جمعه 3 اردیبهشت 1400 |

سالروز شهادت استاد نجات الهی/ نور علم و سرخی خون شهید

01:37:0    1399/10/03

سالروز شهادت استاد نجات الهی/ نور علم و سرخی خون شهید

۵ دی ماه ۱۳۵۷ هفتمین روز تحصن دانشگاهیان و جمعی از اساتید دانشگاه تهران در اعتراض به تعطیلی و ورود گارد نظامی به دانشگاه‌ ها در خیابان ویلا، ساختمان کاخ وزارت علوم و آموزش عالی در حال برگزاری بود.

استاد جوان 24 ساله دانشگاه پلی تکنیک در همه فعالیت های مبارزاتی علیه رژیم پهلوی حضوری فعال داشت. دوم دی ماه نیز دهها تن از اساتید دانشگاههای مختلف تهران از اعضای سازمان ملی دانشگاهیان ایران در طبقه ششم وزارت علوم و آموزش عالی تحصن و با صدور اطلاعیه ای ضمن اعلام همبستگی خود با مردم ستمدیده کشور و برای جلب توجه جهانیان به جنایات شاه خواست های خود را به شرح زیر اعلام کردند.

تأثیرات گسترده این تحصن که با حمایت مردم نیز همراه بود موجب رسوایی بیشتر رژیم گردید. در پنجمین روز دی صدور نفت ایران با اعتصابات کارکنان صنعت نفت در جزیره خارک که تنها پایانه صدرو نفت کشور بود کاملاً قطع شد و همین روز سومین روز تحصن در وزارت آموزش عالی بود.

ناگهان خبر تأسف باری با سرعت در تهران پخش شد حدود ساعت ۳۰ :۲ به سوی استادان متحصن آتش گشوده شد و یکی از آنان مجروح شد و سپس در بیمارستان به شهادت رسید.

«استاد  کامران نجات‌الهی» استاد جوان دانشگاه و از اعضاء سازمان ملی دانشگاهیان ایران در حالی که مشغول سخنرانی برای متحصنین بود،هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید. 

شاهدان عینی بیان کردند که هنگامی که یکی از استادان بسیار جوان دانشگاه پلی تکنیک به نام کامران نجات الهی که تنها ۲۴ سال داشت در بالکن طبقه ششم حاضر شد به ضرب گلوله مجروح گشت و پس از انتقال به بیمارستان با وجود تلاش پزشکان به شهادت رسید.

دقیقا مشخص است که این جنایت از پیش تعیین شده و نشانه گیری بر اساس شناخت و جهت بوده است و از یکی از ساختمانهای دورتر از محل توسط یک تیرانداز ماهر انجام داده شده است زیرا استاد نجات الهی در فاصله چند متری لبه بالکن بوده است .

این جنایت به دلیل تاثیر زیاد آن،ارکان نظام را سردرگم کرده بود و ساواک با این عمل می خواست به تحصن پایان دهند و همچنان به باز نمودن دانشگاه تن ندهند اما با وجود این جنایت تحصن ادامه یافت. 

در مراسم تشییع پیکر استاد شهید نجات‌اللّهی، هزاران نفر حضور یافتند و نام آن شهید به یکی از چهره‌های شاخص در پیروزی انقلاب اسلامی مبدل شد و خیابان ویلا (محل شهادت وی) پس از انقلاب اسلامی به نام «استاد شهید نجات‌اللّهی» نام گذاری شد.


در میان دادها،  فریادها              اولین قربانی استادها
نور علم و سرخی خون شهید        هاله زد بر گور او سرخ و سفید
هر که در راه خدا قربان شود           بر سر خوان خدا مهمان شود
 

انتهای پیام/ 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران