سه شنبه 28 اردیبهشت 1400 |

فرهنگ ایثار و شهادت رکن اصلی بسیج است

13:43:0    1399/09/02 سرهنگ فریبرز خزایی (فرمانده بسیج بنیاد شهید و امور ایثارگران)

فرهنگ ایثار و شهادت رکن اصلی بسیج است

 

 

من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدو الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا (در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستاده‌اند. برخی از آنان به شهادت رسیدند و برخی از آن‌ها در همین انتظارند و هرگز عقیدة خود را تبدیل نکردند.) (سوره احزاب، آیه 23)


بی‌گمان تأسیس و تأثیرات شگرف و بی‌بدیل بسیج مستضعفان، به مثابه رویدادی عظیم و اعجازگونه در تاریخ انقلاب اسلامی، از اختصاصات خاص جامعه اسلامی در ایران طی چهار دهه اخیر، ثمرات و برکات عالی و عظیم حضور این شجرة طیبه در همه شئون و ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و در همه عرصه‌های دفاعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و در نهایت در اعتلا، عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، نمایان و رو به توسعه است.


آن‌گونه که امام خمینی(ره)، بنیان‌گذار، پرچم‌دار و مقتدای این لشکر مخلص خدا فرمودند: «بسیج، مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند.» (پیام به ملت ایران و بسیجیان سلحشور – 2/9/1367)


بسیج در سیر حرکت بالنده و مسیر کمال خود، به عنوان خالص‌ترین نیروی بی‌هماورد ملت و نظام اسلامی، در تمام عرصه‌های حیات اجتماعی کشور به ایفای نقش مؤثر و فراگیر پرداخته و مصداق عالی و اصیل این بیان مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) گردیده که فرمودند: «بسیج به معنی حضور و آمادگی در نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان(ارواحنا فداه)، و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است.» (بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان – 3/9/1378)


از این رو است که امروزه با یقین می‌توان گفت این مولود مبارک و متعالی انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران، یکی از مهمترین منابع اقتدار، پیشرفت و عزت کشور است و به عنوان الگو و الهام‌بخش دیگر ملل مسلمان و آزاده و استقلال‌طلب جهان تبدیل شده است.


بن‌مایه عظمت و اعتلای بسیج را باید در فرهنگ ایثار و شهادت جست‌و‌جو کرد. این آرمان وقتی در بود و وجود و جان و جهان میلیون‌ها مؤمن بیدار و  فداکار نهادینه می‌شود، هیچ نیرویی را توان مقابله با آن نیست؛ چرا که در عرصه خلوص و ایثار و شهادت، ضعف و شکست و ناامیدی راه ندارد.


آنان‌که با خدای خویش، عهد می‌بندند و صادقانه بدان وفادار می‌مانند، به حکم خالق هستی، وارثان زمین‌اند و هم اینان یاران استوار و بی‌تزلزل و بی‌شکست منجی عالم بشریت خواهند بود که جهان را در پرتو قیام نهایی در فرجام شکوهمند تاریخ، به سر منزل رهایی، عدالت و آزادگی خواهند رسید.


بسیج مستضعفان در این مسیر متعالی، آن‌گونه که در کشورها و سرزمین‌های محورمقاومت در منطقه و جهان می‌بینیم، در مسیر رشد و گسترش قرار دارد و همین حرکت رو به گسترش، به وضوح رسیدن به مرحله و مقطع قیام جهانی حق طلبان رهایی‌بخش در جهان، تحت لوای منجی عالم بشری را نوید و نشان می‌دهد.


صدها میلیون انسان به جان آمده از جور، جهل و جنایت مستکبران عالم، آمادة قیام و ایثار تحت لوای نجات بخش موعود و منتظر آن روز بزرگ هستند، در قیامی که نه دیر است و نه دور. بسیج، میدان‌دار و میانه‌دار اصلی آن عنصر و آن آستانه است.


در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، شهدا و ایثارگران بسیجی نقش بسیار مهمی ایفا نمودند. بسیجیانی که با الهام از فرهنگ ایثار و شهادت پای در میدان نبرد حق علیه باطل نهادند و با نثار جان خویش استقلال و شکوه را برای این مرز و بوم رقم زدند.


بی‌تردید فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت یکی از ارکان اصلی بسیج است که آن را به نیرویی انقلابی و مخلص در راه دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و انقلابی تبدیل کرده است و مادامی که این تفکر و این انسان‌های مخلص و مؤمن در کشور حضور فعال دارند، دشمنان این مرز و بوم نمی‌توانند توطئه‌های پلید خود را عملی سازند. پایان

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران