شنبه 18 مرداد 1399 |

کربلای8،صاعقه سپاه اسلام

07:10:0    1399/01/18 عملیاتی که دستگاه تبلیغات بعثی را درمانده کرد

کربلای8، آذرخش سپاه اسلام

امروز هجدهم فروردین ماه سالروز اجرای عملیات کربلای8 است که در شرق‌ بصره‌ عراق‌، محور جنوبی‌ جنگ‌ در غرب‌ شلمچه‌ ایران‌ انجام شد.این عملیات با رمز مبارک «یا صاحب‌ الزمان‌ (عج‌)» و با هدف‌ انهدام‌ نیروهای‌ دشمن‌ و تحکیم‌ مواضع‌ بدست‌ آمده‌ در عملیات‌ «کربلا5» به‌ مدت‌ پنج‌ روز در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌ توسط رزمندگان‌ اسلام‌ در نیروی‌ زمینی سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی انجام شد و طی آن 60 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و ده‌ها دستگاه‌ خودرو از تجهیزات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد. شرایط سیاسی و نظامی جنگ‌ پس‌ از عملیات‌ کربلای ‌5 و از سوی‌ دیگر اهمیت‌ زمین‌ منطقه‌ شرق‌ بصره‌، موجب‌ شد که این عملیات، که‌ با هدف‌ محدود نظامی صورت‌ گرفته بود، بازتاب گستره‌ای در جهان‌ داشته‌ باشد. پایگاه خبری حیات، به بهانه فرارسیدن سالگرد این عملیات بزرگ، نگاهی انداخته به اهداف، دستاورد ها و جوانب مختلف آن.

به گزارش پایگاه خبری حیات ،عملیات کربلای ۸ در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۶۶و با رمز مقدس «یاصاحب الزمان(عج)» به منظور پاسخگویی به شرارت های عراق در حمله به تأسیسات و منابع اقتصادی کشور و برهم زدن امنیت خلیج فارس، انهدام ماشین جنگی و تحکیم مواضع به دست آمده در عملیات کربلای ۵، در منطقه بصره توسط نیروهای سپاه پاسداران آغاز شد.رزمندگان اسلام با عبور از موانع ایذایی مختلف از جمله میدان‌های مین، سیم‌های خاردار و با استفاده از اصل غافلگیری و تاکتیک‌های رزمی، خطوط دفاعی دشمن را درهم می کوبند و گردان های 1، 3، 4 از تیپ 417 و تیپ های 106، 416 و 65 نیروی مخصوص و نیز تیپ‌های 29 و 117 از لشکر 5 عراق را مورد هجوم قرار می‌دهند و این یگان ها را به میزان 40 تا 80 درصد منهدم می‌کنند.همچنین دهها تانک و نفربر دشمن به آتش کشیده می‌شود و چندین تانک نیز به غنیمت رزمندگان اسلام درمی‌آید. در این تهاجم، مواضع مستحکم عراق به عمق دو کیلومتر سقوط می‌کند و بیش از 2600 تن از نیروهای دشمن کشته یا زخمی و تعدادی اسیر می‌شوند.


در هم کوبیدن پاتک دشمن
دشمن در صبح عملیات با حمله هوایی، اقدام به مقابله می‌کند که با آتش پرحجم توپخانه ضدهوایی ایران، یک فروند از هواپیماهای عراقی هدف قرار می‌گیرد و سقوط می‌کند. با اجرای آتش پرحجم روی نفرات پیاده و ادوات زرهی عراق، رزمندگان اسلام به تثبیت و تحکیم موقعیت خود می‌پردازند.دشمن، صبح روز سه‌شنبه با به کارگیری تانک های متعدد، اقدام به پاتک می‌کند. رزمندگان که در پشت مواضع خود به انتظار پاتک از سوی آنان بودند، با مشاهده تانک ها به مقابله با دشمن می‌پردازند و با به آتش کشیدن تعداد 50 دستگاه تانک و نفربر شکست دیگری بر دشمن تحمیل می‌کنند. دشمن با تحمل تلفات و خسارات سنگین به عقب رانده می‌شود.نیروی هوایی ایران در تکمیل این سرکوب، در صبح عملیات، هشت بار مواضع عراق را بمباران می‌کند.
رژیم بعث پس از عملیات کربلای 5 خود را در زیر فشار سختی می‌بیند و به ناچار واحدهایی از سپاه یکم، دوم، چهارم و پنجم خود را در منطقه کانال پرورش ماهی و کانال زوجی مستقر می‌کند که حمله رزمندگان باعث انهدام بسیاری از آنها می‌شود.دشمن پس از شکست مقدماتی، شب چهارشنبه اقدام به حمله ای دیگر می‌کند که با هوشیاری رزمندگان اسلام، این تهاجم با وارد آوردن خساراتی دیگر و گرفتن 25 اسیر عقیم می‌ماند.صبح چهارشنبه، واحدهایی از لشکر 11، نیروی مخصوص، یگان های زرهی و مکانیزه در دو نوبت اقدام به پاتک می‌کنند که با عکس‌العمل کم‌نظیر رزمندگان و حمایت آتشباری گسترده، که فرماندهی یک گردان از تیپ 29 را به عهده داشت، به اسارت در می‌آیند.


دوروغ های ارتش عراق برای فرار از پذیرش شکست
ارتش عراق در اطلاعیه شماره 932 خود اعلام می‌کند که قوای ایران در ساعت 3 بامداد سه‌شنبه، در منطقه عملیاتی شرق بصره از جناح های مختلف به سه لشکر عراق حمله جدیدی را انجام داده‌اند. رژیم عراق در این اطلاعیه اعتراف می‌کند که در یکی از این سه جناح، قوای ایرانی توانسته‌اند مواضعی را به دست آورند. پس از آن مدعی می‌شود که قوای عراقی در تعقیب دشمن و بازپس‌گیری منطقه را از کف داده است.
رزمندگان اسلام پس از عقیم ماندن حرکت عراق، بلافاصله اقدام به حمله کرده و تعداد دیگری از افراد عراق را کشته، زخمی یا اسیر می‌کنند و تعداد قابل توجهی تانک و نفربر آنها نیز منهدم می‌شوند و یا به غنیمت رزمندگان اسلام درمی‌آیند. در این حمله به 8 تیپ عراق آسیب جدی وارد می‌شود.با روشن شدن هوا، هواپیماهای عراق به منظور حمله، در آسمان منطقه ظاهر می‌شوند که دو فروند از آنها هدف واقع شده و سقوط می‌کنند و بقیه قوای عراقی از مهلکه می‌گریزند. به دنبال فرار هواپیماهای دشمن از منطقه، هواپیماهای ایران در آسمان منطقه ظاهر می‌شوند و مواضع دشمن را بمباران می‌کنند.رژیم بعث با پخش اخبار کذب مدعی می‌شود که دو فروند از جنگنده‌های F.5 ایران را سرنگون و حمله نیروی دریایی ایران به اسکلة الامیه را دفع کرده است.در حالی که نبرد با برتری رزمندگان اسلام ادامه دارد، در عصر روز بیستم فروردین ماه، یگان هایی از سپاه سوم، چهارم، ششم و هفتم عراق با پشتیبانی شدید هوایی و آتش توپخانه، تحت رهبری سپهبد عدنان خیرالله (وزیر دفاع اسبق)، سپهبد ثابت سلطان (رئیس سابق ستاد ارتش)، سپهبد اسماعیل تابه النقیمی(جانشین سابق ستاد ـ و فرماندة سپاه یکم ارتش عراق)، اقدام به سنگین ترین پاتک می‌کنند که بلافاصله با عکس‌العمل رزمندگان اسلام مواجه می‌شوند.
آزاد سازی مناطق اشغال شده و انهدام بخش زیادی از قوای جنگی عراق
قوای عراق در این پاتک در یک زاویه 60 درجه به محاصره در می‌آیند و پس از نبردی سنگین و در میان بهت و ناباوری فرماندهان ارتش عراق در باتلاق منطقه عملیاتی کربلای 8 دفن می‌شوند. رزمندگان اسلام پس از 4 ساعت نبرد بی‌امان، شکست سخت و تلخی را به فرماندهان عراق تحمیل می‌کنند و پیروزمندانه به تحکیم مواضع می‌پردازند.رزمندگان اسلام طی حمله دیگری دامنه عملیات را تا جاده مهم تعاون گسترش می‌دهند و با انهدام دو گردان کماندویی از لشکر محمدالقاسم، این جاده مهم را ـ که شلمچه را به بصره و العماره را به بغداد متصل می‌کند ـ آزاد می‌کنند و اختلالات وسیعی در ترابری سپاه سوم، چهارم و ششم عراق به وجود می‌آورند. در این عملیات نیز تعداد زیادی تانک و نفربر منهدم شده و با ساقط شدن 3 فروند دیگر از هواپیماهای عراق تعداد آنها از ابتدای عملیات به 7 فروند می‌رسد.


در هم کوبیدن نیروی بعثی و فرار فرمانده هان
نتایج درخشان کربلای 8 دستگاه تبلیغاتی عراق را به استیصال می‌کشاند و رسانه‌های گروهی جهان مجبور می‌شوند به تفسیر و پخش اخبار عملیات بپردازند.در این میان روزنامه تایمز مالی می‌نویسد: «کربلای 8 ، ارزیابی توان دفاعی عراق در شرق بصره است».به دنبال آن اکثر روزنامه‌های غربی به گوشه‌هایی از پیروزی های عملیات اشاره می‌کنند.زمانی که رژیم عراق تلاش می‌کند از گرداب کربلای 8 رهایی یابد، رزمندگان با به هلاکت رساندن 13 نفر از فرماندهان عراق (تا صبح جمعه 21 فروردین ماه) تلفات نیروهای عراقی را به 4000 تن می‌رسانند.عدنان خیرالله روز 22 فروردین ماه 66 برای بازپس‌گیری مناطق از کف داده، پاتک سنگینی را طرح‌ریزی می‌کند. عدنان این بار به خاطر تمرد سربازان وحشت زده عراق، واحدهایی از گارد ریاست جمهوری را در این پاتک به معرکه می‌‌آورد و با پشتیبانی وسیع هوایی، پاتک خود را آغاز می‌کند که رزمندگان اسلام، بویژه شکارچیان تانک، به مقابله جانانه برمی‌خیزند و در ابتدای درگیری تعداد زیادی از ادوات زرهی عراق را به آتش می‌کشند. نبرد اوج می‌گیرد و تا مرحله جنگ تن به تن پیش می‌رود.در جنگ تن به تن، 6 تیپ عراق صدمه جدی می‌بیند و دشمن بعثی با به جا گذاشتن 1000 کشته و زخمی و انهدام 40 دستگاه تانک و نفربر و دهها دستگاه خودرو، از مهلکه می‌گریزند.نیروی هوایی ایران در این نبرد، قوای دشمن را با بمباران‌های پیاپی، مستأصل و زمین گیر می‌کند. در این درگیری یک فروند هواپیمای سوخوی 22 عراق نیز هدف قرار می‌گیرد و سرنگون می‌شود. تا روز هشتم نبرد در مجموعه 23 تیپ پیاده، زرهی و مکانیزه در شرق بصره متلاشی و باقیمانده افراد شکست خورده عراق بشدت توسط نیروی هوایی ایران بمباران می‌شوند. تا این روز تعداد 106 فرمانده تیپ، گردان و گروهان ارتش عراق به دست قوای اسلام به هلاکت رسیده‌اند.ستاد تبلیغات جنگ از کلیه خبرنگاران جهان دعوت می‌کند تا از پیروزی های رزمندگان اسلام بازدید کنند و از نزدیک شاهد پیروزی ارتش اسلام باشند.


نتایج عملیات
1. تجهیزات منهدم شده دشمن: 60 دستگاه تانک و نفربر.دهها دستگاه خودرو.
2. یگان‌های منهدم شده دشمن: تیپ‌های 68 و 65 نیروهای مخصوص.تیپهای 106، 416، 29، 117 و 73 از لشکر 5 مکانیزه.تیپ 27 مکانیزه.تیپ های 104، 45، 421، و 2 کماندویی ستاد کل.تیپ های 2 و 5 از گارد ریاست جمهوری.تیپ 6 زرهی.گردانهای 1 و 3 و 4 از تیپ 417.تیپ 42 پیاده.2 گردان کماندویی از لشکر محمد القاسم.یک گردان تانک.تیپ 26 زرهی.
3. غنایم: ده‌ها دستگاه تانک و نفربر. تعداد زیادی انواع خودرو
4. تعداد کشته و زخمی دشمن: 5000 نفر.
5. تعداد اسرا: 200 نفر.

بازتاب جهانی پیروزی ایران و تلاش نیروهای بعثی برای تغییر آن
از یک‌ سو شرایط سیاسی و نظامی جنگ‌ پس‌ از عملیات‌ کربلای ‌5 و از سوی‌ دیگر اهمیت‌ زمین‌ منطقه‌ شرق‌ بصره‌، موجب‌ شد تا عملیات‌ کربلای‌8 که‌ با هدف‌ محدود نظامی صورت‌ گرفت‌، بازتاب‌ و انعکاس‌ نسبتا گسترده‌ای‌ داشته‌ باشد. در مورد این‌ عملیات‌، خبرگزاری‌ فرانسه‌ به‌ نقل‌ از ناظران‌ در تهران‌ چنین‌ گزارش‌ داد:«اهداف‌ عملیات‌ جدید کربلای‌8 ایران‌ که‌ صرفا نظامی است، محدود به‌ نظر می‌رسد. ایران‌ بدون‌ تردید این‌ بخش‌ جنوبی را برای‌ حمله‌ انتخاب‌ کرد تا مانع‌ از تحکیم‌ خطوط دشمن‌ در آنجا شود.» در واقع‌ گزارش‌ خبرگزاری‌ فرانسه‌ معطوف‌ به‌ این‌ مطلب‌ بود که‌ این‌ عملیات‌ در تداوم‌ سلسه‌ تلاش های‌ ایران‌ در این‌ منطقه‌ و برنامه‌ریزی‌ برای‌ انجام‌ عملیات‌ به‌ سمت‌ بصره‌ ،معنا و مفهوم‌ دارد. تلاقی زمان‌ عملیات‌ کربلای‌8 با برگزاری‌ مراسم‌ چهل‌ و هشتمین‌ سالگرد تشکیل‌ حزب‌ بعث‌، موجب‌ شد که‌ عراق‌ بلافاصله‌ به‌ منظور تحت‌الشعاع‌ قرار دادن‌ بازتاب‌ این‌ عملیات‌، به‌ تاسیسات‌ نفتی جزیره‌ «سیری»‌ که‌ یکی از مبادی‌ صادرات‌ نفت‌ ایران‌ بود، حمله‌ کرده‌ خسارات‌ قابل‌ ملاحظه‌ای‌ را به‌ آن‌ وارد آورد، به‌ گونه‌ای‌ که‌ تا ساعت‌ها بهره‌ برداری‌ از اسکله‌ مذکور امکان‌ پذیر نبود.
به‌ هر حال‌ پیروزی‌ عملیات‌ کربلای‌8 همانند پیروزی‌های‌ دیگر ایران‌ در ابتدا از سوی‌ عراق‌ و کلیه‌ حامیانش‌ مورد تکذیب‌ قرار گرفت‌، چنانکه‌ رادیو اسراییل‌ به‌ نقل‌ از کارشناسان‌ نظامی گفت: «به‌ احتمال‌ قوی‌ نیروهای‌ ایرانی در عملیات‌ موسوم‌ به‌ کربلای‌8 در جبهه‌ بصره‌ موفق‌ به‌ پیشروی‌ نشده‌اند و نبرد به‌ صورت‌ ساکن‌ ادامه‌ دارد.» اما با گذشت‌ زمان‌ و عینیت‌ پیروزی‌ ایران‌، عراق‌ سرانجام‌ زبان‌ به‌ اعتراف‌ گشود و متعاقب‌ آن‌ خبرگزاری‌ها چنین‌ گزارش‌ دادند: «عراق‌ دیروز اعتراف‌ کرد که‌ مناطقی را در جریان‌ حمله‌ جدید ایران‌ در شرق‌ بصره‌ از دست‌ داده‌ است.» اعتراف‌ عراق‌ به‌ از دست‌ دادن‌ زمین‌هایی در نزدیکی بصره‌، در اطلاعیه‌ نظامی این‌ کشور منعکس‌ شده‌ است. همچنین‌ دعوت‌ ایران‌ از خبرنگاران‌ خارجی برای‌ باز دید از منطقه‌ آزاد شده‌ در عملیات‌ نیز به‌ منزله‌ پیروزی‌ جدید ایران‌ مورد تاکید قرار گرفت‌.بدین‌ ترتیب، در آستانه‌ سال ‌66 ضمن‌ آنکه‌ موفقیت‌ حاصله‌ از عملیات‌ کربلای‌8 در منطقه‌ شرق‌ بصره‌، از سوی‌ رسانه‌های‌ خارجی مورد تایید قرار گرفت‌، به‌ عنوان‌ ضعف‌ و ناتوانی روحی روز افزون‌ عراق‌ نیز ارزیابی شد.


منابع:
۱.سایت جامع فرهنگی مذهبی آوینی، عملیات کربلای8 در شرق بصره.
۲.همشهری آنلاین، آشنایی با عملیات کربلای8.
۳.خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی(آنا)،عملیات کوتاه کربلای ۸ که وزیر دفاع صدام را شکست داد.
۴.پایگاه جامع عاشورا، عملیات کربلای۸
۵.ایرنا، کربای8 رونمایی از ناتوانی نیرو های بعث عراق.
۶.تسنیم،برگزاری سی‌ویکمین سالگرد عملیات کربلای۸
۷.جی پلاس،کربلای8 کوتاه اما پیروز.
۹.وبسایت خبری بلاغ مازندران، از توصیه های بانوی رزمنده به مسئولان تا خاطرات عمو غلام از کربلای8.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران