جمعه 20 تیر 1399 |

جشنواره ایثار، فرصتی طلائی برای فیلم سازانی با دغدغه های اخلاقی است

12:59:0    1398/07/28 گفت و گو با بهزاد شاهین پور برنده جایزه اول کارگردانی جشنواره ایثار

جشنواره ایثار، فرصتی طلائی برای فیلم سازانی با دغدغه های اخلاقی است

حیات: سومین دوره از جشنواره ملی ایثار ، بعداز ظهر روز دوشنبه 22 مهر ماه ، در ایوان شمس شهرداری تهران برگزار شد. در پایان این جشنواره در چند بخش مختلف جوایزی به هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره اهدا شد که لوح افتخار و جایزه اول بخش کارگردانی فیلم به مشتری ساخته ، بهزاد شاهین پور، تعلق گرفت، به همین بهانه پایگاه خبری حیات گفت و گویی را با وی انجام داده است که در زیر می خوانید.

به گزارش پایگاه خبری حیات ،«بهزاد شاهین پور» از کارگردانان خوش ذوقی است که این روز ها بخاطر کسب مقام اول کارگردانی در جشنواره ایثار بر سر زبان دوست داران فیلم کوتاه افتاده که هنوز تجربه ای در ساخت فیلم کسب نکرده اند. به واقع شاهین پور نماینده تمام فیلم اولی ها محسوب می شود . کسانی که در اقصی نقاط کشور آرزوی ساخت یک اثر سینمایی، هر چند کوتاه دارند اما صد ها نوع دلهره و اضطراب مانع آن می شود که خیلی از آنها موفق شوند آروزوی خود را جامه عمل بپوشانند. در اینجا ما با چهره ای موفق در این زمینه گفت و گو می کنیم، کسی که بنا به گفته خودش، با وجود انواع مشکلات، با روز ها و شب ها تلاش بی وقفه، در نهایت موفق شد کار خود را به ثمر برساند و محصول این تلاش بی وقفه را هم برداشت کرد. کسب عنوان اول کارگردانی از یکی از مهمترین جشنواره های سینمایی کشور. وی رتبه اول کارگردانی را برای ساخت فیلم « مشتری» که بنا به گفته خودش پیامش را مستقیم و بدون طفره روی به مخاطب اش می دهد، بدست آورد و از این اتفاق بسیار خشنود است. شاهین پور می گوید پس از نوشتن پلات فیلم نامه ، شش ماه تمام با یک هیئت هفت نفره روی فیلم نامه کار کردیم ، در طول این شش ماه کار دائم، جرح و تعدیل  های فروانی در فیلم نامه وارد شد و در نهایت فیلم نامه آماده تصویر برداری شد. به گفته این کارگردان جوان نخستین بار فیلم نامه توسط حوزه هنری استان زنجان تایید شد اما بعد از آن چند بار به آن ایراد گرفته شد اما در نهایت حوزه هنری استان با مشایعت و کمک های فراوان خود منجر به ساخته شدن این فیلم شد. وقتی از او درباره موضوع فیلم اش سوال کردیم گفت که علاقه زیادی دارد بر روی موضوعات ظریف اخلاقی کار کند. چیز هایی که در جامعه ما نادیده گرفته می شوند اما به عقیده او همین مسائل ظریف اخلاقی است که تاثیرات عظیم روی جامعه می گذارند. او معتقد است که اگر جشنواره هایی مثل جشنواره ایثار بوجود بیایند و سیاست شان تاکید بر محتوای آثار باشد، ما شاهد آثار بسیار زیبنده ای هستیم که شان سینمای ایران و بخصوص فیلم کوتاه را بالا می برد.  


جشنواره فیلم ایثار محمل مناسبی برای کارگردان هایی است که دغدغه طرح مسائل انسانی و اخلاقی را دارند
به عقیده شاهین پور جشنواره ایثار سنگ محک خوبی است برای فیلم سازانی که در حوزه محتوا بطور جدی کار می کنند و تاکیدشان چندان بر فرم گرای نیست. اخیرا در جشنواره های داخل شاهد اهمیت پیدا کردن فیلم نامه های « پایان باز» هستیم، من فکر می کنم که این روند خوبی نیست، چرا که اثر هنری باید پیام داشته باشد و پیام خود را ، البته نه بصورت شعاری و کلیشه ای، بلکه کاملا اثر گذار و هنرمندانه، به مخاطب خود انتقال دهد. جشنواره فیلم ایثار بخاطر هدفی که دنبال می کند و سعی در ترویج ارزش های انسانی و اخلاقی دارد محمل بسیار مناسبی برای کارگردان هایی است که دغدغه طرح مسائل انسانی و اخلاقی را دارند، در ادامه وی به موضوع جشنواره امسال اشاره کرد و گفت، موضوع ایثار اجتماعی که امسال، جشنواره به عنوان موضوع فیلم کوتاه انتخاب کرده بود نشان دهنده همین دغدغه سیاست گذاران جشنواره در مورد مسائل ارزشی و اخلاقی در جامعه است.

 
متولیان فرهنگی باید فضا را برای بچه های خوش قریحه ای که می خواهند فیلم اولشان را بسازند فراهم تر کنند
این فیلم ساز جوان به کمبود امکانات در شهرستان های و مراکز استان ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه فیلم اولی ها بخاطر نداشتن رزومه کاری ، بخصوص در شهرستان ها نمی توانند از تجهیزات فنی مناسب برخوردار باشند و متولیان امور مثل حوزه هنری و کانون سینماگران جوان نیز در بیشتر استان ها از لحاظ تجهیزات ضعیف هستند و یا به سختی در اختیار فیلم سازان علاقمند قرار می دهند. وی از سازمان سینمایی و حوزه هنری درخواست کرد که فضا را برای بچه های خوش قریحه ای که می خواهند فیلم اولشان را بسازند فراهم تر کنند. وی در پایان ضمن تشکر از دست اندرکاران و مسئولاین حوزه هنری، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر برگزار کنندگان جشنواره بین المللی فیلم ایثار که در ساخته شدن فیلم اش بسیار تاثیر داشته است گفت که باعث خرسندی و افتخارش بوده که در جشنواره ای حضور یافته که چندین تن از بهترین فیلم سازان و هنرمندان عرصه فیلم کوتاه در آن شرکت کرده بودند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران