شنبه 18 مرداد 1399 |

فرماندهی نمونه،سربازی وفادار

10:35:0    1399/01/21 به یاد صیاد دل ها

فرماندهی نمونه، سربازی وفادار

سینه ستبر تاریخ، مالامال از خاطرات حیات و ممات مردان مردی است که روحشان فراتر از زمان و قلبشان سرشار از عشق بوده است. امیر کم نظیر ارتش اسلام، سپهبد علی صیاد شیرازی، یکی از این پر و بال سوخته‌گان وصال عشق و نور است که لباس زیبای شهادت، زیبنده قامتش و کمترین مزد اخلاص و فداکاری و ایثار اوست. آزاده مردی که در طول حیات کوتاه خود بر پهنه این خاک درس شجاعت، ایثار، جوانمردی، غیرت، وفاداری ، اخلاص و ایمان آموخت و در نهایتِ سبک بالی روح، خون پاک و مطهر خود را نثار خاکِ وطن کرد و به سوی آسمان پَر گشود و رفت. دریغا که دیو صفتانُ و جنایت کارانِ بزدل هیچ گاه نخواهند فهمید که با به شهادت رساندن این بزرگ مردان راه حق، تنها مسیر را برای ظهور منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) هموار تر خواهند کرد و صیاد شیرازی ها در قامت سربازان رشید سپاه موعود در صفوف شکست ناپذیرِ ایزدی بازخواهند گشت تا انتقام خون مظلومان جهان را از جنایتکاران عالم باز پس بگیرند. امروز 21 فروردین ماه 1399 ، مصادف است با میلاد امام زمان(عج) و سالگرد ترور ناجوانمردانه این سپه سالار ارتش اسلام.

خانواده ای نجیب
امیر سرافراز لشکر اسلام «سپهبد شهید علی صیاد شیرازی« به سال ۱۳۲۳ در شهرستان "درگز" «شمال استان خراسان (کبود گنبد) در خانواده‌ای مذهبی و نظامی دیده به جهان گشود.جدش "صیادخان" از عشایر ترک‌زبان استان فارس و در جوانمردی و شجاعت شهره خاص و عام بود. وی پس از مدتی به همراه خانواده و فرزندانش عازم درگز شد و در آنجا ساکن شد.
پدر صیاد شیرازی "زیادخان" شغل نظامی داشت و در ژاندارمری مشغول خدمت بود. وی مدتی از این شغل کناره‌گیری کرد و لباس نظامی را کنار گذاشت. زیادخان در نامه‌ای که به فرمانده‌اش نوشته اینطور می آورد: «اکنون حرمت این لباس شکسته شده و هر دزد گردنه‌گیری این لباس را پوشیده و به جان مردم افتاده است. تا وضع بدین‌گونه است من نمی‌توانم این لباس نظامی را به تن کنم.»

تولد فرزندی برومند
زیاد خان به پیشنهاد برادرش با "شهربانو" دختر یکی از هم‌ولایتی‌های خویش ازدواج کرد. ثمره این ازدواج فرزند پسری بود که "علی" نام گرفت. در حقیقت عشق و اخلاص و ارادت خالصانه پدر و مادر صیاد شیرازی سبب شد این نام را برای فرزند خویش انتخاب کنند.علی هنوز یک ساله نشده بود که پدر و مادرش تصمیم گرفتند به مشهد کوچ کنند و مقیم شهر امام هشتم امام رضا (ع) شوند.زیاد خان که مجددا شغل نظامی را انتخاب کرده بود، مجبور بود به شهرهای مختلفی منتقل شود و خانواده‌اش هر سال در شهر جدیدی باشند، همین شرایط سبب شد، علی  با مردمان و فرهنگ و آداب مختلف آشنا شود. 


دوران تحصیل ، ورود به ارتش و ازدواج
دوران تحصیل وی از دبستان تا دبیرستان در شهرهای مشهد، آمل، گنبد کاوس و تهران سپری شد. علی در تمام دوران تحصیل از شاگردان ممتاز بود.سال ۱۳۴۳ وارد دانشگاه افسری شد چند سال بعد با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شد و به انجام وظیفه مشغول شد.در همین سال برای طی دوره مقدماتی توپخانه عازم اصفهان شد. با اتمام دوره مقدماتی، مدتی در مناطق غرب کشور در مشاغل افسر دیده‌بان توپخانه و معاون آتشبار و فرمانده آتش‌بار، در تبریز و سپس لشکر ۸۱ کرمانشاه به خدمت خود ادامه داد.سال ۱۳۵۰ پس از مخالفت های راتش با دخترعمویش «عفت شجاع» ازدواج کرد، دلیل مخالفت ارتشی ها با این ازدواج سابقه مبارزاتی پدر "عفت" با رژیم پهلوی بود، اما پا فشاری علی بر انتخاب همسر اینده خود در نهایت باعث شد که ارتش با این ازدواج موافقت کند. در همین سال برای گذراندن دوره آموزشی زبان انگلیسی به تهران آمد و پس از پایان دوره و جدیت در تحصیل سرانجام خود از استادان زبان انگلیسی شد.

کوچ به امریکا
سال ۱۳۵۱ همراه با یکی از همکاران خویش به آمریکا رفت و یک دوره کوتاه "هواسنجی"  را در شهر "فورت سیل" ایالت " اوکلاهاما" گذراند، صیاد شیرازی در پایان این دوره به عنوان نفر ممتاز دوره از میان دانشجویان ۱۵ کشور جهان معرفی شد و پس از بازگشت از آمریکا به عنوان استاد، در مرکز توپخانه اصفهان مشغول فعالیت شد


ازدرون رژیم،علیه رژیم
زندگی شهید صیاد شیرازی از همان ابتدای جوانی با معارف دینی توام بود، او از جلسات مذهبی استقبال می‌کرد و در آنها حضور فعال داشت. او حتی در زمانی که در آمریکا بود، مثل یک طلبۀ دینی با شجاعت بسیار با آنان درباره اسلام، خانواده و تشیع بحث می‌کرد. او همواره به احکام دین عمل می‌کرد و سخت به مسائل شرعی پایبند بود. قبل از انقلاب با اینکه فضای جامعه آلوده بود، اما صیاد شیرازی هیچ‌گاه به دام این آلودگی‌ها نیفتاد بلکه برعکس سعی می‌کرد دیگران را نیز از گرفتار شدن در دام‌های تباهی و فساد بر حذر دارد و در این راه به نحو چشمگیری موفق بود.

شروع مبارزات
با ورود به اصفهان و قرار گرفتن در متن مردم متعهد و انقلابی این دیار شهیدپرور در طی حدود پنج سال قبل از به ثمر رسیدن انقلاب، با فعالیت‌های مذهبی و انقلابی مخفی، خود را برای ورود به فضای نورانی انقلاب اسلامی آماده کرد و در پاییز سال ۱۳۵۷، همگام با اوج نهضت انقلاب اسلامی فعالیت انقلابی خود را در پادگان‌های اصفهان و سایر یگان‌ها همراه با دوستان انقلابی خود در ارتش گسترش داد و سرانجام در روز ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ به دلیل فعالیت‌های انقلابی بازداشت انفرادی شد که در بامداد ۲۲ بهمن با پیروزی عظیم انقلاب اسلامی از بازداشت خارج شد و با درجه سروانی به خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران وارد شد و در سازمان‌دهی نیروهای مؤمن و انقلابی ارتش نقش مؤثری ایفا کرد.


غائله کردستان
با آغاز توطئه سنگین ضدانقلاب در کردستان، بعد از فاجعه شهادت ۵۲ نفر از پاسداران انقلاب اسلامی اصفهان در جاده سردشت بانه در استان کردستان، همراه با هم‌رزم اش سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی و در معیّت سردار سلحشور شهید «دکتر مصطفی چمران»، وارد کردستان و شهر سردشت شد. با بررسی‌ها و تجربه‌هایی که طی ۱۷ روز در شهر سردشت به دست آورد، در فروردین سال ۱۳۵۹ موفق به ارائه طرحی شد که با راهنمایی شهید فلاحی مورد تصویب رئیس جمهور وقت قرار گرفت و در اجرای آن تقریباً به صورت رسمی در درجه سرگردی مأموریت مقابله با ضدانقلاب را در شهر سنندج دریافت کرد و به همت رزمندگان اسلام اعم از ایثارگران ارتش (لشکر ۲۸ پیاده، تی پ۵۵ هوابرد، تی پ۳ لشکر ۱۶ زرهی) برادران سپاه، نیروهای مردمی و پیشمرگان کرد مسلمان، شهر سنندج از ضدانقلاب بازپس گرفته شد، محاصره پادگان سنندج شکست و با تشکیل قرارگاه مشترک ارتش و سپاه و فراخوان افسران متخصص، مجرب و داوطلب و فعال کردن این قرارگاه در کمتر از سه ماه شهرهای دیگر شامل دیواندره، مریوان، سقز و بانه نیز آزاد شد.شهید صیاد شیرازی به عنوان هماهنگ‌کننده رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی عملیات پاکسازی انجام وظیفه می‌کرد، از این رو به منظور پاکسازی کامل منطقه از وجود ضدانقلاب با ترفیع موقت دو درجه به درجه سرهنگی ارتقا یافت و به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب شد. وی با در کنترل قرار گرفتن لشکرهای ۲۸ کردستان، لشکر ۶۴ ارومیه، ۸۱ زرهی، بخشی از لشکر ۱۶ زرهی، تی پ ۲۳ نیروهای مخصوص، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای انتظامی، این ماموریت را با موفقیت به اتمام رساند.

عزل از فرماندهی، پاداش رشادت های بزرگ او
تصور بنی‌صدر بر این بود که قرارگاه عملیاتی غرب دارای حمایت خاص از شهید بهشتی است و این بدبینی در نهایت منجر به عزل صیاد شیرازی از فرماندهی قرارگاه عملیاتی غرب و جایگزینی سرهنگ معدوم عطاریان به جای صیاد شیرازی شد.پس از آن که به دلیل مخالفت‌هایش با بنی‌صدر، درجات وی لغو و با درجه سرگردی از مسوولیت عملیات غرب کشور برکنار شد، به مدت چهار ماه در معاونت طرح و عملیات سپاه انجام وظیفه کرد. پس از برکناری بنی‌صدر از ریاست جمهوری، با حضور محمدعلی رجایی در راس دولت، صیاد شیرازی بار دیگر با دریافت دو درجه، به ارتش بازگشت. 

فرمانده ای نمونه و سربازی فداکار
در سال ۱۳۶۶ شهید صیاد شیرازی به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رئیس شورای‌عالی دفاع و موافقت امام خمینی به درجه "سرتیپی" ارتقای درجه یافت.آن شهید در مهرماه سال ۱۳۶۸ نیز به درخواست رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم ‏رهبری و فرماندهی کل‏ قوا به سمت "معاونت ‏بازرسی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح" منصوب شد.امیر شجاع ارتش ایران اسلامی، در سال ۱۳۷۲ با حکم فرماندهی معظم کل قوا به سمت" جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح" منصوب شد و در سال ۱۳۷۸ همزمان با عید خجسته غدیر با حکم مقام معظم فرماندهی کل قوا به درجه سرلشگری نایل آمد.

ترور  و شهادت
شهید علی صیادشیرازی روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۷۸ در حوالی خانه‌اش مورد سوء قصد عوامل تروریست قرار گرفت و به شهادت رسید.ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح این روز که وی با اتومبیل خود به قصد عزیمت به محل کارش از خانه خارج شده بود، مورد هجوم مرد ناشناسی قرار گرفت و به شدت مجروح شد.اهالی محل که از این حادثه مطلع شده بودند بلافاصله او را به بیمارستان فرهنگ انتقال دادند که متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده، تلاش پزشکان برای نجات وی بی‌نتیجه بود و او در بیمارستان به شهادت رسید.به گفته شاهدان مرد تروریست با پوشش لباس رفتگر در حوالی خانه شهید به کمین نشسته بود و او را هنگام خروج از خانه به رگبار بست.در این حال شهید صیاد شیرازی که سوار بر خودرو تویوتای سفید رنگ خود بود مورد اصابت ۳ گلوله تروریست واقع شد. در پی این حادثه یک سخنگوی گروهک تروریستی منافقین در تماس با خبرگزاری فرانسه در نیکوزیا مسئولیت این جنایت را بر عهده گرفت.


کینه تاریخی منافقین نسبت به حافظ تمامیت ارضی کشور
ترور صیاد شیرازی در کارنامه تروریستی منافقین از جهات بسیاری قابل تعمق نشان می‌دهد. ادله ای که منافقین برای این ترور ارائه می‌کنند حاکی است که برای این عمل صرف‌نظر از دلایلی که سازمان به آن اتکا می‌کند باید به‌دنبال دلایل و انگیزه های پنهان دیگری گشت.دلایل منافقین برای ترور سپهبد صیاد شیرازی در اطلاعیه‌های نظامی‌خود حول سه محور جمع‌بندی شده است؛ نقش صیاد شیرازی در دفاع از تمامیت ارضی ایران در جنگ با عراق، نقش وی در مهار و کنترل غائله کردستان در بدو انقلاب سال ۵۷ و نقش وی در خنثی کردن عملیات موسوم به" فروغ جاویدان"که منافقین با پشتوانه ارتش عراق خاک ایران را مورد تعرض نظامی‌قرار دادند.منابع:
1.همشهری آنلاین، رندگینامه علی صیاد شیرازی
2.ایسنا،بخش هایی از زندگی تا شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی
3.بنیاد هابیلیان،زندگینامه شهید صیاد شیرازی
4.ایسنا، هفت پرده زندگی شهید صیاد شیرازی.
5.تسنیم، روایتی از زندگی سپهبد،شهید صیاد شیرازی.
6.پایگاه اطلاع رسانی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی، زندگینامه.
7.خبرگزاری میزان، گفت و گو با سردار اسماعیل کوثری: شهید صیاد شیرازی همواره آرزوی رسیدن به رفقای شهید خویش را داشت.
8.ویکی فقه،علی صیاد شیرازی.
9.جهان نیوز، وقتی صیاد شیرازی خلع درجه شد.
10. رسولی، رضا، یادگاران کتاب صیاد شیرازی، تهران، روایت فتح، ۱۳۸۲.
11. معراجی پور، محبوبه، عاشق‌ترین صیاد،تهران،مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۵.
12. مقاله «آخرین فصل او بهار بود» نشریه کمان، سال چهارم، شماره ۶۷.
13. حسینیا، احمد، صیاد دلها، تهران، عقیدتی سیاسی ارتش، ۱۳۷۸.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران