دوشنبه 6 بهمن 1399 |

تجلی فرهنگ ایثار؛ از مدافعان وطن تا مدافعان سلامت

14:10:0    1399/01/04 درگفت وگوی حیات با شاکر خفایی از برگزیدگان جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار مطرح شد

تجلی فرهنگ ایثار؛ از مدافعان وطن تا مدافعان سلامت

شاکر خفایی متولد 1357، در استان خوزستان، فرزند جانباز گرانقدرحاج ناصر خفایی، از برگزیدگان جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار ساکن شهر تبریز است. وی حائز رتبه ی اول رشته مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، دانشجوی نمونه در سطح واحد و استان و برگزیده همایش و کنفرانس بین المللی است. این دانشجوی ایثارگر مولف چندین کتاب و صاحب مقالات چاپ شده در مجلات علمی و پژوهشی و دارای عنوان برتر در مسابقات قرآن در سطح واحد و استان و هم چنین عناوین مربیگری در سطح استان و کشوری در زمینه فعالیت های قرآنی نیز می باشد.

پایگاه خبری حیات به مناسبت موفقیت این دانشجوی برگزیده اقدام به گفت و گو با وی کرده است که مشروح این گفت و گو به شرح زیر می باشد.
وی که در حال حاضر رئیس روابط عمومی و امور بین الملل پالایشگاه تبریز است  به بیان علل تحصیل دراین حوزه پرداخت و گفت:« هنگامیکه من به این سمت منصوب شدم، این سوال  به ذهنم خطور کرد، که در این سمت چه تکالیفی برعهده دارم؟ و چه اقداماتی را باید انجام دهم که دیگران انجام نمی دهند.
لذابا تاسی به این فرمایش قرآن کریم که «الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه اولئک الذین هدا هم ا... (سوره زمر ۸۵) یعنی کسانی که گفته ها را می شنوند و سپس بهترین را انتخاب می کنند، هدایت خداوندی را با خود دارند» سعی کردم، با مشورت و همفکری دیگر مدیران و تعامل اخلاقی با کارکنان توفیقاتی کوتاه‌مدت به دست بیاورم. پس از آن به دوره آموزشی توانمندسازی مدیران شرکت، دعوت شدم و در این دوره متوجه شدم، محور مدیریت، تئوری و عمل است. به جهت مطالعاتی که در ارائه کنفرانس هایی در این دوره داشتم، دریافتم که مدیریت علم است و باید آن را به صورت علمی فرا گرفت، به همین دلیل رشته مدیریت را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کردم تا بتوانم با تئوری های جدید مدیریت و مدل های جدید بکارگیری این تئوری ها آشنا شده و با درونی کردن پایه های اصلی مکتب یادگیری مدیریت در تفکر و رفتار منابع انسانی سازمان و همچنین جامعه، به عنوان زمینه اصلی برای تجلی قابلیت های بالقوه نامحدود انسان ها، همت خود را صرف کنم».
این دانشجوی ایثارگر در ادامه افزود: «در حال حاضر در کنار فعالیت های شغلی و ادامه تحصیل، در تلاش هستم تا با تولید و انتشار اخبار نویدبخش پیشرفت های صنعت پالایش نفت، رایحه نشاط و امیدواری در فضای کشورم را بقدر سهم و بضاعت خود، بگسترانم و همچنین با فعالیتهای فرهنگی از قبیل برگزاری کلاس های آموزشی قرآن کریم، جشنواره های قرآنی، محافل انس با قرآن، برگزاری رویدادهای ملی و مذهبی در راستای آرمان های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ضمن جریان سازی فرهنگی در جامعه جهت ترویج فرهنگ قرآنی و شیعی، وظیفه و نقش خود را به عنوان یک جوان مسلمان ایرانی ایفا کنم».
وی که مولف چندین کتاب در حوزه مسئولیت های اجتماعی و فعالیت های فرهنگی است در این باره گفت: «تالیفاتم در این حوزه ها عبارتست از، مسئولیت های اجتماعی شرکت پالایش نفت تبریز بر اساس مدل GRI ، سه دوره تالیف، از اهم دستاوردهای چهل سال فعالیت شرکت پالایش نفت تبریز، برنامه ریزی در روابط عمومی وآشنایی با تدارکات و انبارش. در حوزه اینفوگرافی یا اطلاع نگاشت توفیق طراحی و ساخت چند اینفو گرافی تخصصی شامل، اینفوگرافی شرکت پالایش نفت تبریز در هشت سال دفاع مقدس، اینفوگرافی رویدادهای مهم شرکت پالایش نفت تبریز در گذر زمان، اینفوگرافی طرح تحول و تعالی ابر سیستم مدیریت شرکت پالایش نفت تبریز و اینفوگرافی رویکردهای کلان شرکت پالایش نفت تبریز را دارم».
این دانشجوی برگزیده که صاحب مقالات چاپ شده در مجلات علمی و پژوهشی است، گفت:« یکی از مقالاتم تحت عنوان «نقش روابط عمومی در استقرار مسئولیت اجتماعی شرکت پالایش نفت تبریز» در شانزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران به عنوان مقاله برتر شناخته شد و ضمن دریافت لوح تقدیر به صورت سخنرانی ارائه شد و مقاله ای دیگر تحت عنوان  «برنامه ریزی در روابط عمومی» نیز در هشتمین جشنواره روابط عمومی های صنعت نفت ایران حائز رتبه برتر شد.
وی درباره ی همکاری در اجرای طرح تحقیقاتی مصوب افزود:« اینجانب عضو کمیته راهبری مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت هستم و در تدوین نظامنامه مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت نقش فعال داشتم، همچنین در طرح تحول و تعالی سازمانی سیستم مدیریت شرکت پالایش نفت تبریز، به عنوان یکی از مدیران استراتژیست حضور داشته و دارم. این طرح مبتنی بر مدل AMIF   / MAMIF    است و این مدل در صدد تحول مدیریت سازمان از مکتب کلاسیک به مکتب یادگیری است. از جمله فرآیندهای اصلی این مدل، شناسایی و تدوین ارزش های سازمان، تدوین استراتژی و سیاست های مربوطه، تدوین اهداف استراتژیک و طراحی نقشه استراتژی (BSC) ، تدوین برنامه یکپارچه سازمانی، شناسایی و خلق منابع ، بودجه ریزی، اجرا و تعیین مغایرت ها است.، در این طرح، مدیران در یک حرکت تدریجی و مستمر، بصورت فردی و تیمی، با دانش مدیریت در حد نیاز آشنا شده، مدل های مفهومی و اجرایی را فرا گرفته و در محیط سازمانی خود آن را اجرایی خواهند کرد».
وی درباره ی کسب عنوان برتر در مسابقات قرآنی و عناوین مربی گری در زمینه ی فعالیت های قرآنی اش گفت:« پدر بزرگوارم از دوران کودکی برای آموزش بنده بسیار وقت صرف می کردند، به عنوان نمونه ایشان قبل از شروع دوران تحصیل، حروف الفبا را با سیم های رنگارنگ تلفن به صورت جذاب روی توری ریز فلزی به قدری جالب می چیدند که قبل از رفتن به مدرسه، من حروف الفبا و خط الرسم قرآن کریم را یاد گرفتم و تعدادی از سوره ها را نیز حفظ کرده بودم. در سایه این توفیق و تلاش های پدر عزیزم، توانستم در زمینه های مختلف (اعم از حفظ، قرائت، ترتیل و مفاهیم) درمسابقات قرآنی مختلف از کودکی حائز رتبه های برتر شوم که آخرین عنوان، کسب رتبه برتر مسابقات ترتیل قرآن کریم در مسابقات قرآن و عترت دانشگاه در سال 1398می باشد. به حول و قوه الهی مدرک دوره تربیت مدرس تجوید قرآن کریم را سازمان تبلیغات اسلامی دریافت کرده و در کارگاه تجوید عالی استاد موسوی بلده، که با همت بنیاد شهید و امورایثارگران برگزار شد با نمره 20 حائز رتبه برتر در شهرستان تبریز شدم و با این مدارک در موسسات قرآنی و برخی دارالقرآن های تبریز توفیق تدریس و تجوید قرآن کریم را داشتم».
پدر  86 ساله ی این دانشجوی برگزیده که در روزهای جنگ در پالایشگاه به شغل نجاری مشغول بوده است در 14 فروردین 1367 در اثر بمباران های پالایشگاه تبریز به درجه جانبازی نائل آمد و هم اکنون در حسینیه مهاجرین شهرک امام (ره) امام جماعت است.
شاکر خفایی که در روزهای جنگ بین 2 تا 10 سال بوده است با اشاره به خاطرات نوروز روزهای جنگ گفت:« وقتی به نوروز نزدیک می شدیم، همه ی خانواده در انتظار برادرم جعفر که حالا از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس است، بودیم که از جبهه بیاید. با حضور او، خاطراتش از جبهه و تفریحات و گردش هایی که با او داشتیم خانه رنگ و بویی دیگر می گرفت، هر زمان که او می آمد، هدیه ای برای تک تک اعضای خانواده می‌‌آورد و من با آمدنش کوهی را پشت سرش حس می کردم. تعطیلات نوروز در آن زمان دلچسب ترین روزهای سال برای مردم بود، مخصوصا برای کسانی که رزمنده ای در جبهه داشتند که هنگام تحویل سال به خانه می آمد. آن زمان مردم ساده و کم توقع و به هرآنچه که داشتند قانع بودند و ما بچه ها هم با تفریحات ساده ی خودمان روزهای خوشی را سپری می کردیم».
وی موفقیت را بدست آوردن کمالات انسانی که از مجموع موفقیت های نسبی در طول زندگی بدست می آید دانست و افزود:« هدفمند بودن، اعتماد به نفس داشتن، اراده و پشتکار، توکل به خدا و صد البته حمایت خانواده از ارکان کسب موفقیت های نسبی است. من به حمدالهی موفقیت نسبی کسب شده را مرهون تربیت و ارشادات پدرم، تفکر، توکل، تلاش، حمایت های همسرعزیزم، دعای پدر و مادرگرامی ام، مشورت با انسان های خردمند و داشتن اراده قوی در مسیر دست یابی به اهداف، می دانم.»
این دانشجوی برگزیده با اشاره به تجلی فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی در طول سال های انقلاب شکوهمند اسلامی، دفاع مقدس و در جوانان عزیز مدافع حرم، هم چنین جلوه هایی از ایثار و از خود گذشتگی در پزشکان عزیز، پرستاران قهرمان و جوانان و ملت عزیز در همه اقشار اعم از تولید کنندگان، کسبه ها در قالب مدافعان سلامت گفت: «این موج عظیم فرهنگی در جامعه ایران عزیزمان کماکان جریان دارد و این از محصولات و میوه های سبک زندگی و فرهنگ جامعه شیعه است، وبرای ترویج فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی کافی است سبک زندگی زندگی فردی و اجتماعی پیامبراسلام واهل بیت علیهم السلام را در جامعه و اجزای آن ترویج دهیم. بطور علمی در جامعه، لازم است ابتدا شاخصه های فرهنگ شیعی را مشخص کرده، سپس عوامل مؤثر بر ترویج این فرهنگ را شناسایی و مصادیق آن را مورد مطالعه و بررسی قرارداد و پس از آن راه‌کارهای مرتبط با هریک از مصادیق را شناسایی نمود و مشخص‌ کرد که این راه‌کارها باعث ترویج کدام شاخص‌های فرهنگ شیعی می گردد، که بتوان آن را عملیاتی کرد. این خود در جامعه کنونی ما با محیطی مملو از انواع پیچیدگی ها ، تحقیق علمی و همه جانبه ای را می طلبد».

وی در پایان این گفت و گو اظهار داشت:« در این روزها که در قرنطینه خانگی به سر می بریم در کنار رسیدگی به درس های فرزندان و مطالعه و نگارش برخی دستورالعمل های ارتباطات، به بازی با آنها نیز مشغول هستیم، به توصیه های بهداشتی توجه و به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا عمل می‌کنیم. با وجود اینکه همسرم اهل تهران است و هر سال تعطیلات نوروزی را در تهران سپری می کردیم، امسال در تبریز، در خانه مانده ایم تا از خانواده و به سهم خود از جامعه در مقابل انتشار این  ویروس جلوگیری کرده باشیم».

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران