پنجشنبه 14 اسفند 1399 |

برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس

16:34:0    1399/03/13 به مناسبت سالگرد عملیات غرور آفرین نصر 2

برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس

عملیات نصر 2 در نیمه شب 13 خرداد 1366 با رمز مبارک یا حسین مظلوم(ع) و با هدف آزادسازی ارتفاعات مشرف بر خطوط مواصلاتی دشمن، در منطقه عملیاتی «میمک» آغاز شد. نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات با هجوم به گردان‏ هایی از دشمن، نیروهای کماندویی و زرهی بعثی را در ارتفاعات میمک، درهم کوبیدند و بر برخی از این ارتفاعات تسلط یافتند. در این میان، دشمن بعثی با احساس خطر از استقرار رزمندگان ارتش در مواضع و ارتفاعات جدید و نیز زیردید و تیر قرار گرفتن شهرهای اطراف، اقدام به چند پاتک کرد که با مقاومت ارتشیان سلحشور مواجه شد و با از دست دادن ده‏ها تانک، ده‏ها قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین و تعدادی کشته و زخمی و اسیر، مجبور به عقب‏ نشینی شد.همچنین در این عملیات محدود و کوتاه مدت، 800 تن از نیروهای عراقی کشته و زخمی و ده‌ها تن دیگر نیز اسیر شدند. در این عملیات شهید تقی رضوی معاونت مهندسی قرارگاه خاتم‌الانبیاء به شهادت رسید.

طرح عملیات
طرح‌ و اجرای‌ عملیات‌ «نصر2» بر خلاف‌ عملیات‌ نصر- 1 که‌ به‌ دست‌ نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ به‌ اجرا درآمده‌ بود- توسط‌ نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ به‌ انجام‌ رسید.هدف‌ عملیات‌ نصر2 آزادسازی‌ بلندی‌های‌ مشرف‌ بر خطوط‌ مواصلاتی‌ دشمن‌ در جبهه‌ «میمک» واقع‌ در منطقه‌ میانی‌ جنگ‌ بود. به‌ همین‌ منظور تک‌ نیروهای‌ ارتش‌ با رمز «یا حسین‌ مظلوم» در روز13 خرداد ماه ‌1366 در محور کوهستانی‌ میمک‌ آغاز شد.طی‌ این‌ یورش‌ بلندی‌های‌404 ،400 ،396 و منطقه‌ «خزر» و «هلاله» به‌ تصرف‌ رزمندگان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ درآمد و4 گردان‌ کماندویی، توپخانه‌ و پیاده‌ و یک‌ گروهان‌ تانک‌ دشمن‌ آسیب‌ دید و مقداری‌ سلاح‌ و مهمات‌ از دشمن‌ به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد.همچنین‌ 800 تن‌ از نیروهای‌ عراقی‌ کشته‌ و زخمی‌ و ده‌ها تن‌ دیگر نیز اسیر شدند.

 

 


بازپس گیری ارتفاعات استراتژیک میمک
یکی از نقاطی که در زمان جنگ تحمیلی از حساسیت نظامی بسیار بالایی برخوردار بود ارتفاع میمک بود که بر اساس بیانیه سال 1975 الجزایر، خط الراس جغرافیایی آن مرز مشترک ایران و عراق را تشکیل می دهد. این ارتفاعات مزیت فوق العاده مهمی برای ایران محسوب می شد چراکه باعث می شد تا نیروهای ایران دید و کنترل خوبی بر روی زمین های اطراف داشته باشند.
علاوه بر این، این منطقه از مدت ها قبل مورد اختلاف ایران و عراق هم بود و به همین خاطر برایش مهم بود که آن را اشغال کند. این ارتفاعات و همچنین پاسگاه مرزی آن قبل از آنکه جنگ به طور رسمی آغاز شود در سال 1359 توسط عراق تصرف شد.
سه ماه بعد از این تصرف قسمت های عمده ای از این تصرفات، در عملیات موفقیت آمیز خوارزم و با کمک عشایر منطقه از دشمن پس گرفته شد. اما منطقه ای میان ارتفاعات شمالی و جنوبی به نام ناف میمک کماکان در دست دشمن باقی ماند.
باقی مانده این قسمت در دست دشمن خطر زیادی برای ایران داشت و باعث می شد تا عراقی ها دید خوبی بر روی نیروهای ایرانی داشته باشند و از طرف دیگر از دید نیروهای ایران بر روی جاده نظامی و غربی-شرقی که به خط الراس میمک منتهی می شد جلوگیری کند.شناسایی های دقیقی توسط ایران در این منطقه صورت گرفت تا هر چه سریعتر بتوان این منطقه را هم از دست عراقی ها درآورد و مانع کنترل آنها بر منطقه شد. عملیات نصر 2 بر این اساس طرح ریزی شد تا اینکه در روز سیزدهم خردادماه سال 66 عملیات در منطقه ناف میمک آغاز شد.در منطقه ای که نیروهای ایرانی تجمع کرده بودند حرکت آغاز شد و عملیات در تاریکی شب شروع شد؛ نیروها می بایست اهداف از پیش تعیین شده را تصرف و منطقه تصرف شده را حفاظت کنند.
در همان ساعت های اولیه عملیات رزمندگان ایران توانستند سد نیروهای عراقی را در هم بشکنند و به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنند و از جمله ارتفاعات 396 و 404 را بازپس گیرند.پنج ساعت پس از شروع عملیات عراقی های تلاش هایی کردند تا مجددا منطقه را از دست رزمندگان ایران در بیاورند و پاتک هایی زدند اما هیچ کدام موفقیت آمیز نبود و با تلفاتی که دادند در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند. در نهایت عملیات در ساعت 8 صبح به نتیجه مورد نظر رسید و رزمندگان آماده شدند تا در موقعیت مناسب آماده پدافند از منطقه مورد نظر شوند.
هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز با تیم اعزامی از پایگاه هوانیروز کرمانشاه که با 2 فروند بالگرد رزمی کبرا و 3 فروند بالگرد پشتیبانی214در این عملیات شرکت کرده بود، 71 سورتی پرواز (35/71 ساعت پرواز) انجام داد و با هلی‌برن 146 نفر از رزمندگان، تخلیه 74 نفر مجروح و ترابری دو تن بار و تجهیزات، قرارگاه عملیاتی‌ تیپ40 سراب را که قرارگاه هدایت‌کننده عملیات نصر2 بود پشتیبانی کرد.نقش نیروی هوایی در این عملیات مثال زدنی بود و با پشتیبانی کامل از نیروها باعث شد تاعملیات به خوبی و به سرعت به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.
بر اساس گزارش هایی که در پایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران موجود است نتایج به دست آمده در این عملیات عبارتند از:  حدود 1200 تن از نفرات دشمن کشته و زخمی و تعداد 30 نفر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

تلفات و ضایعات وارده به یگان‌های دشمن
1. گردان 2 تیپ 4 پیاده کوهستانی و یک گروهان تانک به میزان صد درصد متلاشی شد.
2. گردان 3 تیپ4 به نسبت60درصد و گردان1 تیپ مذکور به میزان 50 درصد و گردان کماندویی به میزان 40 درصد منهدم شد.
3. به گردان‌های 611 و 663 توپخانه دشمن به میزان 50 درصد آسیب رسید.
4. بیست کیلومتر از اراضی عراق در منطقه عمومی حلاله آزاد شد.
5. یگان‌های عراقی از ارتفاعات به دشت و زمینهای هموار عقب‌نشینی کردند.
6. صدها قبضه سلاح سبک و سنگین از جمله تیربار و خمپاره‌انداز و توپ، تعدادی وسایل مخابراتی و زاغه مهمات دشمن منهدم شد و تعداد زیادی جنگ‌افزار سبک و سنگین، مهمات و تجهیزات دشمن به غنیمت نیروهای خودی درآمد.
منابع:
1. سایت جامع فرهنگی و مذهبی شهید آوینی، عملیات نصر 2.
2. تبیان، عملیات نصر 2
3. سایت عاشورا، عملیات نصر 2
4. دفاع پرس، منطقه ای که بعد از هفت سال از چنگ عراقی ها خارج شد.
5. دانشنامه فرهنگ ایثار و شهادت، عملیاتی که سرلنجام شیرینی داشت.
6. همشهری آنلاین، آشنایی با عملیات نصر 2
7. ایسنا،مروری بر عملیات «نصر ۲»
8. راسخون؛عملیات کوچک نصر 2 در منطقه عملیاتی میمک توسط ارتش

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران