جمعه 16 خرداد 1399 |

تاثیر پر رنگ ایران در کنفرانس لاهه

14:21:0    1398/09/11 استقبال از اعضای هیئت ایرانی کنفرانس لاهه در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)

تاثیر پر رنگ جانبازان شیمیایی در کنفرانس سازمان منع کاربرد سلاحهای شیمیایی

مراسم استقبال از جانبازان شیمیایی شرکت کننده در بیست و چهارمین اجلاس سالانه سازمان منع کاربرد سلاح های شیمیایی، شب یکشنبه10آذر1398 با حضور دکتر عادل مهری مدیر کل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر و جمعی از مسئولان و اعضای این مرکزدر فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حیات به نقل از روابط عمومی مرکز دانش پژوهان، در مراسم استقبال از اعضای شرکت کننده در اجلاس سالانه کنفرانس سازمان منع سلاح های شیمیایی،  دکتر مهری مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر ضمن قدردانی از زحمات تمامی اعضای گروه اظهار داشت: من به نوبه خود از طرف همه تشکل ها و همه عزیزانی که به مدت یک سال برای شرکت در این کنفرانس زحمت کشیدند، تشکر می کنم. به عقیده من زحماتی که در این یک سال کشیده شد و اهداف مورد نظر همگی به ثمر نشسته است.
وی افزود: همانطور که از پیش نیز در موارد بسیاری با ریاست عالی بنیاد به توافق رسیده بودیم، بحث های مطروحه در انجمن های اعزامی و نمایشگاه های برگزار شده توسط آنها اهمیت فزاینده ای داشت وآنطور که پیداست در مجامع بین المللی خیلی اثر گذار بوده و توانسته صدای ما را به خوبی به جهان برساند. 
وی در پایان با قدردانی مجدد از تلاش های هئیت اعزامی به "کنفرانس لاهه" افزود: با توجه به هدف گذاری های بنیاد و اهدافی که برای شرکت در این کنفرانس در نظر گرفته شده بود در زمانی مقتضی گروه اعزامی جلسه ای را با حضور ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران خواهد داشت که در روزهای آتی به عزیزان اعلام خواهد شد. 
سپس سجاد قاسمی نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران در سازماندهی تشکل های مردم نهاد فعال در OPCWگفت: در سال 98 ما با برگزای جلسات متعدداز دی ماه سال گذشته در قالب 5 انجمن در حوزه شیمیایی راهی "لاهه" هلند شدیم.
وی افزود: انجمن های «آموزش» ، « بین الملل» « فرهنگی و هنری»،« ارتباطات و انتشارات» و «روابط عمومی» که مدیران آنها با همراهی یک هنرمند کاریکاتوریست و یک نقاش و نگارگر بودند،اعضای هیئت ایرانی حاضر در کنفرانس لاهه را تشکیل می دادند. 
سرپرست گروه اعزامی سجاد قاسمی در ادامه گفت: این کنفرانس باحضور194کشورتشکیل می شود و تمام حاضران در آن متعهد به عدم تولید و استفاده از سلاح های شیمیایی و انهدام سلاح هایی که در اختیار دارند،هستند که تا کنون بیش از 99 درصد سلاح های شیمیایی دنیا با پیگیری های انجام شده در این سازمان منهدم شده است.
رئیس شورای هماهنگی بیست چهارمین کنفرانس جهانی OPCW  گفت: امسال در حوزه بین الملل بطور تخصصی دو ارائه (پرزنتیشن) داشتیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و نشان دهنده این بود که محتوا موثرتر بوده است و جزئیات آن هم برای بسیاری از NGO های حاضر بسیار مهم بوده است. 
وی افزود: موضوع ارائه اول" تاثیر سلاح های شیمیایی بر محیط زیست" و موضوع بعدی که در حوزه حقوق بین الملل ارائه شد؛ ایرادات تخصصی حقوقی بود که به قوانین موجود در اساس نامه سازمان منع سلاح های شیمیایی گرفته شده بود و این دو ارائه، به حق تاثیر بسزایی در انجمن های حاضر در کنفرانس داشتند و نکته با ارزش امسال این است که ارائه ها و بیانیه ها باعث ایجاد رابطه نزدیک تری میان هیئت جمهوری اسلامی ایران و چند کشور قربانی سلاح های شیمیایی شد.
وی در ادامه اظهار داشت: امسال با استفاده از ابزار هنر تلاش کردیم که تاثیر بیشتری بر روی مخاطبانمان بگذاریم و این ایده ما نقش بسزایی در شنیده شدن پیام مان داشت. 
وی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه های تخصصی انجمن ها در حاشیه کنفرانس نیز از دیگر مواردی بود که نقش چشم گیری در توجه به ایده های ما داشت و شاهد این مدعا بازدید ناگهانی آقای "فرناندو آریوس" مدیر کل سازمان جهانی OPCWاز نمایشگاه های ما بود که در دو مرحله و بصورت کاملا رسمی اتفاق افتاد.
وی ضمن تقدیر از وزارت امور خارجه بیان داشت: امسال رابطه ما با وزارت بسیار تنگاتنگ بود و آنها در تمامی مراحل بسیار همراه ما بودند و این هم از دستاورد های دیگر سفر امسال بوده است.
گفتنی است اعضای هیئت ایرانی حاضر در بیست و چهارمین اجلاس سالانه منع سلاح های شیمیاییOPCW عبارتند از :
1.سجاد قاسمی: سرپرست گروه و رئیس شورای هماهنگی 
2.رضوان صالحانی: معاون مدیر کل روابط بین الملل بنیاد
3.علیرضا مزینانی: متخصص محیط زیست
4.سید کمال لوح موسوی:دبیر تشکل جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی
5.رحیم کریمی واحد: عضو هیئت مدیره انجمن دفاع از مصدومین شیمیایی سردشت
6.محمد رضا حاجی پور:مدیر عامل انجمن دفاع از حقوق جانبازان و قربانیان سلاح های شیمیایی استان فارس
7.علیرضاُترکی: مدیر عامل انجمن صلح سبز ایران
8.احمد مومنی راد:نماینده موزه صلح تهران
9. اعظم محمدی:نگارگر و نقاش
10.رشید کارگر: کاریکاتوریست

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :