سه شنبه 7 بهمن 1399 |

بزرگترین عملیات تهاجمی نظامی در تاریخ مدرن ایران

12:17:0    1398/11/27 به مناسبت 27 بهمن،آغاز عملیات والفجر5

بزرگترین عملیات تهاجمی نظامی در تاریخ مدرن ایران

عملیات غرور آفرین والفجر 5 با هدف آزادسازی ارتفاعات منطقه چنگوله، در روز 27 بهمن سال 1362 و با رمز مبارک «یا زهرا (س)» حد فاصل شهرهای مهران و دهلران با هدف آزادسازی مناطق عملیاتی و فریب دشمن بعثی در خروج از هور الهویزه در آستانه نبرد بزرگ عملیات خیبر آغاز شد.

این عملیات یکی از عملیات های مهم اجرا شده در دوران دفاع مقدس در محدوده استان ایلام بوده است، که در ساعت 24 روز 27 بهمن سال 1362 در منطقه کوهستانی چنگوله حد فاصل شهرهای مهران و دهلران به اجرا درآمد. دراین عملیات رزمندگان اسلام متشکل از نیروهای سپاه و بسیج تحت امر قرارگاه خاتم‌ الانبیا (ص) با عبور از میدان‌های مین و موانع ایذایی ، با حمایت آتش توپخانه، خود را به مواضع نیروهای عراقی رسانده و پس از چند روز نبرد سخت موفق به تصرف اهداف پیش ‌بینی شده شدند.
عملیات والفجر 5 در طول 50 کیلومتری جبهة بین دهلران و مهران تا شرق منطقة الکوت عراق و از مواضعی در نزدیکی مهران آغاز شد. سپاه دوم ارتش عراق در این منطقه مستقر بود. هدف از این عملیات نزدیک شدن به شهر برقوبه در نزدیکی مرز بود.
این عملیات را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طرح‌ریزی و در دو مرحله با 15 گردان و در 4 محور اجرا کرد: در مرحلۀ اول عملیات و در همان ساعات نخست، بلندی‌های پیزلی، آزادخان کشته، رودخانه چنگوله و110 کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و جاده بدر – طیب عراق تحت دید و تیر مستقیم نیروهای ایرانی درآمد، همچنین به 4 تیپ از گارد مرزی عراق خساراتی وارد شد.
در مرحله دوم مناطق دیگری نیز از خاک ایران، آزاد و بخش هایی از خاک عراق به تصرف نیروهای خودی درآمد و رزمندگان اسلام در آن استقرار یافتند که از جمله آن، استقرار نیروهای ایرانی در 35 کیلومتری بزرگراه بغداد- بصره است.


نتایج عملیات و مناطق آزاد شده
وسعت منطقه آزاد شده : 110 کیلومتر مربع ، ارتفاعات بند پیرعلی، تنگه ی چنگوله، تونل، چغاعسکر و عباس عظیم ،پاسگاه های شمالی، عین عبد، طارق و الرباغی عراق شهرک های یک سایه، آل یاسین و روستای شیخ احمر،تسلط برجاده طیب - بدره عراق.

تجهیزات منهدم شده دشمن
40 دستگاه تانک و نفربر،مقدار زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین، دو فروند بالگرد،دهها دستگاه خودرو نظامی و 10 انبار مهمات.

یگان های منهدم شده دشمن
تیپ باز سازی شده 4 گارد مرزی ، یک واحد کماندویی ، تیپ 4 کوهستانی ، یک گردان تانک از تیپ 50 زرهی لشگر 12، بیش از 3770 نفر از قوای بعثی در این عملیات کشته وزخمی شده و تعداد 170 نفر نیز به اسارت رزمندگان در آمدند. 

بازارچه مرزی چنگوله و تبادلات تجاری با عراق
هم اکنون مرز چنگوله در نزدیکی شهر مهران به عنوان بازارچه و در زمینی به مساحت 30 هکتار که 15 هکتار آن در داخل خاک ایران و 15 هکتار آن در داخل خاک عراق است، ایجاد می شود.
بخشی از زیرساخت های این بازارچه آماده و بخش دیگری از آن در حال آماده شدن است، توافقاتی با طرف عراقی حاصل شده و جلسات فنی در خصوص تکمیل زیرساخت های آن در حال انجام است که تلاش می شود تا پایان سال بخشی دیگر از زیر ساخت های این بازارچه تکمیل و مورد استفاده قرار گیرد.
این گذرگاه در آینده نزدیک می تواند نقش مهمی را در توسعه صادرات غیرنفتی به کشورعراق ایفا کند.
این گذرگاه به سبب شرایط مطلوب و نزدیکی به شهرهای عراق دارای مزایای خوبی است که بخش خصوصی از گشایش آن برای صادرات به کشور همسایه استقبال می کند.
تلاش می شود که از ظرفیت های این گذرگاه به عنوان مکمل مرز بین المللی مهران برای رونق اقتصادی، افزایش صادرات غیرنفتی و همچنین اشتغال پایدار برای جوانان به نحو مطلوبی استفاده شود.
استان مرزی ایلام با 430 کیلومتر مرز مشترک، بیشترین و طولانی ترین مرز با عراق را در میان استان های مرزی کشورمان با عراق دارد و امکان راه اندازی سه بازارچه مرزی با استان های دیاله، واسط و میسان در عراق در این استان فراهم است.
بعد از سقوط صدام در عراق، افق جدیدی پیش روی مبادلات مرزی با این کشور در استان ایلام گشوده شد و در 2 نقطه صفر مرزی مهران و دهلران (چم سری) شرایط ایجاد بازارچه مرزی ایجاد شد ولی تنها مرز و بازارچه مهران از تیرماه سال 82 فعالیت خود را آغاز کرد.
اکنون روزانه محموله یک هزار دستگاه کامیون شامل انواع کالا از جمله مصالح ساختمانی، میوه و تره بار، ساخته های پلاستیکی، مواد شیمیایی و لوازم خانگی به ارزش اقتصادی بیش از 2 میلیون و 500 هزار دلار از این بازارچه به عراق صادر می شود.
هیات دولت با ایجاد 2 مرز جدید بین استان ایلام با عراق در مناطق چنگوله و چیلات اواخر تیر ماه سال 96موافقت و اجرای آن را ابلاغ کرد.


میادین نفتی در چنگوله
میدان نفتی چنگوله، یکی از میادین هیدروکربنی موجود در ساختمان زمین شناسی بلوک اناران در دماغه کوه‌های زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق و در قسمت جنوب غربی استان ایلام بین دو شهر مهران و دهلران بوده و سازند بنگستان میدان چنگوله، به عنوان دومین میدان مهم منطقه ایلام، به شمار می‌رود.
نفت در میدان چنگوله به میزان حدود 4/3 میلیارد بشکه برآورد شده‌است. در خصوص فعالیت‌های اجرایی طرح، در بخش تحت الارضی حفاری دو حلقه چاه تولیدی جدید و تعمیر و تکمیل دو حلقه چاه موجود میدان در مرحله توسعه زودهنگام میدان چنگوله پیش بینی شده‌است.
جهت انتقال نفت میدان چنگوله در مرحله تولید زودهنگام به مقدار حدود 15 هزار بشکه در روز از یک خط لوله 8 اینچ به طول 130 کیلومتر به مقصد دهلران استفاده شده است. 
براساس گزارش شرکت مهندسی و توسعه نفت با اجرای توسعه زودهنگام میدان چنگوله و ارزیابی پتانسیل هیدروکربنی میدان، می‌توان توسعه جامع این میدان نفتی را با هدف حصول تولید روزانه 65 هزار بشکه نفت خام اجرایی کرد.


نقش مردم شوهان در عملیات والفجر 5 
نقش بچه های شوهان در این عملیات یک نقش اثرگذار و نقش محوری بود چرا که بومی محل بودند و قبل از آن هم با ایجاد جبهه گره شیر و سد نفوذ دشمن که یکی از محورهای مواصلاتی خاک دشمن و خاک جمهوری اسلامی تنگه چنگوله و ارتفاعات گره شیر بود قبلا توسط بچه های ایل شوهان مستقر در ارتفاعات گره شیر ضربات مهلکی به دشمن وارد کرده بودند.
دشمن هر گاه خواست نفوذ کند و تک بزند و ارتفاعات گره شیر را بگیرد همان محور جاده مواصلاتی غرب به جنوب یا ایلام به اهواز را فتح کند و این نقشه بچه های شوهان بود که نقش خوبی ایفا کردند و سد راه دشمن شدند و ضربات مهلکی هم به دشمن در این رابطه وارد کردند.


یادمان شهدای چنگوله
با هماهنگی و رایزنی صورت گرفته با سازمان راهیان نور این منطقه عملیاتی به عنوان یکی از زیارتگاه های زائران راهیان نور و یادمان شهدا تصویب شده است.
این منطقه در دوران دفاع مقدس و قبل از آن همواره با استکبار مبارزه کرده و در جنگ تحمیلی نیز مردم این دیار رشادت های زیادی از خود نشان دادند.

 


منابع: 
1.ایرنا، روز شمار دفاع مقدس، عملیات والفجر 5 فریب دشمن برای خروج از هورالهویزه در آستانه نبرد خیبر.کد: 82833461.
2.دفاع پرس، عملیات والفجر 5-کد: ۲۷۹۳۳۸.
3.شبکه اطلاع رسانی راه دانا ، نقش محوری مردم شوهان در پیروزی عملیات والفجر 5، کد: 1462867.
4.کنگره ملی 300 شهید استان ایلام ، پایگاه اطلاع رسانی دفاع مقدس استان ایلام.


فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران