جمعه 9 خرداد 1399 |

11:0:0    1397/05/25

بازنشستگی جانباران و آزادگان

حیات: جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان می‌توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه درخواست بازنشستگی کنند.

جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان می‌توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه درخواست بازنشستگی کنند. در این حالت بر اساس درجه جانبازی و مدت اسارت تا سقف ۱۰ سال به سوابق آن‌ها اضافه می‌شود و مستمری‌شان بر مبنای ۳۰ سال سابقه محاسبه خواهد شد.
برای تعیین سنوات ارفاقی جانبازان، درجه نقص عضو و ازکارافتادگی مبنای میزان سوابق اعطایی خواهد بود به طوریکه جانبازانی که بین ۲۰ تا ۴۰ درصد نقص عضو یا کاهش توانایی داشته باشند، حداقل ۳ و حداکثر ۶ سال به سوابق آن‌ها اضافه خواهد شد. همچنین به درجات بین ۴۰ درصد تا ازکارافتادگی کامل حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ سال ارفاق خواهد شد.
تشخیص درجه معلولیت جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی به عهده کمیسیون پزشکی بنیاد شهید است. مرجع محاسبه و تعیین سنوات ارفاقی جانبازان و آزادگان مشمول تامین اجتماعی دستگاه‌های دولتی و یا وابسته به دولت، شورای امور اداری و استخدامی خواهد بود.
مدت اسارت اسرای آزادشده برای تعیین و احراز و محاسبه سوابق جهت بازنشستگی به ازای هر یک سال اسارت دو سال محاسبه خواهد شد، جانبازان و آزادگانی که دارای ۲۰ سال سابقه نزد سازمان تامین اجتماعی باشند و با توجه به سنوات ارفاقی سوابق آن‌ها به ۳۰ سال تمام برسد، برای تحقق بازنشستگی نیازی به شرط سنی ندارند. اما جانبازان و آزادگانی که با دارا بودن ۲۰ سال سابقه واقعی به انضمام سوابق ارفاقی، سوابقشان به ۳۰ سال نرسد، شرط سنی برای مردان ۵۰ و برای زنان ۴۵ سال خواهد بود.
همچنین خدمت مازاد بر ۳۰ سال برای این قبیل از بیمه‌شدگان در تعیین حقوق بازنشستگی آنان محاسبه نخواهد شد. مدت خدمت داوطلبانه جانبازان، رزمندگان، آزادگان و شهدا در جبهه، قبل از استخدام و اشتغال، جزو سنوات قابل قبول از لحاظ بازنشستگی خواهد بود. این سنوات به‌عنوان سوابق سخت و زیان‌آور محسوب می‌‌شود و به ازای هرسال، یک سال و نیم محاسبه خواهد شد.
مراجع قابل قبول برای تعیین و ارائه گواهی بابت خدمت داوطلبانه در جبهه عبارت‌اند از نیروهای مسلح، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جمعیت هلال‌احمر، و وزارت جهاد کشاورزی.
خدمت نظام‌وظیفه در جبهه قبل از اشتغال یا حین اشتغال جزو سوابق پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود. حق بیمه این دوران هفت سی‌ام توسط بیمه‌شده و بیست و سه سی‌ام توسط دولت پرداخت خواهد شد.
مبنای محاسبه مستمری کارکنان ثابت دستگاه‌های دولتی که بر اساس این قانون بازنشسته می‌شوند آخرین حقوق دریافتی آنان (آخرین حکم کارگزینی) که بر اساس آن حق بیمه کسر شده خواهد بود. در مورد کارکنان بخش خصوصی مبنای محاسبه مستمری متوسط حقوق دریافتی آنان در ۲ سال آخر خدمت خواهد بود.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :