یکشنبه 22 تیر 1399 |

16:50:0    1398/05/19 وقتی اراده پولادین یک نیازمند را به حامی تبدیل می‌کند

توانیتو، راه همواری برای زندگی معلولین و جانبازان

حیات:بیش از یک‌میلیون و 300 هزار معلول در کشور زندگی می‌کنند و بین 10 تا 15 درصد از جمعیت کشور را افراد معلول و کم‌توان جسمی ـ حرکتی تشکیل می‌دهند و این در حالی است که در صورت رعایت نکردن مناسب‌سازی؛ اماکن و مبلمان شهری، بزرگ‌ترین گروه اقلیت جامعه یعنی معلولان و جانبازان عزیز از حقوق شهروندی خود بی‌نصیب شده و برای حضور در اجتماع با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری حیات، منظور از مناسب‌سازی، آماده‌سازی محیط برای استفاده افراد کم‌توان جسمی و معلولان و جانبازان عزیز است تا بتوانند مانند افراد عادی از امکانات محیط‌های شهری استفاده کنند. این موضوع در راستای رعایت تساوی حقوق شهروندی افراد مطرح است. مناسب‌سازی، محیط را  برای همه افراد ازجمله معلول، نابینا، خانم باردار، سالمند،افراد جانباز،ایثارگر و یا حتی کسی که درد مفاصل دارد آماده می‌کند تا در جامعه حضور مؤثر داشته باشند.

در زمینه مناسب‌سازی؛ تنها برخی از اماکن محیط شهری آماده‌شده است. در این میان جوان توانمند کرجی که هرگز راه‌‌رفتن را تجربه نکرده است نرم‌افزاری را طراحی می‌کند تا توان یابان (معلولان،جانبازان و غیره) بتوانند همچون افراد عادی در جامعه از حقوق شهروندی خود بهره‌مند شوند. وی که در همه این سال‌ها مانند یک دونده دوی سرعت دویده است تا به خواسته‌هایش برسد.باوجوداینکه فقط 2 درصد از بدنش کار می‌کند  و دارای  ۹۸ درصد معلولیت ناشی از بیماری SMA  است اما بیش از 200 سایت طراحی کرده، یک تیم 12 نفره را رهبری می‌کند و مهم‌تر از همه این‌ها با ناامیدی و تسلیم شدن، بیگانه است . نام او وحید رجب لو ست. او در حال حاضر نیز یک استارتاپ ویژه برای معلولین تولید کرده است که با توسعه آن معلولین و جانبازان عزیز می‌توانند دنیای آرام‌تر و راحت‌تری داشته باشند. او بنیانگذار استارت‌آپ توانیتو است که استارتاپ طراحی‌شده می‌تواند بخشی از مشکلات جانبازان را حل کند.

معلولیت باعث خانه‌نشینی من نشد
وحید رجب لو بنیان گذار استارتاپ توانیتو در گفت‌وگو با خبرنگار حیات گفت:من دارای معلولیت 98 درصد شدید هستم و تنها می‌توانم از دست راستم برای گرفتن موس،موبایل و قاشق غذاخوری حرکت بدهم. معلولیت عامل خونه نشین شدن من نشد بلکه عامل پیشرفت من شد و این عامل پیشرفت یا پسرفت بودن بستگی به نگاه من دارد که من توانستم این عامل را به‌عنوان فرصتی برای پیشرفت خودم تبدیل کنم چراکه اگر فرد عادی این آپ را راه می‌انداخت بیشتر به نیاز خود توجه می‌کرد و آن را اجرا می‌نمود و تأثیرگذاری زیادی نداشت.
وی در پاسخ به این پرسش ما که با توجه به داشتن 98 درصد معلولیت در کسب این مهارتی که اکنون دارد با چه مشکلاتی روبرو بوده است بیان کرد: با توجه به شرایط جسمی تحصیلاتم را نتوانستم ادامه دهم، چون مدارس ثبت‌نامم نمی‌کردند بنابراین تا دوم دبیرستان بیشتر نخواندم و همان هم غیرحضوری. بعدازآن پای کامپیوتر نشستم و خودآموز برنامه‌نویسی یاد گرفتم و وارد بازار کار شدم. زبان‌های تحت وب را یاد گرفتم و 13 سالی است که  با کامپیوتر کارآی تی می‌کنم و قبل از کار استارآپ؛برنامه‌نویس و آزاد بودم.
رجب لو در رابطه با راه‌اندازی این استارتاپ گفت:در اوایل سال 94نرم‌افزار همیار مهر را تأسیس کردم و سپس افرادی که تا آن تاریخ به خودم خدمات می‌دادند را عضو سایت کردم و این افراد از طریق این سایت توانستند با پیدا کردن توان یاب تماس و درخواست داشته باشند و بعد از مدتی این ایده را جدی‌تر دنبال کرده و توانستم تیم موردنظر خود را پیدا کنم که در حال حاضر این استارتاپ بانام توانیتو به معلولین خدمات ارائه می‌دهد. 

رزو محل مناسب «توان یابان» درخانه
وی در رابطه با خدمات «  توانیتو » گفت: این استارتاپ شامل خدماتی از جمله: آرایشگاه،خدمات توانبخشی،فروشگاه لوازم توانبخشی اعم از ویلچر،عصا و...است.

مدیر توانیتو ادامه داد:چنین استارتاپی  تاکنون وجود نداشته و من به وجود آورنده آن هستم و به مدت یکسال به طول انجامید تا برنامه‌ی آن را بنویسم.

وی اظهار کرد:عضویت در توانیتو، هم برای ارائه‌دهندگان خدمات درآمد دارد وهم خیال افراد معلولی چون من راحت می‌شود چراکه به‌راحتی می‌توانند در خانه، محل موردنظر مناسب رفت‌وآمد خود را رزرو کنند.

رجب لو با اشاره به این‌که بهره‌برداری از این استارت از 3 ماه پیش تاکنون انجام‌شده است گفت:هر3ماه یکبار هم بخش جدیدی به آن اضافه می‌شود و هدف نهایی استارت آپ این است که معلول‌های داخل خانه که ذهنیت حذف شدن را از جامعه دارند با این آپ دیگر چنین ذهنیتی نخواهد داشت و اگر فرد بخواهد به بیرون،مسافرت،رستوران و غیره برود یا بخواهد جایی مشغول به کار شود از طریق این آپ این موارد را انجام دهد.

وی تصریح کرد:تا 9 ماه دیگر استارت آپ قرار است تفکیک بین معلولیت با دیگر اعضای جامعه را از بین ببرد.

مدیر استاتاپ توانیتو ادامه با استقبال از ارتباط و همکاری با بنیادشهید و امور ایثارگران گفت: در تعامل با بنیاد می‌توانیم کارت جانبازان عزیز را در سامانه تعریف کنیم تا این عزیزان بتوانند از کدهای تخفیف تعریف‌شده برای فروشگاه‌ها،مراکزومحصولات توانبخشی و غیره خود بهره‌مند شوند.

وی افزود:ثبت‌نام در توانیتو بسیار آسان است وتوانمندان عزیز می‌توانند با وارد شدن به سایت tavanito.com اقدام به ثبت‌نام خود کنند.

انتهای پیام/

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران