سه شنبه 8 مهر 1399 |

خون شهدای امنیت، پاسدار مرزهای کشور است

17:11:0    1398/11/15 تشریح فعالیت های فرهنگی انجمن پیشکسوتان سپاس در گفت و گو با معاون اجرایی آن؛

خون شهدای امنیت، پاسدار مرزهای کشور است

انجمن پیشکوتان سپاس نهادی غیر سیاسی، غیر دولتی و غیر انتفاعی است که با هدف تکریم و احترام جایگاه شهدا و خانواده آنان؛ تکریم و احترام پیشکسوتان جهاد و شهادت؛ تلاش جهت حفظ و ارتقاء فرهنگ انقلابی- اسلامی و ایثارگری در خانواده پیشکسوتان جهاد و شهادت و تلاش جهت ارتقاء سطح علمی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی پیشکسوتان جهاد و شهادت و خانواده آنان درجامعه بوجود آمد. شروع فعالیت های اجرائی این انجمن به سال 1388باز می گردد که با برگزاری اولین نشست همدلی پیشکسوتان جهاد و شهادت آغاز شد. انجمن پیشکسوتان سپاس، برای وصول به اهداف فوق از طریق سیاست گذاری، برنامه ریزی و انجام تحقیقات در ارتباط با شهدا؛ بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و تجلیل از خانواده آنان؛ ایجاداُخُوت و همدلی بیش از پیش بین پیشکوتان جهاد و شهادت؛ انجام امور انتشاراتی و تولید نرم افزار های کامپیوتری در ارتباط با شهدا؛ تولید آثار هنری در ارتباط با شهدا و برگزاری آموزشهای تخصصی و عمومی در راستای اهداف انجمن پیشکسوتان سپاس اقدام می کند .پایگاه خبری حیات گفت و گویی باحاج آقا بهمن پور، معاون اجرایی انجمن داشته که مشروح آن را در زیر می خوانید

به گزارش پایگاه خبری حیات ،معاون اجرایی انجمن پیشکسوتان سپاس ضمن معرفی این انجمن مردم نهاد گفت:  این انجمن در سال1388 و در غالب یک NGO مردم نهاد شروع به کار کرد که هیچ گونه وابستگی سیاسی و سازمانی به جریانات سیاسی و گروهی در کشور ندارد و بطور مستقل، توسط عده ای از پیشکسوتان جهاد و شهادت راه اندازی شده و در حال فعالیت است.  
جامعه هدف انجمن پیشکسوتان سپاس در گام نخست؛ شهدای معظم و خانواده های گرانقدر حوزه اطلاعات و امنیت هستند. ما چیزی در حدود 5 هزار شهید این حوزه را در کشور شناسایی کرده ایم که در حال حاضر پرونده های همه آنها در حال تکمیل اطلاعات و جمع آوری داده است. هدف فرهنگی ای که ما از جمع آوری اطلاعات این شهدای معظم دنبال می کنیم، بوجود آوردن یک گنجینه اطلاعات از شهدای حوزه اطلاعات و امنیت است که می تواند در آینده کاربری های متعددی برای ما داشته باشد. 
ذکر این نکته ضروری است که از مجموعه این 5000 شهید، بطور مشخص حدود 500 نفر از آنها شهدای حوزه امنیت محسوب می شوند.  
بهمن پور در ادامه خاطر نشان کرد که انجمن، در گام نخست  تمرکز  تولیدات خود را بر روی این 500 شهید بزرگوار گذاشته است که شامل فعالیت هایی چون: جمع آثار و اطلاعات مربوط به این عزیزان از طریق مصاحبه با خانواده های معظم این شهدا و مراجعه به دست نوشته ها و خاطرات، بررسی فایل های تصویری و صوتی در ارتباط با هر شهید و ... است. از این طریق انجمن سپاس تا به امروز توانسته حدود 40 عنوان کتاب درباره 40 شهید بزگوار اطلاعات و امنیت منتشر کرده و حدود 52 عنوان مستند نیز در این رابطه تولید کند که این آثار مستند در جشنواره های مختلف و همچنین شبکه های تلویزیونی صدا و سیما به نمایش در آمده اند.
وی با اشاره به اهمیت آثاری مستندی که در انجمن پیشکسوتان سپاس تولید و عرضه شده اند، با اشاره به برخی از این مستند ها اظهار کرد:  همانطور که گفتم آثار مستند زیادی در این انجمن تا به امروز تولید شده است که هر کدام از کیفیت و اعتبار ویژه ای برخوردار هستند که برای مثال مستند «ضربه نهایی» که درباره «شهید عجب گل»، یکی از شاخص ترین چهره های نفوذی در گروهک فرقان ساخته شده و در جشنواره عمار نیز به نمایش درآمده که با استقبال زیادی مواجه شد. یا مثلا مستند «رویای بی قاب» که از شبکه مستند و شبکه افق به نمایش درآمد و درباره خاطرات همسر «شهید رویایی»، یکی از شهدای امنیتی ماست که در غرب کشور به شهادت رسیدند و این مستند هم بازخورد خوبی از سوی مخاطبان داشته است. 
بهمن پور در رابطه با کتاب های منتشر شده در انجمن سپاس گفت: آثاری که ما در این مجموعه کار کردیم تلاشی بوده برای حفظ نام شهدایی که چندان شناخته شده نیستند و به گمانم از این منظر قدری مظلوم هستند. برای مثال: کتاب «همسفران» روایت های مستندی است درباره زندگی «شهید احمد باقری» که یکی از خدمت کاران اطلاعت و امنیت استان اصفهان بود و در منطقه سیستان و بلوچستان تاثیرات امنیتی بسیار با ارزشی گذاشت. 
وی در دورانی که آنجا مشغول به خدمت بود، یک شبکه امنیتی قدرتمند را بوجود آورد و توانست از این طریق، پاک سازی های بسیار وسیعی را رقم بزند و شاید آنچه امروز در این منطقه می بینیم و شرایط آنجا که بسیار امن شده را باید مدیون این شهید بزرگوار دانست. یا برای مثال دیگر می توانم به زندگی نامه «شهید سید کاظم کاظمی» اشاره کنم که با عنوان «نظیر هور» به چاپ رسید و از بهترین تولیدات انجمن محسوب می شود. ایشان به دلیل اینکه در زمان شهادت عضو شورای عالی، از موسسان اطلاعات سپاه و همچنین  معاون وقت اطلاعات سپاه به شمار می رفت، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. ایشان در زمان انقلاب در حال تحصیل در خارج از کشور بود و به محضی که پیام انقلاب را شنید به کشور بازگشته و با پیروزی انقلاب اسلامی، با پیوستن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شروع به خدمت به کشور و مردم کرد که در نهایت ایشان نیز به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
وی در ادامه تصریح کرد: غیر از حوزه مربوط به شهدا، انجمن فعالیت های دیگری را نیز بطور موازی دنبال می کند که عمدتا پژوهش محور بوده و در ارتباط با موضوعات علمی هستند. در همین راستا انجمن دو کتاب ارزنده در رابطه با موضوع «نفاق»، تحت عنوان « سراب آزادی» و « هژمونی فریب» منتشر کرده است. همچنین یک اثر درباره امنیت بدون مرز منتشر کرده که در رابطه با جنگ داخلی بوسنی است. بطور کل، با توجه به رسالتی که انجمن بر عهده دارد و در اساس نامه آن تصریح شده است، این انجمن در راستای نیل به اهداف کلان خود در زمینه های مختلف فعال بوده و موضوعات متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است. فارغ از حوزه هایی که از آنها به تفصیل یاد شد، برگزاری سه دوره جشنواره فرهنگی - هنری با عنوان «چشمان آسمانی انقاب اسلامی» از دیگر فعالیت هایی است که انجمن به جد پی گیر آن بوده است. 
بهمن پور در ارتباط با موضوع این جشنواره ها گفت: دوره اول این جشنواره عمدتا با موضوع عملکرد سربازان گمنام امام زمان بود. دوره دوم «مقاومت و بیداری اسلامی» و دوره سوم هم «مسابقه عکس اربعین» بود که در ماه محرم امسال برگزار شد. 
وی همچنین اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک فیلم هایی در قالب موضوعات امنیتی کشور (مستند و داستانی) ساخته شود که یکی از چشم اندازهای مهم انجمن در معرفی شهدای حوزه امنیت و اطلاعات کشور هستند و نیاز است که جوانان امروز این مردان بزرگ و گمنام را بهتر بشناسند.
بهمن پور در پایان ضمن درخواست از اصحاب رسانه در جهت رساندن پیام این شهدا به جامعه به کمک نهاد هایی چون انجمن پیشکسوتان سپاس، گفت: تمامی فعالیت هایی که این انجمن در جهت معرفی شهدای امنیت و اطلاعات کشور می کند، با هدف شناساندن این بزرگواران به جامعه و مردم است تا همانطور که گفته شد بویژه جوانان بتوانند از آنان، سرمشق و الگو  بپذیرند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران