جمعه 20 تیر 1399 |

جامعه ما به شکل بالقوه از ایثار نشات گرفته است

00:41:0    1399/01/08 گفت و گوی حیات با دانشجوی نخبه ایثارگر؛ فاطمه حاتمی نیا

جامعه به شکل بالقوه از ایثار نشات گرفته است

فاطمه حاتمی نیا متولد ۱۳۶۳، فرزند جانباز گرانقدر مرتضی حاتمی نیا، از برگزیدگان جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار از استان خراسان رضوی و حائز رتبه اول رشته نانو فناوری پزشکی در مقطع دکتری و هم چنین رتبه اول آزمون جامع phD کشوری می باشد. این دانشجوی نخبه دارای ۲ اختراع و ابداع ثبت شده در سطح داخلی و بین المللی و ارائه کننده ی ۳مقاله در همایش های داخلی و خارجی است. وی صاحب ۵ مقاله ISI، 3 پوستر بین المللی و ۱ پوستر داخلی نانو فیبر است و در انجام طرح ها و برگزاری برنامه های فرهنگی کشوری حضور داشته است. علاو بر این وی ۲ مورد مجری و 1 مورد همکاری در طرح های تحقیقاتی را در کارنامه خود دارد.

به گزارش پایگاه خبری حیات، این دانشجوی برگزیده که در حال حاضر دانشجوی رشته ی نانو فناوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران است، از انگیزه اش برای ادامه‌ی تحصیل در این رشته گفت:« با توجه به اینکه رشته ی تحصیلی من درمقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی بود و موضوع پایان نامه ام در آن مقطع در رابطه با نانوتکنولوژی و کاربرد آن در پزشکی بود به رشته نانوفناوری پزشکی علاقه‌مند شدم. همچنین با توجه به جدید بودن این رشته و افزایش کاربرد روزافزون آن در زمینه های مختلف از جمله، داروسازی، پزشکی، مهندسی بافت و در صنایع مختلف مثل صنایع غذایی، بهداشتی و غیره روز به روز به علاقه ام افزوده شد، در نتیجه بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد بلافاصله در کنکور دکتری این رشته شرکت کردم و در سال ۱۳۹۶ پذیرفته شدم.»   
فاطمه حاتمی نیا، در ادامه افزود:« من از ابتدا با هدف کسب مهارت های لازم در زمینه پزشکی و داروسازی وارد این رشته شدم، تا بتوانم در کنار تحصیل به تحقیق و بررسی در زمینه تولید محصولی پر کاربرد و با ارزش در حوزه ی نانوتکنولوژی پزشکی بپردازم. هم اکنون با همکاری تعدادی از دوستانم در زیر مجموعه هسته های فناور دانشکده مشغول به فعالیت هستم تا نقش خود را به عنوان یک فناور در سازندگی کشورم ایفا کنم، علاوه بر این به علت علاقه زیاد به رشته ی ریاضی نیز در دو طرح تحقیقاتی در زمینه ریاضیات و کاربرد نانو ذرات درسمت مجری مشغول به فعالیت هستم.» 
وی که به عنوان مجری و همکار در طرح های تحقیقاتی فعالیت داشته است به معرفی چندین عنوان تحقیق در این زمینه پرداخت:« طرح های تحقیقاتی که با سمت مجری در آن همکاری داشتم، "بررسی اثر بخشی درمان با پرتو غیر یونیزان به همراه نانوذرات طلا بر روی رده سلولی سرطان سینه با کمک مدلسازی ریاضی شبکه های عصبی" و "بررسی سمیت سلولی نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن در رابطه با سلول‌های کلیه بوسیله مدلسازی ریاضی داده های استخراج شده" بوده است و در طرح های تحقیقاتی با سمت همکار اول، می توانم به "استخراج اسکوالن با خلوص بالا از یک نمونه منبع گیاهی همراه با پوشش دهی نانوذرات مغناطیسی با اسیدهای چرب"، "تهیه و ارزیابی نانوکامپوزیت زیست تخریب پذیر بر پایه کربوهیدرات های گیاهی برای استفاده در استنت های قلبی- عروقی" و "بررسی برون تنی اثر تابش لیزر در خضور نانوذرات سوپر پارامغناطیس اکسید آهن پوشش داده شده با  گالیک اسید و ایندوسیانین گرین بر روی دو رده سلولی سرطان پستان و سرطان کولون" اشاره کنم.»
این دانشجوی فرهیخته با اشاره به ثبت اختراعاتش در سال های اخیرگفت: « هم اکنون دارای سه اختراع هستم که دو تا از آنها در سطح داخلی و یکی در سطح بین الملل است. در سال ۲۰۱۷ میلادی، از پایان نامه ام که در رابطه با استخراج اسکوالن با خلوص بالا از روغن های گیاهی بود دو اختراع، که یکی در سطح داخلی با عنوان "استخراج اسکوالن با خلوص بالا از روغن تخم کدو" و در سال  ۲۰۱۹ میلادی، اختراع دیگری در سطح بین المللی در کشور امریکا با عنوان SQUALENE EXTRACTION FROM SEED OILS ثبت کردم. لازم به ذکر است، اسکوالن یک ماده بسیار پرکاربرد در زمینه پزشکی است و یکی از کاربرد های مهم آن این است که از جمله مواد ضروری در ساخت اکثر واکسن ها می باشد علاوه بر این دارای خاصیت ضد سرطان است و در دارو سازی و ساخت داروهای نانوامولسیونی نیز کاربرد زیادی دارد.
همچنین اختراع دیگری با عنوان (ساخت ترکیب ذرات آهن پوشیده شده با گالیک اسید و ایندوسیانین گرین) دارم که حاصل از یک طرح تحقیقاتی است و من در آن به عنوان همکار اول نقش داشتم و در زمینه نانو و درمان سرطان با روش فتو ترمال می باشد.»
وی در خصوص فعالیت های فرهنگی کشوری اش افزود:« در طول تحصیل در دانشگاه به علت کمبود وقت، نتوانستم زیاد در فعالیت های فرهنگی حضور داشته باشم و تنها در یک جشنواره فرهنگی، ادبی و هنری دانشجویان علوم پزشکی تهران در زمینه هنری شرکت کردم.»
این دانشجوی ایثارگر درباره ی نحوه ی جانبازی پدرش در جبهه گفت:« پدرم از ابتدا به عنوان بسیجی داوطلب به جبهه اعزام شد، من در آن زمان تقریبا سه سال داشتم و برادرم که از من کوچک تر است نوزاد بود. پدرم از همان ابتدا  درخط مقدم جبهه فعالیت می‌ کرد تا اینکه در همان سال‌ها رژیم بعث مبادرت به بمباران شیمیایی حلبچه کرد و پدرم در حالی که مشغول ساخت سنگر بود، لباس مخصوص خود را به دوستش که نوجوان بود داد و متأسفانه بر اثر مجاورت با خاک آلوده دچار مشکلات پوستی شد. اوایل فقط دستش تاول می زد اما به ‌مرور زمان تمام بدنش دچار جراحت شد و متأسفانه علی رغم تمام پیگیری‌های درمانی، نه تنها بهبودی حاصل نشد بلکه بیماری گسترش پیدا کرد و باعث از کار افتادن کبد ایشان هم شد و چون سیستم ایمنی ایشان خیلی ضعیف شده بود، روز به روز وضعیت جسمانی اش وخیم تر می‌شد، به طوریکه تحمل شرایط برایش سخت بود تا اینکه در سال ۱۳۸۳ و مصادف با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به فیض شهادت نائل آمد. پدرم آرزویش همین بود که روزی مانند دوستانش در جبهه به مقام شهادت برسد و بیشتر مواقع یاد آن روزها می‌کرد، انگار نیمه گمشده ای داشت که در آن روزها جا گذاشته بود.»
وی در بیان خاطرات روزهایی که پدر در جبهه بود گفت:« زمانی که پدرم به جبهه می رفت من سه سال بیشتر نداشتم و فقط دو صحنه از آن روزها  به یاد دارم. صحنه اول هنگامی بود که در حیاط خانه مشغول بازی بودم و زنگ خانه به صدا در آمد، بعد از سه ماه پدرم را  در لباس سبز رنگ جبهه دیدم، به سمتش دویدم و او را در آغوش گرفتم. و صحنه دوم وقتی بود که پدرم به همراه دوستش از جبهه آمده بود و در منزل مشغول ضدعفونی کردن پانسمان دست پدرم بودند. من وقتی تاول های بسیار  زیاد و بزرگ را روی دستش دیدم  خیلی ترسیدم و هیچ گاه آن تصویر از یادم نمی‌رود.»

وی در بیان علل موفقیتش گفت:« دعا و زحمات پدر و مادرم، تشویق های خانواده از جمله برادرم، دعای دوستانم، تلاش و همت و داشتن اهداف سازنده می تواند از عوامل موفقیتم باشد. در واقع من خودم را جزو افراد موفق نمی‌دانم اما همین موفقیت علمی را مدیون اساتید مهربانم هستم که هیچ وقت نتوانستم به خوبی از ایشان قدر دانی کنم.
این بانوی ایثارگر در پایان این گفت و گو اظهار داشت:« جامعه ما در هر لحظه آماده ایثار و از خودگذشتگی است، مردم جامعه ما بسیار والاتر از آن هستند که فکر می کنیم و من همیشه به مردم کشورم افتخار می‌کنم. جامعه ما به شکل بالقوه از ایثار نشات گرفته است و من این را در تمام مراحل زندگی ام دیده ام. 
در شرایط امروز هم که در مقابله با ویروس کرونا به سر می بریم، ایثار و از خودگذشتگی پرستاران و پزشکان ستودنی است.  ما هم سعی می کنیم، فقط در موارد ضروری از منزل بیرون برویم و تمام نکات لازم و بهداشتی را برای حفظ خودمان و دیگران از ابتلا به بیماری رعایت کنیم.»

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران