شنبه 10 آبان 1399 |

جبهه یعنی کربلا جاری است!

14:53:0    1398/07/06

جبهه یعنی کربلا جاری است!

حیات: غلامرضا بنی اسدی

کربلا و ما ادراک ماالکربلا. اصلا جبهه بدون کربلا معنا نداشت وندارد هنوز حتی در خاطرات دور. در منطق مبارزاتی ما عاشورا یک آغاز بود و کربلا، یکی از مهمترین قوای محرکه فکری ما در دفاع مقدس. به نوعی می توان کربلا را قبله حرکت و غیرت رزمندگان دانست که جبهه رفتن را در این مسیر تعریف می کردند. نوحه خوانی ها چنین نگاهی داشت از؛ می روم مادر که اینک کربلا می خواندم تا کربلا، کربلا ماداریم می آییم و بسیاری دیگر از نواها که  آهنگران و کویتی پور و فخری و... می خواندند وما را با کربلا پیوند می داد. این پیوند هم فقط احساسی نبود که معرفتی نیز بود و ما دفاع مقدس را ادامه عاشورا می دانستیم لذا لبیک یا حسین جز شعارهای معرفتی و پیشانی نوشت های شب عملیات بود.ما خود را مخاطب آن خوانش و مکلف به لبیک می دانستیم حتی اگر با شهادت به تحقق برسد. لذا در وصیت نامه شهدا و همچنین رزمندگانی که شهید هم نشده اند و حتی نامه هایی که می نوشتند و دلنوشته هایی که تحریر شد اما شاید هیچ کجا چاپ نشد، کربلا از کلید واژه های پر تکرار بود که مستظهر به جهان بینی حسینی بود. مدلی که امروز هم دارد گسترش پیدا می کند به وسعت زمین.

ما  به دنبال جهان گشایی نیستیم و نبودیم اما در دفاع مقدس می خواستیم راه به کربلا باز کنیم نه فقط به عنوان قطعه ای از جغرافیای کشوری که به کشور ما تجاوز کرده است بلکه می خواستیم با تاریخ مجاهده و حق طلبی، گره بزنیم نگاه و رفتار خود را. این هم ناظر به این باور بود که ما کربلا را گسترش یافته در همه زمین و عاشورا را تکلیف همه زمان ها می دانستیم و می دانیم.

امروز هم با همین اعتقاد است که به کربلا نگاهی معرفتی داریم و به اربعین و راهپیمایی آن به قاعده "لبیک یا حسین" شهدا نگاه می کنیم که خود را مخاطب هل من ناصر ینصرنی اباعبدالله می دانستند. امروز هم آن صدای یاری خواهی را بلند می دانیم و می شنویم و احساس تکلیف می کنیم که با رفتن به این راهپیمایی، خط شهدا را در مبارزه با باطل، ادامه دهیم. می خواهیم ثابت کنیم که اگر چه یزید قرن هاست که مرده و پوسیده اما حسین(ع) همچنان زنده است و لشکریانش در جایگاه هفتاد و سوم خویش، به اندازه همه حق طلبان، جا دارد. فکر می کنم بانک "حی علی الکربلا" که در هفته دفاع مقدس بلند است ناظر به این موضوع می تواند باشد که در نگاه وارثان شهدا، کربلا رفتن، یک نوع مبارزه علنی و نرم و اثر گذار با جبهه باطل است که می خواهند راه و رسم حسین را از رونق بیاندازند و به فرموده امام موسی صدر در سومین گروه دشمنان سید الشهدا، دسته بندی می شوند که در ادامه دشمنان جان و دشمنان نام، با اهداف حسینی به ستیزه برخیزند.اما در سرزمین شکست خواهند نشست که با حق هر که پنجه در پنجه شد، پنجه اش شکست و خودش نا بود شد اما حق به راه خود ادامه داد. دفاع مقدس، رشحه ای از کربلا بود که بر این خاک افتاد و زمین را با شهادت، ستاره باران تر از آسمان کرد و این یعنی کربلا همچنان ادامه دارد پشت سر سید الشهدا.....


فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران