سه شنبه 7 بهمن 1399 |

15:20:0    1398/10/14 به مناسبت شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی؛

سردار، در آینه کتاب ها

سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی بامداد جمعه (۱۳ دی) پس از عمری مجاهدت در حمله پهباد آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. به همین مناسبت پایگاه خبری حیات نگاهی انداخته به کتاب ها و آثاری که درباره این سردار شهید، و این بزرگ مرد نبرد های میدانی نوشته شده است.

به گزارش پایگاه خبری حیات ، ابعاد شخصیتی ، نظامی، بین المللی و حتی فرهنگی شهید حاج قاسم سلیمانی شاید امروز بر کسی پوشیده نباشد، وی به دلیل  گذراندن تقریبا تمام عمر خود در جبهه های نبرد ، از دوران 8 دفاع مقدس و فرماندهی لشکر 41 ثارالله  کرمان تا فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، بویژه نقش کلیدی او در سال های اخیر در از میان برداشتن گروه خلافت اسلامی ( داعش) چهره ای کاملا شناخته شده محسوب می شود. اما این شناخت همواره برای عموم مردم به شکلی کلی و انتزاعی ترسیم می شود. آنچه رسانه ها تا به امروز درباره «حاج قاسم» گفته اند چشم اندازی کلی از حیات سیاسی و نظامی این شهید والامقام بوده و در جزئیات شاید کسی به خوبی نداند علت این شهرت و اعتبار سردار شهید قاسم سلیمانی چه بوده است. یکی از بهترین راه های شناخت ابعاد مختلف دوران حیات نظامی و سیاسی سردار سلیمانی، مطالعه آثاری است که تا به امروز درباره او نوشته شده است که در این نوشتار مختصر سعی می کنیم مهمترین آنها را به مخاطبان معرفی کرده تا بتوانند از زاویه ای نزدیک تر و با جزئیات بیشتری با این شخصیت تکرار ناشدنی در عرصه نبرد و مقاومت آشنا شوند و دلیل شهرت و آوازه این فرمانده نظامی را درک کنند.


حاج قاسم :جستجویی در خاطرات حاج قاسم سلیمانی
کتابی ۱۶۷ صفحه‌ای در ارتباط با برخی از خاطرات و سخنرانی‌های سردار سلیمانی در دوران دفاع مقدس که به وسیله نویسنده جمع‌آوری شده است و در این کتاب براساس توالی زمانی چیده شده است.در قسمت ابتدایی این کتاب یک زندگینامه خودنوشت از سردار سلیمانی وجود دارد که به بخشی از فعالیت‌های او در دوران ابتدایی جنگ اشاره می‌کند. اما در بخش‌های دیگر این کتاب بیشتر از سخنرانی‌ها و خاطرات سردار که مرتبط به سه عملیات بزرگ والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ استفاده شده است تا از دل این سخنرانی‌ها، خاطراتی را از سردار سلیمانی و سایر همرزمانش نقل کند و به این وسیله شخصیت او را به مخاطب این کتاب معرفی کند.از خصوصیات منحصر این اثر،ترجمه و ارائه یکی از مقالات خارجی منتشر شده در ارتباط با سردار سلیمانی است که توسط یکی از پژوهشکده‌های سیاسی آمریکا منتشر شده و نشان‌دهنده نگاه پُر از هراس و البته احترام غربی‌ها، به شخصیت این سردار مبارز ایرانی است. در پرده چهارم این کتاب چنین آمده است:


«موسسه «آمیرکن انترپرایز» که اصلی‌ترین و موثرترین موسسه در زمینه سیاست‌گذاری کلان ایالات متحده آمریکاست و از آن به عنوان «اتاق فکر» آمریکا یاد می‌شود، در سومین مقاله از سلسله مقالاتی تحت عنوان «چشم انداز خاورمیانه»، توصیف خود را از سردار قاسم سلیمانی بیان کرده است. در این قسمت بخش‌هایی از این مقاله را می‌خوانیم:
«قاسم سلیمانی یک قهرمان جنگی و وطن پرست واقعی است که بعد از انقلاب، درحالی که ایران از سویی درگیر جنگ داخلی در کردستان بود و از سوی دیگر با اشغالگران عراقی دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد، به سپاه پاسداران پیوست.در زمان جنگ و در عملیات شناسایی، برای پیش‌گیری از تلفات نیروهای تحت فرمان خود، جانش را به خطر می‌انداخت. دست‌کم، بنابر یک گزارش معتبر، سردار سلیمانی در یکی از این عملیات‌ها در ۱۱ تیر ۱۳۶۱، نزدیک بود به اسارت نیروهای عراقی درآید. در این گزارش هم احتیاط سردار سلیمانی پیش از عملیات را می‌توان دید و هم تمایلش به تقبل کارهای خطرناک.        
ارزش‌ها، اعتقادات و رهبری کاریزماتیک     
چهره‌ای که منابع موجود از سردار سلیمانی ترسیم می‌کنند، یک جنگجوی جوانمرد است، ولی کمتر در زمینه سیاسی وارد می‌شود. وقتی در کرمان، بیش‌ترین زمان فراغتش را در زورخانه‌های عطایی و جهان می‌گذارنده است. جایی که علاوه بر ورزش، به تشویق و تقویت خُلق و خوی جوانمردی هم توجه می‌شود.جنگ ایران و عراق ضمن شکل دادن به ارزش‌ها و اعتقادات سردار سلیمانی، فرصت بروز خلصت‌های جوانمردی را هم که در زورخانه‌ها آموخته بوده برایش فراهم می‌کند. بدون شک، شرایط جنگی آن دوران، در ایجاد و تقویت ویژگی‌های یک رهبر کاریزماتیک در او موثر بوده است.          
مخالفت با مردن بیهوده     
اخلاق و رفتار سردار سلیمانی، او را در دل افراد زیر فرماندهی‌اش بسیار محبوب کرده است. در ۱۱ مرداد ۱۳۶۵، در دیداری بسیار اتفاقی از شهر زادگاهش، کرمان، مقامات بهداشت محل را متهم کرد که اهمیتی برای حفظ جان سربازان زخمی او که برای درمان از جبهه برگشته‌اند، قائل نیستند. شواهدی نیز وجود دارد که با وجود احترامی که برای شهیدان قائل بوده و ستایشی که از شهادت می‌کرده، هیچ‌وقت حاضر نمی‌شده افرادش را بی‌دلیل به کشتن بدهد و همیشه آماده بوده که اگر نقشه‌های جنگی مقامات نظامی مافوقش به نظر او، منجر به مرگ غیرضروری افرادش می‌شود، با آن نقشه‌ها مخالفت کند.» 
وجود بیش از ۸۰ عکس رنگی از مقاطع مختلف زندگی سردار سلیمانی یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این کتاب است که تماشای آن، می‌تواند برای هر مخاطبی جذاب باشد.


مجموعه 16 جلدی «روزی روزگاری قاسم سلیمانی » که تنها دو جلد آن منتشر شد
در سال 1396 و در آستانه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران قرار بر این شد که مجموعه ۱۶ جلدی خاطرات سردار قاسم سلیمانی منتشر شود. از این مجموعه دو کتاب «هجوم به تهاجم» و «نبرد سید جابر» به چاپ رسید، اما انتشار دیگر مجلدات کتاب به درخواست سردار سلیمانی متوقف شد.
مجموعه خاطرات سردار سلیمانی از دوران دفاع مقدس «روزی روزگاری» نام گرفته بود که کتاب اول با عنوان «هجوم به تهاجم» خاطرات بهمن سال 1360 تا اردیبهشت سال 1361 را از زبان فرمانده وقت لشکر 41 ثارالله (ع) روایت می‌کند. این کتاب در 388 صفحه منتشر شده استو نشان می دهد وی نیروهای تحت امرش را چگونه در میدان جنگ و در سخت ترین شرایط هدایت می کرد و فاش می کند که این فرمانده ی جوان در نبود همکاری مسئولین منطقه،چگونه تیپ درجه دومی را به لشکری قدرتمند و خط شکن تبدیل کرد و به خواننده می گوید که سلیمانی چگونه رزمندگان ثارالله را از خطوط مستحکم دفاعی دشمن در تمام جبهه ها و در جبهه شرق بصره عبور داد و در نهایت به این پرسش پاسخ می دهد که چرا افراد لشکرش،پس از سی سال هنوز مرید او هستند و تا پای جان بر سر پیمان ایستاده اند.کتاب «نبرد سید جابر» در 360 صفحه، شمارگان 1500 نسخه با بهای 13 هزار تومان توسط نشر یا زهرا (س) منتشر شد که بسیار مورد علاقه مخاطبان قرار گرفت ، اما همانطور که گفته شد ، این اثار آنچنان که باید نظر سردار سلیمانی را جلب نکرد و او دستور توقف آنها را برای حَک و اصلاح داد. 

سربازان سردار: روایتی درباره نیرو های دست پرورده سردار سرلشکر سلیمانی
کتابی ۱۷۶ صفحه‌ای که دربرگیرنده خاطرات تعدادی از شهدای مدافع حرم است. شهدایی که نماینده پرافتخار مردم مسلمان در راه دفاع از انسانیت و مقابله با وحوشی به ظاهر انسان بودند.نثر کتاب ، نثری بسیار ساده و روان است که بیشتر بر مبنای ذکر خاطرات این شهدا بدون درگیر شدن در مسائل احساسی است. هر چند که شاید گروهی نیز طرفدار این سبک نباشند، اما به نظر می‌رسد آنچه که برای نگارندگان کتاب اولویت داشته، در مرحله اول ثبت خاطرات این شهدا و جلوگیری از کم‌رنگ شدن یاد آن‌ها و در مرحله دوم جذب طیف بیشتری از مخاطبان بوده است.ماجرای «سربازان سردار» در دو فصل روایت شده است؛ فصل اول این کتاب در ارتباط با شخصیت سردار قاسم سلیمانی و تاثیر حضور او در مقام فرماندهی سپاه قدس است و بخش دوم آن نیز به روایت خاطراتی از شهدای مدافع حرم اختصاص یافته است.این کتاب توسط انتشارات سه نقطه و با قیمت ۷ هزار و ۹۰۰ تومان روانه بازار نشر شده است.


ذوالفقار : خاطرات شفاهی سرلشکر سلیمانی
کتاب «ذوالفقار» برش‌هایی از خاطرات شفاهی درباره حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به اهتمام علی اکبری مزدآبادی یکی از آثار جدید منتشر شده درباره حاج قاسم سلیمانی است.این کتاب در ۲۴۸ صفحه خاطراتی را برای اولین بار از دوران دفاع مقدس تا مجاهدت‌هایی که در جبهه مقاومت سوریه و عراق شکل گرفته را بیان می‌کند.نویسنده کتاب همچنین برای نخستین بار حدود ۱۰۰ صفحه از این کتاب را به انتشار تصاویر ناب و دیده نشده‌ای از سرلشکر سلیمانی اختصاص داده است. شاید علت جذابیت این کتاب بیشتر بخاطر همین تصاویر باشد که کمتر بیننده ای آنها را دیده و ورق زدن آنها در یک اثر و مشاهده پی در پی حسی از همراهی روحی و حسی برای مخاطبان بوجود می آمورد. 

منابع و مآخذ:
1. باشگاه خبر نگاران جوان ،خبرگزاری،  کد 7195232 ، کتاب هایی که از رشادت های سردار سلیمانی می گویند.
2.مهر، خبرگزراری، کد 2991026 ، بخش های خواندنی از کتاب حاج قاسم .
3. مشرق ، خبر گزاری ،  کد 747264 ،  با این کتاب های حاج قاسم آشنا شوید.
4.ایبنا، خبر گزاری ،  کد 285557، فرماندهی اسطوره‌ای که از کتاب غافل نشد.
5.مهر، خبرگزاری،  کد 3870162 ،  بخش های خواندنی از کتاب سربازان سردار.
6. هجوم به تهاجم(روزی روزگاری قاسم سلیمانی1) ، نشر یا زهرا. 
7.نبرد در سید جابر (روزی روزگاری قاسم سلیمانی2) ، نشر یا زهرا. 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران