جمعه 3 اردیبهشت 1400 |

شهید، مشهد و بهشت

11:26:0    1398/04/22

شهید، مشهد و بهشت

حیات:محمد رضا شهیدی خراسانی

میان شهدای ما و امام رضا(ع) یک عشق ویژه برقرار بود. نور می نوشیدند شهدا از جام های حرم. راه باز می کردند از دل موانع دشمن به نام امام رضا. لازم هم نبود به حرم آیند که از هرجا بودند دل را حرم یار می یافتند و سلام خویش را به سوی مشهد می فرستادند و من مطمئنم جواب می گرفتند. اگر جواب آقا نبود، این همه استجابت برای شان رقم نمی خورد. میدان مین دشمن به روی شهید علیمردانی، راه نمی داد. سیب های باغ اجابت به دست امیرشهید نیاکی منفرد نمی رسید. صیاد شیرازی، پرچم فتح را به خراسانی ها نمی داد و به اهتزاز آن در منطقه فتح شده، سرفرازی نمی کرد. دعای محسن حججی در حرم به استجابتی چنان پر شکوه نمی رسید که مظلومیتش به عالم خبر کند ادامه کربلا را.

من باور دارم به دلدادگی و دل پذیری رابطه شهدا با امام رضا. اسم این را هرکس هرچه می خواهد بگذارد، باکی نیست. من فراوان "بینه آشکار"، خوانده ام در این رابطه و به "برهان قاطع" رسیده ام که امام به آنان نگاهی خاص داشت. من خوانده ام در کتابی که شهید علیمردانی، قهرمان جاودان نام تنگه چزابه، در یک عملیات که پشت میدان مین، گیر می کند و معبر باز شده، قفل شده است و آتش دشمن، مرگبار که اگر او عمل نکند، نیروهای عمل کننده هم موفق نمی شوند و زمان هم برای معبر زدن مجدد نیست، رو می کند به سمت مشهد و نه دل را که جان های رزمندگان را هم به لطف امام رضا می سپارد و می گوید پا جای پای او بگذارند و از میدان می گذرد. روز بعد از عملیات موفق، که باز می گردند به آن میدان می رسد، فرمان می دهد که تخریب چی ها بیایند و معبر باز کنند. وقتی می گویند ما دیشب از همین معبر گذشتیم، می گوید ماجرای دیشب، چیز دیگری بود، راه را باز کنید و انان مین ها را از دل خاک بیرون می کشند تا به فرداها خبر شود که رازی است در این زمان و زمین.

امیر نیاکی منفرد هم که عشقش به امام رضا(ع)، قصه ای است که به هر بار شنیدن، " قندِ مکرر" می شود و کام اهل معرفت را شیرین می کند. "ارتشی مردِ مجاهد" که حرف نا گفته اش را آقا به "سیبِ مکرر" از باغ خویش اجابت فرمود تا کامیون های سیب را در مقر خویش ببیند.

 صیاد شیرازی نیز که خود شفا گرفته از نظر لطف ارباب بود، نام امام رضا(ع) را رمز پیروزی می دانست و در هر عملیات یگانی از خراسانی ها را وارد میدان می کرد که با حضرت سلطان رئوف تعریف می شدند. این رفتار در کردار بسیاری از فرماندهان دیگر هم بود و از شهیدان هم فراوان بودند که راز عشق شان به حضرت رضا(ع)، جلوه های ناب می یافت. این خط را می توان با جستجو با کلید واژه های امام رضا و شهیدان، خواند. خطی که در دوران حاضر هم می تواند برای ما بن بست شکن شود.

 امروز هم می شود به مدد حجت خدا در این خاک، امید بست و گره گشود از کارهای این ملک و ملت. راه رسیدن به فردای بهتر هم از امروز مشهد می گذرد البته با درک درست از رابطه امام رضا و شهیدان.....

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران