سه شنبه 1 بهمن 1398 |

11:16:0    1398/07/20 عضو هیئت رئیسه شرکت گیتی تک البرز در گفت و گو با حیات عنوان کرد:

در طراحی و تولید تجهیزات توانبخشی به خود کفایی رسیده ایم

حیات: شرکت گیتی تک البرز، یکی از تولید کننده های قدرتمند ادوات و تجهیزات توانبخشی در «پنجمین نمایشگاه بین المللی تخصصی تجهیزات و خدمات توانبخشی معلولین ،جانبازان و سالمندان»که از 9 تا 12 مهرماه98 همزمان با روز جهانی سالمندان در مجتمع نمایشگاهی گفت وگو، جنب بوستان گفت وگو برگزار شد حضور پر رنگی داشت. این تولید کننده که سال هاست در زمینه طراحی مدل های بروز ویلچر فعال است تا به حال توانسته نظر بسیاری از پخش کننده های مطرح را به خود جلب کند، امروز این شرکت خود به عنوان طراح، تولید کننده و پخش کننده محصولات اش در بازار فعال است و به گفته «بهزاد طولابی»از مهندسین ارشد این شرکت در مقایسه با سایر شرکت های رقیب پیشتاز است. پایگاه خبری حیات به بهانه حضور این شرکت در نمایشگاه ای. آر.دی با وی گفت و گویی داشته که در زیر می خوانید.

به گزارش پایگاه خبری حیات ،یکی از غرفه های پر رفت آمد در پنجمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات توانبخشی ، شرکت "گیتی تک لبرز"  بود که توانست اکثر محصولاتِ جدید خود را در این نمایشگاه عرضه کرده و در معرض دید عموم قرار دهد. بنا به گفته "بهزاد طولابی"، عضو هئت مدیره و مهندس ارشد این شرکت ، دلیل استقبال از تولیدات شرکت او، وجود ایده های نو می باشد. به عقیده طولابی در این زمینه سال ها تنها واردات حرف اول را می زد و به دلیل نبود زیر ساخت های موجود متولیان امور ترجیح می دادند که این تجهیزات را از خارج ( بخصوص کشور آلمان) وارد کنند. 


بهینه نبودن و توجه نکردن به وضعیت اقلیمی کشور از مشکلات ویلچر های وارداتی است
از نظر وی یکی از مشکلات عمده واردات ، مثلا ویلچر، که نرخ تقاضای آن بیشتر از هر کالای دیگری است ، بهینه نبودن و توجه نکردن به شرایط بومی و اقلیمی کشور ما بوده است. او می گوید که ایران کشوری است با چهار اقلیم ( گرم و خشک، معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی و گرم و مرطوب) و عدم توجه به این اقلیم های آب و هوایی باعث می شود که با مشکلات زیادی روبرو شویم، در وهله اول ممکن است از خودمان بپرسم که اصلا آب و هوا چه ارتباطی با مثلا یک ویلچر دارد که یک وسیله است. اما اینطور نیست، مثلا لاستیک ویلچر های وارداتی همه از یک جنس هستند اما این لاستیک ها در مناطق گرم سیری مثل استان های جنوبی کشور بیش از یک سال دوام ندارد،  اما در تهران هیچ گاه اتفاقی برای آن نمی افتد. یا مثلا اگر در روستایی دور افتاده معلول یا جانبازی چرخ ویلچرش پنچر شود چه باید بکند؟ در حالی که در تهران هر کیلومتر یک پنچر گیری است که برایش مهم نیست لاستیک ویلچر تعمیر کند یا لاستیک ماشین. به گفته طولابی اینها تنها نمونه های کوچکی است از ضرورت و اهمیت توجه به آنچه که او آن را «مناسب سازی جامعه محور» می نامد. 
عضو هیئت رئیسه شرکت گیتی تک البرز در ادامه به فاکتور مهم دیگری در ساخت ویلچر ، علاوه بر مناسب سازی اشاره کرد. میمیک بدن فرد معلول؛ وی با معرفی یک نمونه از ویلچر های تازه طراحی شده  که امکان جابجایی دسته، بدنه و لاستیک در آن تعبیه شده است گفت که این مشکل را هم به اینصورت می توان حل کرد. طولابی نیز با اشاره به مقرون به صرفه نبودن ویلچر های فول آپشن و تمام اتومات تولید آن در تیراژ بالا، معتقد است در زمینه طراحی و ایده پردازی باید دائم با جامعه هدف خود در ارتباط بود و نو آوری در تولید، به روز کردن ایده ها، و توجه و اهمیت زیاد به مسائل اقلیمی و جغرافیایی را لازم و ضروری برای هر تولید کننده ای دانست.


صنایع تولید ویلچر هنوز در وزارت صنایع و معادن زیر مجموعه فلز کاری محسوب می شود نه صنایع پزشکی
وی درباره جایگاه صنعت ویلچر سازی انتقاد هایی را مطرح کرد و بیان داشت: صنایع تولید ویلچر هنوز در وزارت صنایع و معادن زیر مجموعه فلز کاری محسوب می شود نه صنایع پزشکی. این بسیار عجیب است چون بحث فلز کاری مربوط به ساخت در و پنجره و اسکلت سازی می شود نه تولید شی ای مثل ویلچر با این میزان از پیچیدگی. در پایان بهزاد طولابی بر اهمیت توجه به این صنعت از سوی وزارت صنایع و سفارش دهندگان کلان انگشت گذاشت و گفت که اگر می خواهیم حجم عمده ای از ارز به خارج از کشور منتقل نشود، آن هم برای چیزی که به راحتی خودمان توان تولیدش را داریم باید به شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند بهای بیشتری داد. باید که تولید برای تولید کننده توجیه اقتصادی داشته باشد و سودآور هم باشد وگرنه چرا اصلا تولید کننده بخواهد سرمایه خود را به خطر اندازد. او با اشاره به برپایی نمایشگاه بین المللی تخصصی تجهیزات و خدمات توانبخشی معلولین ،جانبازان و سالمندان، ابراز امیدواری کرد که توجه بیشتری از سوی دولت به سمت تولید کنندگان تجهیزات و خدمات توانبخشی معلولین و جانبازان و سالمندان شود. 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :