جمعه 20 تیر 1399 |

نتیجه به ثمر رسیدن خون پاک جوانان ایران

21:53:0    1399/01/12 به مناسبت ساگرد همه پرسی برای استقرار نظام جمهوری اسلامی

نتیجه به ثمر رسیدن خون پاک جوانان ایران

همزمانی طلوع بهار طبیعت با بهار انقلاب پیام‌آور پشتوانه مردمی انقلاب اسلامی است، دوازدهمین روز فروردین هر سال یادآور اعلام نتایج حماسه پرشکوه رفراندوم ملت بزرگ ایران برای تاسیس نظام "جمهوری اسلامی ایران " است، نهال ریشه‌داری که مردم در این سرزمین کاشتند و اکنون به قدری تنومند و قدرتمند شده که در برابر تندبادهای روزگار به خوبی ایستاده و به کمک دو بال جمهوریت و اسلامیت موفقیت در عرصه های جهانی را به نظاره نشسته است.

به گزارش پایگاه خبری حیات ،12 فروردین یکی از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است، در این روز با رای اکثریت قاطع مردم، نظام سیاسی کشور پس از 2500 سال از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی وحکومت مردمی تغییر یافت.در 12 فروردین 1358 ثمره مبارزات ضد سلطنتی و طاغوتی و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ملت ایران به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.در این روز با شکوه ایران با رای 2/98 درصدی خود ساختار سیاسی ، اجتماعی ایران را تغییر داد و جمهوری اسلامی مستقر شد. به همین سبب این روز مبارک از آن پس روز «جمهوری اسلامی» نام گرفت.روزی که نتیجه مجاهدت‌ها و مبارزات ضد استبدادی و ضد استکباری همچنین به ثمر نشستن خون پاک و مطهر جوانان ایران اسلامی است. این مجاهدت‌ها و ایثارگری‌های ملت شریف ایران نور امید را در دل مردم مستضعف جهان جاری کرد و زمینه ساز حکومت عدل الهی در سراسر جهان شد.
پس از آنکه قرن ها تئوری جدایی دین از سیاست و نظام های حکومتی لائیک بر دنیا سیطره داشت و قوانین شرعی و الهی امری خصوصی در زندگی مردم تعبیر می شد، در 12 فرودین سال 58 نظامی متولد شد که این نظریه‌ها را در قرن بیستم باطل کرد و حکومت اسلامی را براساس موازین و آموزه‌های دینی به منصه ظهور و عمل رساند.در این روز مردم ایران نشان دادند جمهوری اسلامی شکل نوینی از نظام های حکومتی است که تلاش می کند با الهام از قوانین و تعالیم نجات بخش اسلام الگوی زندگی جدیدی درعرصه اجتماعی و سیاسی بشر امروزی ارائه دهد تا بر اساس آن نیازهای مادی و معنوی انسان توامان فراهم شود. از نظام جمهوری به «حکومت مردم بر مردم» تعبیر می شود و «جمهوریت» در نظام حکومتی نشان دهنده نقش مردم در تشکیل و استمرار آن است به طوری که مردم با حضوردر صحنه‌های مختلف علاوه بر مشارکت در تعیین سرنوشت خویش، خواسته‌های خود را از حکومت مطالبه می‌کنند.معنی لغوی «جمهوریت» یعنی حکومت برخواسته از مردم و یا همان دمکراسی گرچه مورد اتفاق اغلب تحلیلگران، سیاستمداران و حاکمان سیاسی است، اما نظام‌های حکومتی در معنی اصطلاحی این واژه دچار اختلاف نظرهستند و از آن برداشت های متفاوتی دارند.


در زمان تعیین نظام سیاسی کشور پس از سرنگونی نظام طاغوت شاهنشاهی «جمهوری دمکراتیک»، «جمهوری»، «حکومت اسلامی» و ... از جمله نظام های بود که مطرح شد، ولی امام راحل از همان ابتدا تاکید فراوانی بر استقرار نظام حکومتی جمهوری اسلامی داشتند، به طوری که برجمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر تاکید کردند.این تاکید نیز بر اساس خواست مردم در دوران مبارزات ضد ستم شاهی بود که در شعار آنها موج می زد و مردم در همه تظاهرات‌ها یکپارچه استقلال آزادی و جمهوری اسلامی را فریاد می‌کشیدند.بر این اساس، و مطابق گفته امام خمینی (ره)، اصل جمهوریت و اسلامیت اصل جدا ناپذیر در نظام حکومتی ایران شد و تا به امروز برای تثبیت، استمرار و تداوم آن شهیدان زیادی تقدیم شده است.
تدبیر و دوراندیشی حضرت امام راحل و حمایت بیش از 98 درصدی ملت از نظام جمهوری اسلامی سبب شد تا حکومتی مبتنی بر آرای مردم، چرخش نخبگان و با رویکرد افزایش سطح کارآمدی و مشروعیت نظام به وجود آید.امسال نیز که بهار طبیعت را با امید به طلوع سین سلامتی آغاز کردیم، با همراهی و مشارکت مردم می‌توانیم از پس بیماری کرونا برآییم و در ادامه با تکیه بر جوانان خلاق، بهره گیری از توانمندی داخلی و تلاش مستمر گامی موثر در جهت جهش تولید برداریم. 


استقلال ، آزادی، جمهوری اسلامی
«آزادی» از دیگر شعارها و خواسته‌های ملت ایران در ایام انقلاب بود که با استقرار جمهوری اسلامی شکل عملی به خود گرفت و قشرهای مختلف با حضور در تمام صحنه‌ها آزادانه به خواسته‌های خود جامه عمل پوشانده و در تعیین سرنوشت خود مشارکت می‌کنند.گرچه لغت آزادی نیز همانند دیگر واژه‌ها، امروزه مظلوم واقع شده و در نظام سلطه مصادره می‌شود و با نام آزادی حقوق خیلی‌ها تضییع می‌شود، ولی این واژه در اسلام معنای متعالی دارد. بر این اساس مردم طبق قانون برای تعالی و کمال خود از حق انتخاب و آزادی بیان برخوردار است وکسی نمی تواند این حق را از مردم سلب کند. در این مکتب سلب آزادی و حق انتخاب از خود نیز نوعی ظلم به خویش است.
«استقلال» بُعد دیگری از نظام جمهوری اسلامی ایران است که با استقرار آن ملت ایران از وابستگی به شرق و غرب رهایی یافت و در عرصه بین الملل با حفظ اصول به دفاع از حقوق خویش پرداخت. استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران و سرنگونی نظام سلطنتی پهلوی علاوه بر اینکه تحولات داخلی به دنبال داشت، تغییراتی در نظام بین الملل، به ویژه در خاورمیانه ایجاد کرد تغییراتی که با اهداف استعمارگران همسو و سازگار نبود و دشمنی آنان را علیه ملت ایران برانگیخت.از این رو حفظ استقلال هزینه‌هایی در برداشته و دشمنان این مرز و بوم با طراحی توطئه‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، ترور شخیصت‌های سیاسی، تحریم اقتصادی و... و درنهایت ایجاد موانع و دشمنی در دست یابی به فناوری صلح آمیزهسته‌ای سعی در خدشه دار کردن استقلال ملت هوشیار ایران عزیز داشنتد ودارند.ملت ایران پس از چهار دهه از استقرار «استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی» با تجدید پیمان با آرمان های امام خمینی (ره) معمارکبیر انقلاب اسلامی و شهیدان به خون خفته خود بار دیگر بر حفظ این آرزشها پای می‌فشارد و روز «جمهوری اسلامی» را به عنوان یکی از ماندنی ترین روزهای تاریخی این سرزمین ارج می نهند.


دستاورد های نظام مقدس جمهوری اسلامی


جمهوری اسلامی دستاوردهای عظیم و درخشان و بی‌نظیری را به همراه آورده است که اهم آن چنین است
۱ - ویژگی جمهوری اسلامی و تفاوت آن با قبل: انقلاب اسلامی، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم‌سالاری تبدیل کرد 
۲‌ - جمهوری اسلامی و چهل سال پر از افتخارات درخشان و شگفت‌آور: به‌رغم همه این مشکلات طاقت‌فرسا جمهوری اسلامی، روز به روز گام‌های بلندتر و استوارتری روبه‌جلو برداشت. این چهل سال شاهد جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفت‌های شگفت‌آور در ایران اسلامی است.
۳ - چهل سال مبارزه در طول عمر جمهوری اسلامی: در تمام این چهل سال تسلیم‌ناپذیری وصیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌ در مقابل دولت‌های متکبر و مستکبر خصوصیت شناخته‌شده ایران و ایرانی به‌ویژه جوانان این مرزوبوم به شمار می‌رفته است. ملت ایران در فضای حیات‌بخش انقلاب توانست از سلطه دوباره قلدران جهانی بر کشور باقدرت و شدت جلوگیری کند.
۴ - جمهوری اسلامی و مظاهر عزتش: این‌ها (عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن) بخشی از مظاهر عزت جمهوری است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد. 
۵ - به اوج رسیدن مشارکت سیاسی مردم: مشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مانند انتخابات، مقابله با فتنه‌های داخلی، حضور در صحنه‌های ملی و استکبارستیزی به اوج رسانید. 
۶ - مجذوب کردن دل‌ها و ارتقاء رویکردهای دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی: رویکرد دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی، دل‌های مستعد و نورانی به‌ویژه جوانان را مجذوب کرد و فضا به سود دین و اخلاق دگرگون شد. مجاهدت‌های جوانان در میدان‌های سخت از جمله دفاع مقدس، با ذکر و دعا و روحیه برادری و ایثار همراه شد و ماجراهای صدر اسلام را زنده و نمایان در برابر چشم همه نهاد.
۷ - دستاوردهای شگفت‌آور در رستاخیز علمی کشور: نزدیک دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود. ما با وجود شنا در جهت مخالف جریان دشمن ساز به رکوردهای بزرگ دست‌ یافته‌ایم و این نعمت بزرگی است که به خاطر آن باید روز و شب خدا را سپاس گفت. 
۸ - گام‌های بلند جمهوری اسلامی در مبارزه با بی‌عدالتی و ارتقاء جایگاه عدالت: جمهوری اسلامی در شمار موفق‌ترین حاکمیت‌های جهان در جابه جایی خدمت و ثروت از مرکز به همه جای کشور و از مناطق مرفه نشین شهرها به مناطق پایین‌دست آن بوده است. واقعیت آن است که دستاوردهای مبارزه با بی‌عدالتی در این چهار دهه، با هیچ دوره دیگر گذشته قابل‌مقایسه نیست.عدالت در صدر هدف‌های اولیه همه بعثت‌های الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است و جمهوری اسلامی ایران در این راه گام‌های بلندی برداشته است و البته باید کارهای بیشتری صورت گیرد. 
9- افتخارآمیز بودن راه طی شده: راه طی شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به‌سوی آرمان‌های بلند جمهوری اسلامی است.
علل برخی از مشکلات و اشکالات گریبان گیر جمهوری اسلامی
۱ - بی‌توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی: اگر بی‌توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمی‌بود -که متأسفانه بود و خسارت‌بار هم بود- بی‌شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان‌های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نداشت.
۲ - تحلیل سراپا غلط برخی غافلان داخلی با منشأ توطئه خارجی: اینکه کسی گمان کند که مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علت تحریم هم مقاومت ضد استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ خطایی نابخشودنی است. این تحلیل سراپا غلط هرچند گاهی از زبان و قلم برخی دوستان داخلی صادر می‌شود، اما منشأ آن کانون‌های فکر و توطئه‌ی خارجی است که با صد زبان به افکارعمومی داخلی القاء می‌شود 
۳ - ظرفیت‌های استفاده نشده و کمتر استفاده شده کشور: بسیاری از این ظرفیت‌ها (طبیعی و انسانی) با غفلت برخی دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده و یا کم استفاده مانده است. 
۴ - عیوب دستگاه‌های دولتی و برخی مدیران دولتی: مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه‌ وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن و سرانجام نبودثبات سیاست‌های اجرایی اقتصاد و رعایت نکردن اولویت‌ها و وجود هزینه‌های زائد در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه این‌ها مشکلات زندگی مردم از قبیل بی‌کاری جوان‌ها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است.
چالش‌های فعلی که جمهوری اسلامی ایران با آن روبروست
۱ - ایران با چالش‌های مستکبران روبروست: ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالش‌های مستکبرانی چون آمریکا روبه‌روست. ایران مقتدر امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالش‌های مستکبران روبروست اما با تفاوتی کاملاً معنادار، ایران اکنون در جایگاه متعالی و شایسته ملت ایران در چشم جهانیان و عبور کرده از بسی گردنه‌های دشوار در مسائل اساسی خویش است
۲- چالش‌های بیرونی: چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌های دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی کم اثر و حتی بی‌اثر خواهد شد.
۳ - چالش‌های درونی: چالش‌های درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی است. 
رسالت و ویژگی‌های مسئولان آینده جمهوری اسلامی
۱ - جمهوری اسلامی و رسالت مسئولان: در جمهوری اسلامی دل‌های مسئولان به‌طور دائم باید برای رفع محرومیت‌ها بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی به‌شدت بیمناک باشد. در جمهوری اسلامی کسب ثروت نه‌تنها جرم نیست که مورد تشویق نیز هست اما تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به‌ویژه خواری و مدارا با فریب گران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، به‌شدت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمند حمایت، به‌هیچ‌وجه مورد قبول نیست. 
۲ - طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی: طهارت اقتصادی شرط مشروعیت همه مقامات حکومت جمهوری اسلامی است.
۳ - مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان، در همه میدان‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی ونیز عرصه‌های دین و اخلاق و معنویت و عدالت، باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت دهند. 
۴ - سپردن زمام اداره جمهوری اسلامی به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان: برای اجرای شایسته آن (سیاست‌های ابلاغی و تدابیر و توصیه‌های رهبری) چشم امید من به شما جوان‌ها است؛ و اگر زمام اداره‌ی بخش‌های گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان -که بحمدالله کم نیستند- سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد. 

جمهوری اسلامی پس از 4 دهه
با گذشت ۴۰ سال از عمر  نظام مقدس جمهوری اسلامی و در شرایط حساس کنونی و حمله‌های همه جانبه دشمنان به این نظام مقدس در راستای بی‌اعتماد کردن ملت ایران، همچنین نشانه گرفتن جوانان ایران اسلامی، باید بیش از هر زمان دیگری حاکم شدن نظام دین مدار و مبتنی بر تعالیم اسلام ناب محمدی در جهت خنثی‌سازی اهداف دشمنان را در راس تمامی امور قرار داد.امروز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک این یوم الله بزرگ به مردم غیور، شریف و شهیدپرور ایران به عنوان صاحبان اصلی جمهوری اسلامی ایران، امید است که با حفظ وحدت ملی و با حرکت در مسیر استقلال و آزادی همه جانبه کشور و با همکاری آحاد مردم ایران اسلامی از مشکلات موجود عبور کرده و با استفاده از ظرفیت‌های توانمند کشور در راستای رسیدن به اهداف اصلی نظام که همانا تحقق مفهوم دیرین « استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» است ،موجبات سرافرازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم کنیم.


منابع:
1.پایگاه خبری آقتاب، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی.
2.برنا نیوز، تحقق نظامی الاهی.
3.ایسنا، جمهوری اسلامی ایران به روایت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی.
4. فرهنگ موضوعی بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی، دکتر سید جواد هاشمی فشارکی.
5. مقدمه برکات انقلاب اسلامی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی.
6.بسیج نیوز، جمهوری انقلابی اسلامی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران