جمعه 14 آذر 1399 |

بربلندای قُله شهادت

03:0:0    1399/02/09 علی اکبر شیرودی، ستاره جنگ های هوایی

بربلندای قُله شهادت

8 اردیبهشت ماه، سالروز شهادت امیر سرتیپ خلبان علی اکبر قربان شیرودی است،قهرمانی که یک تنه و به تنهایی حریف یک لشکر بود ، مردی که حماسه‌ای بی ‌بدیل در تاریخ جنگ از خود به یادگار گذاشت و در کنار ستارگان پر فروغ آسمان دفاع مقدس نام اش جاودانه شد.پایگاه خبری حیات به بهانه فرا رسیدن سالروز شهادت این عقاب تیز پرواز آسمان کشور، نگاهی انداخته به زندگی و مجاهدت های این شهید بزرگوار که در زیر می خوانید.

تولد یک قهرمان
پدرش در زمان کودکی او می‌گفت اسم اکبر در آینده دهان به دهان بین مردم خواهد چرخید و کسی نمی‌دانست روزی خواهد آمد که علی اکبر شیرودی رکورد دار پرواز خواهد شد، آن‌هم در زمان جنگ و زیر آتش دشمن.علی‌اکبر قربان‌شیرودی در دی ماه  سال ۱۳۳۴ در روستای بالاشیرود تنکابن به دنیا آمد، پدرش می‌گفت پیش از تولد علی‌اکبر در خواب دیده بود که بر فراز بام خانه‌اش، ستاره درخشانی روشن شده است و اهالی برای تماشای آن ستاره می‌آمدند. علی‌اکبر که متولد شد پدرش با توجه به خوابی که دیده بود همزمان با تحصیل او در مدرسه در تعلیم قرآن نیز به فرزندش همت گمارد و بعد از اتمام دوره ابتدایی و کسب رتبه شاگرد اولی در دبیرستان شیرود ادامه تحصیل داد، می‌گفتند معلمان دبیرستان درباره او گفته بودند اخلاق و رفتار شیرودی نشانه‌هایی از خصوصیات جوانی میرزا کوچک‌خان را مجسم می‌کرد.علی‌اکبر یک سال مانده بود که دبیرستانش را تمام کند برای یافتن کار به تهران آمد و در کنار کار به ادامه تحصیل پرداخت و همانجا بود که با افکار امام خمینی‌(ره) آشنا و با مطالعه نوشته‌های شهید مطهری دریچه‌ای در پیش چشمانش گشوده شد.شیرودی ۱۷ ساله بود که وارد دوره مقدماتی آموزش خلبانی شد و پس از اتمام دوره خلبان هلیکوپتر کبری پادگان هوا نیروز اصفهان به عنوان خلبان به استخدام ارتش در آمد و به پادگان هوانیروز کرمانشاه منتقل شد، اما آنچه او را آزار می‌داد نفوذ آمریکایی‌ها در ارتش و فرهنگ کشور بود به همین دلیل با پخش اعلامیه‌های حضرت امام خمینی‌(ره) در کرمانشاه مبارزات سیاسی خود را آغاز کرد و به دستور امام خمینی(ره) مبنی بر فرار سربازان از پادگان‌ها، او نیز از پادگان خارج شد.


درخشش در درگیری های کردستان و کرمانشاه
در غائله کردستان و درحالی که ۲۴ سال داشت به‌عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد و با شروع جنگ ایران و عراق به منطقه کرمانشاه رفت و در روز اول جنگ موضوع تمرد او از بنی‌صدر ورد زبان‌ها شده بود. موضوع از این قرار بود که در جریان یکی از مأموریت‌های خود با سرپیچی از فرمان بنی‌صدر مبنی بر تخلیه پادگان پاوه و انهدام انبار مهمات، به همراه ۲ خلبان با ۲ بالگردی که در اختیار داشتند، در طول ۱۲ ساعت پرواز حساس و خطرناک که وی به‌عنوان تنها موشک‌انداز پیشاپیش ۲ خلبان دیگر به قلب دشمن یورش برد، توانست مهمات دشمن را درهم کوبیده و خسارات سنگینی بر دشمن وارد آورد.شهید شیرودی در خصوص این عملیات گفته بود: ما می‌مانیم و با همین ۲ بالگردی که در اختیار داریم مهمات دشمن را می‌کوبیم و مسئولیت تمرد را می‌پذیریم.
گفته بودند بنی‌صدر برای حفظ ظاهر دو هفته بعد به او ارتقای درجه داد، اما خلبان شیرودی درجه تشویقی را نپذیرفت و با ارسال نامه‌ای به فرمانده هوانیروز در ۹ مهر ۱۳۵۹ نوشت: " اینجانب خلبان پایگاه هوانیروز کرمانشاه هستم و تاکنون برای احیای اسلام و حفظ مملکت اسلامی در جنگ شرکت کرده‌ام، منظوری جز پیروزی اسلام نداشته‌ام و به دستور رهبر عزیزم به جنگ رفته‌ام؛ بنابراین تقاضا دارم درجه تشویقی‌ که به اینجانب داده‌اند، پس گرفته و مرا به درجه ستوانیارسومی که بوده‌ام، برگردانید.آخرین عملیات پروازی خلبان شیرودی در بازی دراز انجام شد. جایی که عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره‌انداز و چند فروند جنگنده، برای بازپس گیری ارتفاعات بازی دراز به سوی سر پل ذهاب گسیل می‌کند.

نیروی غیبی همیشه همراه اوست
سرهنگ خورشیدی، همرزم شهید شیرودی گفت: یک روز او درپادگان سقز بدون اینکه خدمه پرواز کمکش کنند، به تنهایی مشغول مسلح کردن یک فروند بالگرد کبری بود این کار سخت در تخصص و حیطه کار او نبود. کارکنان فنی از حجم کار زیادی که شیرودی بر سرشان ریخته بود گلایه داشتند او هم بدون اینکه از کسی دلگیر شود، پس از آماده شدن بالگرد برای اجرای ماموریت به منطقه رفت.موقعی که شیرودی از زمین بلند شد، دلهره وجود همه را پر کرده بود همه نگران بودند که او تنهایی کجا رفت؟ مضطرب و منتظر تماس بودم ناگهان صدای شیرودی را با اضطرابی آمیخته با خواهش شنیدم که می‌گفت تعداد زیادی از اشرار را زیر یک پل به اسارت در آورده و اصرار می‌کرد هرچه سریعتر بالگرد ترابری برای تخلیه آن‌ها برود. جالب‌تر و عجیب‌تر اینکه مرتب می‌گفت مهماتی ندارد و با اسلحه خالی به روی مهاجمان شیرجه می‌زند. من سریع به افسر عملیات و دوستان خلبان اطلاع دادم. کسی نمی‌توانست باور کند شیرودی به تنهایی تمام مراحل یک عملیات را انجام داده و دست آخر هم با به اسارت در آوردن اشرار و ضدانقلاب تقاضای بالگرد ۲۱۴ بکند. به تعبیری همه فکر می‌کردیم شیرودی ما را سرکار گذاشته با این حال آنچه را خواسته بود انجام دادیم دو فروند بالگرد به منطقه درگیری اعزام شدند و یک ربع بعد با بیش از ۳۰ اسیر بازگشتند همه ما به یقین رسیده بودیم که یک نیروی غیبی همیشه همراه اوست.

مردی از جنس بهشت
به او می‌گفتند مالک اشتر جبهه‌ها، جوانی چهارشانه و تنومند، اما محجوب با چهره‌ای به‌نظرخواب‌آلود، ولی دوست داشتنی با لباس خلبانی، اما بدون درجه با تسبیحی در دست، کنار یک بالگرد جنگی. صدام برای سرش جایزه تعیین کرده بود و منافقان هم بارها قصد ترور او را داشتند، اما هر بار جان سالم بدر می برد می‌گفت: رفیقم شهید احمدکشوری را در خواب دیدم که به من گفت زودتر بیا که برایت یک کاخ زیبا در بهشت آماده است.وقتی خبر شهادت علی اکبرشیرودی تیزپرواز هوانیروز را به امام دادند امام مکثی کردند و در حالیکه معمولا درباره هر شهید می‌گفتند خدا او را بیامرزد، اما در باره شیرودی فرمودند او آمرزیده است.رهبر انقلاب هم گفتند، او اولین نظامی بود که من در نماز به او اقتدا کردم.هاشمی رفسنجانی درباره وی گفت: من در قیافه شیرودی مالک‌اشتر را دیدم و شهید مصطفی چمران، او را ستاره درخشان جنگ‌های کردستان نامیده‌ است.

پرواز به سوی ملکوت
آیت‌الله اشرفی اصفهانی، امام جمعه کرمانشاه که خیلی به شیرودی علاقه داشت، از وی می‌خواهد پیش از خطبه‌ها برای مردم سخنرانی کند شیرودی، اما گفت " حاج آقا من تاجمعه زنده نمی مانم".
به همسرش هم گفته بود که به تهران برود، همسرش یادش افتاد که این رمز بین آن‌ها بود برای موعد شهادت یعنی چهارشنبه همان هفته در ۸ اردیبهشت ۶۰ 13
احمدآرش، آخرین همراه او اظهار کرد: بالای سر دشمن بودیم اکبر با مانورهای خودش همزمان دشمن را زیر آتش گرفته بود بعد از آنکه چهارمین تانک را زد، دور زدیم تا موقعیت بهتری پیدا کنیم. در حین چرخش، ناگهان بالگرد هدف شلیک سنگینی قرار گرفت به‌طوریکه تکان شدیدی خورد و قسمت کابین جلو جدا شد و به‌شدت به زمین برخورد کرد وقتی به هوش آمدم دیدم از بالگرد بیرون افتاده‌ام. صدا کردم اکبر اکبر! جوابی نشنیدم. خودم را به او رساندم. در همان لحظه اول شهید شده بود.
علی‌اکبر شیرودی در ۲۵ سالگی، رکورددار پرواز در جهان و نام‌آورترین قهرمان صحنه هوایی جنگ، به آرزویش که پرواز ابدی بود، رسیده بود.ستاره جنگ‌های غرب کشور که در وصیت‌نامه‌اش نوشته بود: هنگامی که پرواز می‌کنم احساس می‌کنم همچون عاشق به سوی معشوق خود نزدیک می‌شوم و در بازگشت هرچند پروازم موفقیت‌آمیز بوده باشد، مقداری غمگین هستم، چون احساس می‌کنم هنوز خالص نشده‌ام تا به سوی خداوند برگردم اگر برای احیای اسلام نبود، هرگز اسلحه به دست نمی‌گرفتم و به جبهه نمی‌رفتم پیروزی‌های ما مدیون دست‌های غیبی خداوند است.

پیام و سخن شهید
وقتی که برای درهم کوبیدن مواضع دشمن پرواز می کنم حالت یک نفر عاشق به که طرف معشوق خود می‌رود را دارم. هرلحظه که می گذرد فکر می‌کنم به معشوق نزدکتر می‌شوم. وقتی در حال برگشتن هستم هرچند که پروازم موفقیت آمیز بوده باشد، باز مقداری غمگین هستم چون احساس می کنم هنوز آنطور که باید خالص نشده‌ام تا مورد قبول دعوت خدا قرار بگیرم. ... از شما مردم می‌خواهم که مواظب حرفها باشید، مواظب شایعات باشید، سپاه را بشناسید، ارتش را بشناسید و ببینید سپاهی که از قلب این ملت برخاسته و ارتشی که این همه «حر» تحویل جامعه قهرمان و قهرمان پرور ایران داده تا به حال چه حماسه هایی آفریده اند.

منابع:

1.همشهری آنلاین،شهید شیرودی؛ ستاره جنگ‌های هوایی جهان
2.خبرگزاری صدا و سیما،شهید شیرودی؛ عقاب تیز پرواز دوران دفاع مقدس
3.دانش نامه فرهنگ ایثار و شهادت،شهید علی اکبر شیرودی
4.وبلاک دوستداران شهید شیرودی ،زندگی نامه مختصر از شهید شیرودی
5.آپارات،پیام شهید سر لشکر خلبان شیرودی


فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران