شنبه 10 آبان 1399 |

پیروزی و اقتدار ؛ از کربلای10 تا نصر5

14:32:0    1399/04/03 عملیات پیروزمندانه نصر5

پیروزی و اقتدار در جنگ های کوهستانی

عملیات پیروزمند نصرپنج با هدف آزادسازی تعدادی از روستاهای ایران، تسلط رزمندگان اسلام بر ارتفاعات مشرف به منطقه شهرقلعه دیزه عراق و انسداد راه نفوذ عناصرضد انقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی با استفاده از تاکتیک ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفت.

آغاز عملیات
عملیات نصر 5 در نیمه شب تیرماه سال 1366 با رمز مقدس یا زهرا(س)، به منظور پاسخ‏گویی به شرارت‏های عراق در خلیج فارس و در پاسخ به بمباران مناطق کُردنشین عراق وهمچنین تصرف و تامین بخشی از ارتفاعاتِ مسلطِ منطقه در جنوب غربی شهرستان سردشت در استان کردستان توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد.در این عملیات، علاوه بر آزادسازی برخی روستاهای ایران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی در آن منطقه را مسدود کردند. همچنین 20 کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت.استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه از خصوصیات بارز این عملیات بود .

شرح عملیات:
در جریان تکمیل عملیات کربلای 10، رزمندگان اسلام، دشمن بعثی را در این منطقه مورد حمله قرار می‌دهند و ضربات مؤثری به آنها وارد می‌آورند و سنگرهای آنان را که معروف به «حفره روباه» بود یکی پس از دیگری تسخیر می‌کنند. متعاقب آن دشمن شکست خورده به طرف مرزهای بین‌المللی عقب‌ می‌نشیند. درعملیات نصر علاوه بر خارج کردن تعداد 10 روستای ایران از زیر دید و تیر مستقیم عراق، تعداد 19 روستای عراق در زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار گرفت. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، به ویژه بلندی‌های بوجار، راه نفوذ ضد انقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی مسدود شد و با تسخیر ارتفاعات مشرف به شهر قلعه دیزه عراق این شهر در دید کامل رزمندگان قرار گرفت، به طوری که با چشمان غیرمسلح قابل رویت بودد. با تأمین و تثبیت مواضع متصرفه، 20 کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل سپاه اسلام در آمد.سردار شهید احمد کاظمی، فرمانده لشکر 8 نجف ، 15 دقیقه بامداد اول تیرماه 66 را به عنوان آغاز عملیات نصر 5 جهت تصرف ارتفاع فرفری در غرب سردشت اعلام کرد . پس از گذشت 2 ساعت ارتفاعات کله قندی و فرفری سقوط کرد و رزمندگان مشغول پاکسازی شدند ولی در یال کله قندی نیروهای عمل کننده با مقاومت و انبوه آتش دشمن مواجه شدند که با تدبیر فرماندهی در روشنی هوا نیروهای عراقی مجبور به ترک منطقه و نیروهای خودی در آنجا مستقر شدند. با تصمیم عزیز جعفری فرمانده قرارگاه قدس ، گردان امام رضا کار شناسایی و طراحی عملیات را برای تصرف یال ارتباطی بین دو ارتفاع کله قندی و فرفری که پایگاه دشمن در آن مستقر است را در روز دوم عملیات آغاز کردند . گردان امام رضا از لشکر 8 نجف ، با 6 دسته از سه محور اصلی از سمت کله قندی و یک محور فریب از سمت فرفری به سمت هدف حرکت کردند و پس از درگیری شدید در ساعت 22:30 ، آتش نیروهای خودی کمک کرد تا قبل از روشنایی هوا به اهداف خود دست یابند و پس از آن دستگاههای مهندسی جهاد سازندگی وارد منطقه شدند و اقدامات مهندسی را شروع کردند . صبح روز بعد، دشمن با تمرکز آتش خمپاره روی نیروهای خودی مستقر در یال ارتباطی و ارتفاع فرفری سعی داشت خود را از یال صخره ای بالا بکشد که با دیدبانی و هدایت آتش خمپاره ها توسط احمد کاظمی و وارد شدن چند تانک لشکر 27 حضرت رسول (ص) و شلیک به سمت دشمن، فعالیت های نیروهای مهاجم کاملاً فروکش کرد . ارتش عراق با جمع آوری نیروهای پیاده خود در منطقه عملیاتی نصر 5 ، در ساعت 1:30 بامداد روز 8تیرماه، پاتک سنگینی را علیه نیروهای خودی آغاز کرد . در این پاتک که تا ساعت 8:30 ادامه داشت نیروهای دشمن توانستند بخشی از یال ارتباطی را تصرف کرده و نیروهای خودی را تحت فشار قرار دهند.


اهداف عملیات:
هدف از این عملیات تکمیل خطوط پدافندی رزمندگان اسلامی در منطقه غرب سردشت ، بستن معابر نفوذی ضد انقلاب و «جاش» های دشمن و گسترش ارتباط با نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان بود . استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین مسدود شدن معابر ضد انقلاب در دشت بوجار و محدودیت فعالیت آنها و کنترل سپاهیان اسلام بر نوار مرزی نیز از دیگر اهداف این عملیات بود.

نتایج عملیات:
در این عملیات دشت بوجار و تعدادی از روستاهای ایران که زیر دید و تیر مستقیم قوای دشمن بود آزاد گردید و طی آن یک گردان از تیپ پیاده از لشکر 24 ارتش عراق و یک گروهان مکانیزه از همین تیپ منهدم شد و یک گردان از نیروهای «دفاع الوطنی»با نام "جاش"نیز به طور کلی تار و مار شد .
مناطق آزاد شده؛
ارتفاعات 2215، 2230، 2216.
دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی ایران و عراق.
تعداد کشته‌ و زخمی دشمن: بیش از 1000 نفر.
تعداد اسرا: 100 نفر.
غنایم: تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه‌سنگین
چند قبضه انواع خمپاره‌انداز.
چند قبضه تفنگ 106.

منابع:
1.سایت جامع فرهنگی و مذهبی آوینی، عملیات نصر5
2.بسیج نیوز، مروری بر اهداف و نتایج عملیات نصر 5
3.جوان آنلاین، نگاهی به عملیات نصر 5.
4.دفاع پرس، عملیات «نصر ۵» جلوه‌ای از تاکتیک‌های ویژه جنگ‌های کوهستانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران