پنجشنبه 14 اسفند 1399 |

خادمی مخلص، شهیدی مظلوم

12:53:0    1399/03/18 به مناسبت شهادت روحانی عالیقدر شهید شیخ علی مزاری

خادمی مخلص، شهیدی مظلوم

۱۸ خرداد هر سال یادآور شهادت رادمردی از خیل خادمان بی منت اسلام ناب محمدی (ص) است. عالم خدومی که سالهای پر برکت زندگانی خود را وقف خدمت صادقانه به محرومین و بی نوایان کرد. فرزانه ای که مهر افتخار شهادت بر تارک اعمال خدایی اش نقش زده شد و چه زیبا سرانجامی داشت. شکوه پروازش عالمیان را خیره نمود. عروجش در مسیر علی (ع) بود و به شیوه حسین (ع) اجر و مزد چنین انسان هایی جز شهادت و حضور در محضر رب العالمین چه می تواند باشد آن هم شهادتی که سال ها حیات معنوی و پر برکت را معنا کند و با رفتنش حجب ظالمانی شکافته تر شود و نور خدا بیشتر بر دلها بتابد که «والله متم نوره ولوکره الکافرون».برای گرامیداشت یاد وخاطره شهید مزاری و به پاس بزرگداشت خدمات ارزنده این شهید والامقام، پایگاه خبری حیات فرازهایی از زندگی نامه این شهید بزگوار را روایت می کند.

پیش از انقلاب
به گزارش پایگاه خبری حیات ،شهید حاج شیخ علی مزاری در یکی از روستاهای بیرجند و در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. تا پایان کلاس چهارم دبستان تحصیل کرد و از آن پس به دلیل علاقه شدید به علوم اسلامی چند سالی را در مدرسه علمیه معصومیه بیرجند به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۱۴ و مصادف با جلسات سخنرانی آیت الله خامنه ای در مسجد جامع زاهدان عازم این شهر شدو در همین زمان بود که با مرحوم آیت الله کفعمی آشنا  و براساس پیشنهاد ایشان در زاهدان ماندگار شد و به تحصیل علم ادامه داد. شهید مزاری از مرحوم آیت الله کفعمی بعنوان الگو در زندگی خود بویژه در امور خیریه و خدمت به مردم محروم بهره جسته و با دختر ایشان ازدواج می کند. پس از آن برای ادامه تحصیل در فقه و اصول عازم مشهد مقدس می شود.
پس از دستگیری امام راحل (ره) در سال ۱۳۴۲ و تحصن علمای بزرگ در تهران، شهید مزاری مقلد ایشان می شود و پنج سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در عراق به حضور امام خمینی (ره) می رسد،امام اجازه وجوهات و امور حسبیه که منوط به اذن حاکم شرع است را به این شهید بزرگوار مرحمت می کنند. بعد از تحصیل در مشهد مجددا به زاهدان عزیمت نمود و مشغول تبلیغ و خدمت به اسلام و مسلمین شد.
شهیدحجت الاسلام مزاری، طی سال ها مبارزه با رژیم ستم شاهی جزو علمداران نهضت در خطه سیستان و بلوچستان بود و در این راستا بارها ازسوی ساواک دستگیر شد و مورد آزار و اذیت قرار گرفت.

پس از پیروزی انقلاب
پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز وی در سنگر مسجد حضرت علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان و با عنوان امام جماعت آن مسجد خدمات شایان توجهی انجام داد و در سنگرهای مختلف دیگر همچون مدرسه ودانشگاه، صدا و سیما، حوزه علمیه و... نقش فعال و سازنده ای داشت. این شهید عشق و علاقه زیادی به جبهه ها و رزمندگان اسلام داشت و علاوه بر اینکه در پشت جبهه مردم را به حضور در جبهه ها و ارسال کمک های مادی و معنوی دعوت می کرد. خود نیز هر سال مدتی رادر کنار رزمندگان سلحشور در جبهه ها به سر می برد و به ارشاد و راهنمایی آنان می پرداخت. از خصوصیات ویژه این عالم بزرگوار توجه و رسیدگی به امور جامعه و مردم بخصوص فقرا و ایتام را می توان نام برد. کمک های نقدی و جنسی او به نیازمندان و کودکان مستمند حاشیه شهر موجب شده بود که همه او را مانند پدر دوست داشته باشند و به او عشق ورزند. شهید مزاری در عیادت از خانواده های معظم شهدا، اسرا و مفقودین بسیار مقید بود و در خصوص رفع نیازهای سادات نیز با راه اندازی یک تشکیلات مناسب اهتمام می ورزید. جهاد مدرسه سازی مسجد علی ابن ابیطالب (ع) گوهر گرانقدری است که با ابتکار شهید مزاری شروع و در قالب ۱۴ مدرسه به نام مقدس معصومین (ع) طرح ریزی شد. کلنگ نخستین مدرسه در سال ۱۳۶۷ توسط خود شهید به زمین زده شد و تمام هم و غم ایشان نیز براساس احداث این مدارس شکل گرفت. مدارس ۱۴ معصوم (ع) در سه مقطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان دارای ۳۰۵ کلاس آموزشی، مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار مترمربع را به خوداختصاص داده است. از دیگر خدمات شهید مزاری، اهتمام در جهت ایجاد کانون فرهنگی مسجد علی ابن ابیطالب (ع) بعنوان پایگاه مستحکم ولایت در سیستان و بلوچستان بود. تشکیل هیئت عزاداری انصارالمهدی (عج) احداث و همکاری در تکمیل چند مدرسه، ترویج و تبلیغ احکام در ماه مبارک رمضان از طریق رادیو و تاسیس مساجد بین راهی در جاده های منتهی به زاهدان از دیگر خدمات شهید مزاری است که هرکدام از آنها یادگاری ارزشمند از این عزیز گرانقدر می باشد.


شهادت
سرانجام این نمونه اخلاق، اخلاص، صداقت و پاکی در شامگاه ۱۸ خرداد سال ۱۳۶۹ بدست شب پرستان کوردل و در مقابل چشمان فرزندان و خانواده اش به شرف شهادت نائل آمد. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در بخشی از پیام خویش بمناسبت شهادت این شهید فرمودند: «دشمنان کوردل و عنود با آلودن دست پلید خود به خون این روحانی بزرگوار که خدمات فرهنگی واجتماعی او برای همه معلوم و خلوص و پاکدامنی او در فعالیت ها و تلاش های صادقانه اش مشهود است خود و اربابان پلید خود را رسوا کردند».


منابع:
1.فائزون، روحانی شهید علی مزاری.
2.وبسایت شهید مزاری،زندگینامه.
3.پایگاه اطلاع رسانی تاسوکی،زندگینامه حجت الاسلام شهید علی مزاری.
4.مشرق، ضارب بعد از ترور گریه می کرد.
5.روزنامه جمهوری اسلامی،شهید راه ولایت.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران