یکشنبه 27 مرداد 1398 |

اولویت شهرداری تهران حمایت از ایثارگران است

1397/11/15 مشاور امور ایثارگران شهرداری تهران:

جامعه ایثارگری ورای نگاه های سیاسی است

حیات: مشاور امور ایثارگران شهرداری تهران با اشاره به سالروز انقلاب شکوهمند اسلامی، شهدا را مایه فخر و جاودانی ارزش های کشور خواند و به تشریح عملکرد شهرداری در حوزه ایثارگران پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری حیات، رضا جلالی در نشست خبری گزارش عملکرد یک ساله بخش ایثارگران شهرداری گفت: از زمانی که سمت مشاور امور ایثارگران شهرداری تهران را قبول کردم تا کنون بیش از 45 هفته گذشته که توانسته ایم با بسیاری از جانبازان و ایثارگران شهر تهران دیدار داشته باشیم و از نقطه نظرات آنها بهره مند شویم.

این جانباز 70 درصد به تشریح برنامه های اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران پرداخت و اذعان کرد: طی این مدت در محورهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین دیدار با خانواده های هدف، اقدامات بسیاری انجام داده ایم. از یک سو تلاش داشتیم فرهنگ ایثار در نسل های بعدی نشر پیدا کند و آنها درک درستی از ارزش های انقلاب پیدا کنند و از جهتی دیگر تلاش کردیم پای درد دل و خواسته های خانواده ایثارگران بنشینیم و در حد توان مطالبات آنها را تامین کنیم.

جلالی با انتقاد از نگاه های سیاسی برخی از مسئولان به جامعه ایثارگری تصریح کرد: مسئولان و گروه های سیاسی نباید به جامعه ایثارگری به عنوان صندوق رای نگاه کنند و از آنها برای رسیدن به مقاصد خود سواستفاده کنند. چراکه ایثار ارزشی بالاتر از سیاست دارد و ما از روز اول عهد کردیم که وارد میدان مین سیاست نشویم و تمام هم و غم خود را برای جامعه هدف بگذاریم.

این رزمنده دوران دفاع مقدس با اعلام تشکیل واحد شهید برای برگزاری کنگره شهدا گفت: در مناطق 22 گانه و همچنین نواحی 137 گانه تهران کنگره شهدا به شکل منظم در حال برگزاری است. این کنگره ها از سوم خرداد، همزمان با سالروز فتح خرمشهر تا همین امروز در حال اجراست. به جای این که در کنگره ها فقط به موارد سطحی توجه کنیم 90 درصد از تمرکز خود را به محتوای فعالیت شهدا در طول زندگی شان داده ایم تا بتوانیم مفاهیم ایثار و شهادت را به درستی به مردم انتقال کنیم.

جلالی در پاسخ به این سوال انتقادی که شهرداری برای مناسب سازی مبلمان شهری در خصوص جانبازان چه اقداماتی انجام داده است؟ بیان کرد: این که بخواهیم مشکلات چندین سال گذشته را به عملکرد یک ساله مان ربط دهیم کار درستی نیست. برخی از افراد فقط نیمه خالی لیوان را می بینند و از کارهای انجام شده خبر ندارند. بهتر است این افراد بدانند که در حال حاضر از مجموع 150 ایستگاه مترو در سطح شهر تهران 81 ایستگاه برای استفاده معلول و جانبازان مناسب سازی شده است. این را نباید فر اموش کرد که ایستگاه های مترو تهران بیش از بیست سال است که طراحی و احداث شده اند و ما نمی توانیم در مدت زمانی کوتاه دست به تغییر تمامی ان ها در راستای مناسب سازی شهری برای معلولان و جانبازان بزنیم.

وی ادامه داد: در کمیته معیشت و مطالبات تمام وقت خود را برای حمایت و تامین نیازهای خانواده ایثارگران گذاشته ایم، به جای این که در ساختمان شهرداری بنشینیم تا ایثارگران برای انجام امور اداری خود به ما مراجعه کنند این ما هستیم که به سراغشان می رویم و مطالبات آنها را پیگیری می کنیم. با وجود این باید قبول کنیم هنوز کارهای بسیاری برای انجام دادن وجود دارد که نیاز به زمان و تامین مالی داریم.

مشاور امور ایثارگران شهرداری تهران گفت: ما نه به دنبال سیاه نمایی عملکرد دیگران هستیم و نه می خواهیم که اقدامات خود را بیش از اندازه بزرگ کنیم، بلکه باید واقعیت ها را ببینیم و الا در حل مشکلات عاجز خواهیم ماند. این که فقط خواسته ها و مطالبات را فریاد بزنیم کار درستی نیست چراکه همه مدیران با بررسی منابع مالی، امکانات موجود و همچنین میزان بدهکاری های باقی مانده از سال های گذشته اقدام به برنامه ریزی و حل مشکلات می کنند.

جلالی با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان هم گفت: در این قانون اعلام شده بود فقط افرادی می توانند بعد از سن بازنشستگی مشغول به کار باشند که یا جانباز بالای 50 درصد باشند و یا سابقه اسارت آنها بیش از 3 سال باشد. از زمان اجرای این قانون بسیاری از افراد به خصوص در شهرداری تهران بازنشسته شدند که نمونه بارز آن آقای افشانی شهردار سابق تهران است. اما سوال این است که چرا برخی از افراد در دستگاه های اجرایی مستثنی شده اند و همچنان به کار خود ادامه می دهند.

وی با اشاره به گلایه رهبری در خصوص همسان سازی قبور شهدا گفت: با این که بسیاری از قبور شهدا در بهشت زهرا (س) قرار دارد اما سازمان بهشت زهرا (س) فقط مسئولیت حفاظت فیزیکی از قبور شهدا را دارد.

این جانباز 70 درصد دوران جنگ در خصوص شغل های همتراز ایثارگران هم اذعان کرد: این قانون از سال 74 به تصویب رسید. از آن زمان این قانون برای 279 نفر در شهرداری تهران به اجرا درآمد که در تیرماه سال جاری به یکباره متوقف شد. من هم بارها به اجرای این قانون گله داشتم و بر این باور بودم که یا قانون مذکور نباید اجرا می شد و یا باید به طور کامل اجرا شود تا گله ای در این باره وجود نداشته باشد.

جلالی با اشاره به برخی از فعالیت های درمانی شهرداری تهران برای ایثارگران هم گفت: در نظر داریم با راه اندازی مرکز مشاوره شمیم ایثار به جانبازان اعصاب و روان کمک های بیشتری کنیم تا آنها شرایط بهتری برای زندگی کردن داشته باشند. چراکه این دسته از جانبازان از مظلوم ترین اقشار جامعه ایثارگری محسوب می شوند. از سوی دیگر مقرر کردیم که جانبازان اعصاب و روان بتوانند از خدمات دندانپزشکی هم استفاده کنند. این خدمات درحالی ارائه می شود که هزینه های دندانپزشکی بالاست و بیمه ها آن را تحت پوشش خدمات درمانی خود قرار نمی دهد.

جلالی در خصوص تسهیلات ارائه شده از سوی شهرداری هم گفت: تمام تسهیلات شهرداری فقط به ایثارگران تحت پوشش این سازمان ارائه می شود و به دلیل کمبود منابع مالی اعلام کردم تمامی ایثارگران تحت پوشش شهرداری باید فقط 10 میلیون تومان وام بگیرند و هیچ فرقی بین آنها قائل نشدیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :