چهارشنبه 1 بهمن 1399 |

وحدت، رمز بزرگ پیروزی

13:31:0    1399/02/10 به مناسبت فرارسیدن سالروز آغاز عملیات بیت المقدس

وحدت، رمز بزرگ پیروزی

بیت‌المقدس یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس به شمار می رود. این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در محور اهواز- خرمشهر- دشت آزادگان، به فرماندهی مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و با هدف آزاد سازی خرمشهر آغاز شد. این عملیات سه هفته ادامه داشت. نیروهای عراقی با هدف آغاز عملیات دفاعی از منطقه خرمشهر عقب نشینی کردند. در اول خرداد ۱۳۶۱ ارتش عراق پاتک بزرگی را شروع نمود. با وجود گستردگی این پاتک ها رزمندگان اسلام توانستند در مقابل آن مقاومت کرده و سرانجام در سوم خرداد ۱۳۶۱ رزمندگان اسلام خرمشهر را که در روزهای ابتدای جنگ به اشغال ارتش عراق در آمده بود را آزاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری حیات ،عملیات بیت‌المقدس یکی از مهمترین عملیات‌های دفاع مقدس است که بعد از عملیات‌های ثامن الائمه، طریق القدس، فتح‌المبین برای آزادسازی مناطق جنوبی تحت تصرف دشمن انجام شد.در این عملیات که مدت ۲۵ روز به طول انجامید، نیرو‌های مسلح ایران اسلامی متشکل از ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانستند بیش از ۵ هزار کیلومتر از اراضی جنوب کشور را به ویژه خرمشهر را به آغوش وطن بازگردانند.همچنین بیش از ۱۹ هزار نفر از نیرو‌های بعثی به اسارت سپاه اسلام درآمدند و تعداد زیادی نیرو‌های دشمن بعثی اعم از نیروی پیاده و مکانیزه منهدم شدند.


موقعیت منطقه
منطقه عملیاتی خوزستان با عرض بیش از ۳۰۰ کیلومتر به سه بخش عملیاتی تقسیم می‌شد، بخش اول این منطقه، جبهه شمالی که در غرب دزفول و شوش قرار داشت و در عملیات فتح المبین آزاد شد نقطه دوم این منطقه، جبهه میانی که منطقه‌ نبرد در سوسنگرد و بستان را شامل می‌شد که در عملیات طریق القدس آزاد شد. سومین منطقه، جبهه جنوبی شمال غرب اهواز و شمال خرمشهر بود که در دست عراق باقی مانده بود و به همین منظور طراحی عملیات بیت المقدس از نهم فروردین سال ۶۱ آغاز شد.

از تهدید بصره تا کاهش توان رزمی رژیم بعثی
اهداف اساسی اجرای عملیات بیت المقدس عبارت است از تداوم رزم علیه دشمن بعثی عراق، تهدید شهر بصره، کاهش توان رزمی عراق، آزادسازی خرمشهر و خارج کردن شهر اهواز از برد توپخانه نیرو‌های بعثی. البته ملاحظات سیاسی نیز در رابطه با بی‌ثبات نشان دادن صدام حسین، وادار کردن کشور عراق به پذیرش شرایط جمهوری اسلامی برای پایان جنگ، کاهش‌ فشار مشکلات مهاجران جنگی در داخل کشور و ایجاد زمینه برای فعالیت‌های کشاورزی در مناطق حاصلخیز خوزستان نیز از دیگر اهداف این عملیات بود.طرح آب اندازی که توسط سازمان آب و برق خوزستان و زیر نظر نیرو‌های مسلح در دو منطقه کرخه کور و جنوب غربی اهواز به اجرا درآمد در طراحی عملیات بیت المقدس نیز مورد توجه و استفاده عملیاتی قرار گرفت، که موجب شد تا عراق در مواضع نامناسب متوقف شده و خطر سقوط و تهدید اهواز از طریق محور سوسنگرد برطرف شود. در منطقه جنوب غربی اهواز این طرح هر چند به سود نیرو‌های ایرانی اجرا شد، ولی عراق نیز از آن استفاده کرد و موقعیت خود را در مقابل حملات احتمالی ایران مستحکم کرد. 


وحدت قرارگاه ها و شروع حمله
چهار قرارگاه قدس، فتح، نصر و فجر، کنترل و هدایت عملیات بیت المقدس را بر عهده داشتن طبق طرح عملیات بیت المقدس باید در چهار مرحله به انجام می‌رسید؛ نخست حمله قرارگاه قدس در شمال و اجرای عملیات عبور از رودخانه کارون توسط قرارگاه فتح و نصر و تامین سر پل در غرب کارون بود. دوم تثبیت سرپل تصرفی و ادامه حمله برای تامین مرز و سوم تامین مرز و آزادسازی خرمشهر و ادامه نبرد برای تصرف پل نشوه و همچنین چهارم تامین ساحل شرق اروند توسط رزمندگان اسلام بود.
مناطق آزاد شده
عملیات بیت المقدس دهم اردیبهشت ماه سال ۶۱ تا پایان سوم خرداد سال ۶۱ به مدت عملیات ۲۵ روز انجام شده و وسعت مناطق آزاد شده در عملیات بیش از پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع عنوان بود. این عملیات در محدوده رود‌های کرخه کور و نیسان در شمال منطقه عملیات، رودخانه کارون در شرق منطقه عملیات، خرمشهر و اروند رود در جنوب منطقه عملیات و بالاخره کرانه هورالعظیم و اروند رود از حوالی نشوه تا بصره در خاک عراق در غرب، انجام شد و وسعت این محدوده عملیاتی بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع بود.توان رزمی نیرو های شرکت کننده در عملیات
عملیات بیت المقدس به طور مشترک توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طرح ریزی هدایت و با رمز یا علی بن ابیطالب اجرا شد، قرارگاه کربلا با چهار قرارگاه قدس و فتح، نصر و فجر شامل هفت لشکر و ۵ تیپ مستقل از ارتش و سپاه پاسداران عملیات را هدایت کردند.در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز جمعه مورخ ۱۰ اردیبهشت ۶۱ قرارگاه سرفرماندهی کربلا با صدور رمز «بسم الله الرحمن الرحیم بسم الله قاصم الجبارین یا علی بن ابیطالب» قرارگاه‌های قدس نصر و فجر دستور اجرای عملیات بیت المقدس را با آغاز یورش به دشمن بعثی اعلام کردند.پس از ابلاغ فرمان حمله چراغ‌های سالن عملیات قرارگاه کربلا خاموش شد و مراسم دعای کمیل برپا شد در میان هم همه و دعا و گریه حاضرین از دستگاه‌های بیسیم گاهی صدای یگان‌ها شنیده می‌شد که یکدیگر را صدا می‌زدند. در این زمان قرارگاه قدس عملیات خود را با پیش روی توام با غافلگیری در سکوت و تاریکی شب به سمت مواضع نیرو‌های بعثی آغاز کرد؛ ولی همانگونه که انتظار می‌رفت اندک زمانی نگذشته بود که رژیم بعثی، تک قرارگاه قدس را کشف و بلافاصله آتشبار‌های توپخانه خود را در سراسر جبهه کرخه کور به کار بست و رزمندگان اسلام دراین مرحله شجاعانه با نیرو‌های عراقی به مقابله پرداخته و درگیر شدند.


نتایج عملیات
1. طی عملیات بیت المقدس 5038 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز – خرمشهر آزاد شدند. علاوه بر این شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج گردیدند. هم چنین 180 کیلومتر از خط مرزی تامین شد.
2. با فتح خرمشهر، برتری نظامی ایران بر عراق مورد تایید کارشناسان و تحلیل گران نظامی قرار گرفت.
3. فتح خرمشهرموجب انفعال ارتش عراق شد؛ به گونه ای که نظامیان عراقی تا مدت زیادی نتوانستند از لاک دفاعی خارج شوند.
4. عملیات بیت المقدس موجب شد تا کشورهای عرب منطقه به تقویت مالی و نظامی عراق مبادرت ورزند.
5. طی این عملیات حدود نوزده هزار تن از نیروهای دشمن به اسارت درآمده و بالغ بر شانزده هزار تن کشته و زخمی شدند.
میزان انهدام یگان های دشمن
1. لشگر 3 زرهی و لشگرهای 11 و 15 پیاده: 80 درصد.
2. لشگرهای 9 و 10 زرهی: 50 درصد.
3. لشگر 7 پیاده: 40 درصد.
4. لشگر 5 مکانیزه و لشگرهای 6 و 12 زرهی: 20 درصد.
5. تیپ های 9، 10 و 20 گارد مرزی: 100 درصد.
6. تیپ 109 پیاده: 60 درصد.
7. تیپ های 601، 602، 416، 419 پیاده: 50 درصد.
8. تیپ های 31، 32 و 33 نیروهای مخصوص به میزان زیاد.


منابع:
1.ویک پدیا ،عملیات بیت‌المقدس.
2.دانشنامه رشد،عملیات بیت المقدس.
3.سایت جامع فرهنگی مذهبی آوینی،  شرح کامل عملیات بیت المقدس.
4.دانشنامه فرهنگ ایثار،جهاد و شهادت،تشریح عملیات بیت المقدس.
5.خبرگزاری صدا وسیما،«بیت‌المقدس» مهمترین عملیات دفاع مقدس بود.
6.خبرگزاری میزان، عملیاتی که خرمشهر را بعد از ۵۶۶ روز آزاد کرد/ «بیت‌المقدس» چرا فتح‌الفتوح است؟
7.دانشنامه نی ریز، نتایج عملیات بیت المقدس.
8.خبرگزاری دفاع مقدس، تشریح استعداد نیروهای شرکت کننده در عملیات بیت‌المقدس.
9. خبرگزاری استان فارس، عملیاتی که در یاد ها ماند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران