرکت در این آزمون محروم می‌باشند. درصورتی که در سال‌های قبل 5 سال برای این افراد ازلحاظ سنی تخفیف قائل می‌شدند و لطفاً مشخص نماید تبصره 1 ماده 21 بخش ایثارگران برنامه ششم توسعه شامل چه کسانی می‌شود.
پاسخ: فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان و فرزندان آزادگان به موجب تبصره (2) قانون اصلاح بند (و) ماده (44) قانون برنامه پنجم توسعه که بر اساس مصوبه 02/10/1391 مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یکی از تبصره‌های ماده (1) به این ماده الحاق شده مشمول معاف از رعایت شرط سن می‌باشد.

سؤال: برادر اینجانب در هنگام بمباران رژیم بعث عراق از ناحیه سر دچار مصدومیت شدید شد و پس از سه سال بر روی تخت بیمارستان به شهادت رسید. علی‌رغم اینکه کمیسیون پزشکی آن زمان ایشان را شهید اعلام کرد و گواهی شهادت موجود می‌باشد اما خانواده ما را جزو خانواده معظم شهدا اعلام نمی‌کنند. آیا مرجعی برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد؟
پاسخ: بر اساس آیین‌نامه تعیین مصادیق عملی شهید و سایر مصادیق ایثارگری، مرجع تشخیص و احراز شهادت افرادی که در حین بمباران دشمن فوت نموده و می‌نمایند به عهده شورای تأمین شهرستان مستقر در فرمانداری می‌باشد، لذا خانواده ایشان می‌تواند از طریق فرمانداری محل فوت و بمباران نسبت به احراز و تأیید فوت ایشان ناشی از بمباران دشمن احراز شهادت از سوی بنیاد اقدام نمایند.

سؤال: جانباز 55 درصد و شاغل در یکی از سازمان‌های دولتی با 31 سال و نیم سابقه. می‌خواهم خودم را بازنشسته کنم. آیا می‌شود فرزندم با مدرک دیپلم به جای من آنجا استخدام گردد؟ اگر جواب مثبت هست لطف کنید قانون یا بخشنامه مربوطه را برایم مشخص نمایید. آیا اگر بازنشسته شوم پاداش بازنشستگی من شامل دریافتی‌ام با کلیه مزایا خواهد بود یا مثلاً عایله مندی و سایر مزایا حذف و فقط حقوق خالص شامل پاداش پایان خدمت خواهد بود؟
پاسخ: الف. بر اساس ماده (42) قانون مدیریت خدمات کشوری یکی از شرایط استخدام، داشتن مدرک دانشگاهی می‌باشد.
ب. به استناد ماده (107) قانون مدیریت خدمات کشوری به ازای هر سال خدمت یک ماه آخرین حقوق و مزایای مستمر به عنوان پاداش پایان خدمت پرداخت می‌گردد.

سؤال: در سال ۷۴ حالت اشتغال بنیاد قرار گرفتم و کمیسیون پزشکی هم کارافتادگی کلی برای من تشخیص داده است. آیا بازنشستگی و حق سنوات به ما تعلق می‌گیرد؟
پاسخ: به موجب ماده (7) آیین‌نامه اجرایی قانون حالت اشتغال، موضوع تصویب‌نامه شماره 9866/ت 245 هـ مورخ 02/07/1374 هیئت وزیران «حقوق حالت اشتغال از تاریخ صدور رأی از کارافتادگی از سوی کمیسیون پزشکی تا رسیدن به شرایط عمومی بازنشستگی (30 سال خدمت) پرداخت می‌گردد.

سؤال: با توجه به لغو قانون مأموریت آموزشی فرزندان جانباز، بنده که از سال ۹۶ شروع به تحصیل کرده‌ام آیا این موضوع عطف به ماسبق می‌شود؟
پاسخ: افراد تبصره (1) بند (و) ماده (44) قانون برنامه ششم توسعه شامل فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان که به استناد بند (4) ماده (76) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یکی از تبصره ماده (21) این قانون، دارای اعتبار و دائمی می‌باشد، از رعایت حداکثر سن معاف می باشند.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :