یکشنبه 11 خرداد 1399 |

14:39:0    1398/09/07 گفت و گو با همسر و فرزند شهید والا مقام، دریادار علی زارع نعمتی فرمانده رشید ناوچه جوشن

یادی از افلاکیانِ خاکی

هفتم آذر ماه هرسال با عنوان روز نیرو دریایی نامگذاری شده است. امام خمینی(ره) این روز را به دلیل رشادت ها و دلاوری های نیرو های دریادل ارتش ایران در جنگ تحمیلی و موفقیت در عملیات مروارید و مقاومت ناوچه پیکان نام گذاری کردند.به مناسبت این روز فرخنده پایگاه خبری حیات، پای گفت و گو با همسر و دختر شهید بزرگوار علی زارع نعمتی، فرمانده ناوچه جوشن که رشادت مندانه در مقابل ناو های جنگی امریکایی ایستاد و به درجه رفیع شهادت نائل شد، نشسته است تا درباره منش، اخلاق و شخصیت آن شهید بزرگوار بپرسد . مشروح این گفت و گو را در زیر می خوانید.

به گزارش پایگاه خبری حیات  ،جنگ تحمیلی و  مقاومت جانانه رزمندگان جان بر کف کشورمان در برابر تجاوزات رژیم تا بن دندان مسلح بعث، بسیاری از سرمایه های انسانی و مادی را از ما گرفت اما به میزانی بس فراتر ؛گنجینه های عظیمی از انسانیت و فداکاری را بر روی ما مکشوف ساخت. در صفحه های زرین تاریخ هشت ساله دفاع مقدس به کرات به نام بزرگ مردانی مواجه می شویم که شجاعت، ایمان ، اخلاص و فداکاریشان هر خواننده ای را متحیر می سازد. تاریخ این سرزمین گره خورده است با نام انسان های آزاده ای که حیات شان با معیار های معمول حیات ما سنجیده نمی شود. تمامی شهدای دفاع مقدس ،بویژه شهدای دریادل نیروی دریایی راه و رسمی از زیستن را به ما آموختند که برای همیشه در یاد و خاطره همه مان باقی خواهند ماند. اگر دلاوری ها و جان فشانی های شهدا نبود، اکنون  هیچ نشانی از ایران و ایرانیت بر پهنه این جغرافیا نمی توانستیم بیابیم. 
شهید علی زارع نعمتی در ۱۷ تیرماه سال ۱۳۳۸ هجری شمسی در خانواده ای مذهبی در شهرستان ساوه چشم به جهان گشود. پدرش در ژاندارمری انجام وظیفه می کرد و از همین رو، «علی» نظم و ترتیب را از پدر آموخت و در دامان پرمهر او، عشق و خدمت به مردم را فرا گرفت.وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و متوسطه و اخذ دیپلم در سال ۱۳۵۵ وارد ارتش شد و به خیل عظیم دریادلان نیروی دریایی پیوست.شهید نعمتی تحصیلات عالیه خود را در کشور ایتالیا به پایان رساند و در سال ۱۳۵۹ به درجه ناوبان دومی مفتخر شد.او در سال ۱۳۶۰ به وطن بازگشت و با اشتیاق، خدمت در ناوچه همیشه قهرمان جوشن، را در منطقه دوم دریایی بوشهر برای خود برگزید و به عنوان فرمانده دوم این شناور، راهی جنوب شد. شهید علی زارع نعمتی برای همه ملوانان قهرمان جوشن دوستی صمیمی و رازدار بود، چنان که به گفته همرزمانش؛ بچه های ناوچه جوشن در همه اوقات مشکلات و گرفتاری های خود را تنها با او در میان می گذاشتند و از او استمداد می طلبیدند.
ناخدا علی نوری، هم رزم و هم دوره این دریا دل شهید، با اشاره به اهمیت انقلاب اسلامی برای وی، بیان داشت:او  در سال 57 رویدادهای انقلاب اسلامی را در ایتالیا پی می گرفت، به طوریکه هربار که وارد یکی از بندر های خارجی می شدیم بی درنگ به سراغ روزنامه ها می رفت و با دقت اخبار مربوط به ایران و انقلاب اسلامی ، بویژه خبر هایی در ارتباط با حضور امام(ره) در فرانسه را مطالعه می کرد. 
وی با اشاره به هوش و ذکاوت سرشار این شهید بزرگوار می گوید: زارع از همه ما جدی تر و جلوتر بود و به دیگران هم کمک می کرد. بسیار مردمی بود، آنچنانکه هرکس حتی اگر از قبل با وی آشنایی نداشت با همان برخورد اول جذب اخلاق و گشاده رویی اش می شد و علاوه بر اینکه شاگرد اول دوره بود، رهبری گروه ایرانی را برعهده داشت و این در حالی بود که ما توسط او همبستگی خود را با انقلاب اسلامی و نهضت مردمی به سفارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کردیم.
به گفته شهناز رحیمی لطف پور،همسر شهیدزارع، صداقت و اخلاص از ویژگی های بارز این شهید بزرگوار بود. وی  در این گفت وگودرباره آشنایی و ازدواجش با این دریا دل شهید به ما گفت:از کودکی همدیگر را می شناختیم و دوستان خانوادگی بودیم و این آشنایی دیرینه نهایتا منجر به ازدواج شد. ازدواج ما در شهریور سال 62 اتفاق افتاد که حاصل این ازدواج یک دختر است. 
رحیمی لطیف پور از آخرین شب دیدار همسرش قبل از شهادت می گوید و اینکه وی تا چه میزان در انجام وظیفه ثابت قدم و مخلص بود : آخرین دیدار ما هر لحظه برایم تداعی می شود. فرزندم در تب می سوخت و من دلشوره و اضطرابی عجیب داشتم. با علی تماس گرفتند و ماموریتی ویژه را به وی ابلاغ کردند. من بیشتر نگران شدم. برای اولین بار از وی خواستم که به این ماموریت نرود چون تازه از ماموریت باز گشته بود . ولی او با کمال میل این  ماموریت را قبول کرد. با این حال به من تاکید می کرد که مراقبت دختر 3 ساله مان باشم.
همسر شهیدزارع در پایان گفت: عاشقانه به همسرم افتخار می کنم. همسرم و دیگرشهدا جان خود را فدای امنیت کشور کردند، آنها صادقانه رفتند ولی امروز کمتر قدردانشان هستیم.
رویا زارع نعمتی تنها دختر این شهید بزرگوار که در حال حاضر دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی است نیز به تاثیر شخصیت و منش پدر بر زندگی و موفقیت های تحصیلی اش اشاره کرد و گفت: موفقیت هایم را اول از همه لطف خدا  و  دوم کمک های معنوی پدرم و  حاصل فداکاری های مادرم می دانم.
وی که در زمان شهادت پدرش 3 سال بیشتر نداشته است از تصویر ذهنی خود و آنچه در ناخوآگاه اش از پدر ساخته می گوید: من خاطره ای از ایشان به یاد ندارم و تمام تصورات ذهنی من حاکی از شنیده هایم است،آنطور که همه می گویند پدرم فردی بسیار با اخلاق، با استعداد و با محبتی بوده اند، خلقیات ایشان همه جا سرآمد بوده و نقطه برجسته شخصیت ایشان است. در محیط کار متخصص و در اجتماع حسن خلق و آداب نزاکت داشتند و همه اینها نشان دهنده شخصیت والای ایشان بوده است.
فرزند شهید زارع به اهمیت فرهنگ ایثار و شهادت اشاره کرد و رشد و بالندگی این خصلت والای انسانی را مرهون ارزش های انسانی ای دانست که در وجود شهید زارع به تمامی جلوه گر بود. به عقیده او نوع تربیت از دوران کودکی، در بستر خانواده و صداقت و وفاداری در رفتار و عمل که در جامعه شکل پویا تری به خود می گیرد می تواند باعث فرهنگسازی روحیه ی ایثار باشد.
رویا زارع فرزند شهید علی زارع در پایان بر اهمیت پاسداشت خون شهدا تاکید کرد و گفت:  ما همیشه باید قدر دان خون شهدا باشیم. شهدا بهای سنگینی  برای حفظ وطن داده اند ،ارزش گذاری شهدا  ارزش گذاری برای انقلاب است،مردم و مسئولان فداکاری های آنها را حفظ کنند، چراکه شهدا از بزرگترین حق خود  یعنی حق حیات گذشتند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :